Izsolīs ievērojamā matemātiķa Tjūringa piezīmju grāmatu

Komentāri
Izsolīs ievērojamā matemātiķa Tjūringa piezīmju grāmatu
Foto: AP/ Scanpix

Zem izsoļu āmura nonāks Alana Tjūringa piezīmju grāmata. Tās cena varētu sasniegt septiņciparu skaitli. Tjūrings vēsturē iegājis kā nacistiskās Vācijas šifrēšanas mašīnas Enigma kodu uzlauzējs. Tas sabiedrotajiem Otrajā pasaules karā ļāva atšifrēt nacistu saziņu.

Alans Tjūrings bija britu matemātiķis. Viņu uzskata par datorzinātnes celmlauzi. 56 lapas biezā Tjūringa piezīmju grāmata tiks izsolīta aprīlī Ņujorkā. Grāmatā viņš veicis pierakstus par matemātiku un datorzinātni. Tiek lēsts, ka tā tiks izsolīta vismaz par vienu miljonu dolāru.

Piezīmju grāmata datēta ar 1942. gadu, un ekspertu vērtējumā tā sniedz lielisku ieskatu vienā no 20. gadsimta spožākajiem prātiem. Pateicoties viņam, tika uzlauzts Vācijas šifrēšanas mašīnas Enigma kods. Sabiedrotajiem spēkiem tas ļāva atšifrēt pretinieka sūtītās militārās radioziņas. Enigma kodu atšifrēšanai bija svarīga loma sabiedroto uzvarā Otrajā pasaules karā, un vēsturnieki pieļauj iespēju, ka, pateicoties informācijas atšifrēšanai, karš tika pabeigts dažus gadus agrāk.

1953. gadā Tjūrings tika notiesāts par homoseksuālismu, kas tolaik bija noziegums. Matemātiķim tika veikta ķīmiskā kastrācija, un gadu vēlāk viņš izdarīja pašnāvību.

Par Tjūringu ir uzņemta filma ar Benediktu Kamberbaču galvenajā lomā. Par tēlojumu aktieris nominēts Oskara balvai.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl