Izlasi un saproti, ko Tu dzer, jeb Alutiņi, vecais brāli!

Komentāri
Izlasi un saproti, ko Tu dzer, jeb Alutiņi, vecais brāli!
Foto: Flickr

Par to, cik labs, veselīgs un visādi citādi vērtīgs dzēriens ir alus, stāsta daudz un dažādi pētījumi, atklājumi, zinātniskie traktāti un ārstu viedokļi. Taču, pirms iepazīties ar daļu no tiem, svarīgi ņemt vērā, ka, arī lietojot alu, nepieciešams atcerēties par mēru!

Alus saturā – daudz vērtīgu uzturvielu

Alus satur vairāk nekā 30 dažādus minerālus un mikroelementus. Vienā litrā miestiņa ir gandrīz puse no magnija, 40% fosfora un 20% kālija dienas devas. Zemais nātrija saturs alū nodrošina aizsardzību pret tūsku, bet mainīgais kālija un nātrija samērs (kālija saturs samazinās) sekmē diurētisko darbību. Alus sastāvā ir arī augļskābes un pienskābes. Tās sekmē gremošanu, pozitīvi iespaido zarnu trakta darbību un iznīcina baktērijas. Mūsdienās čehu ārsti iesaka alu lietot pēc kuņģa un zarnu trakta operācijām. Savukārt ogļskābe, kas ir alū, izvada sārņus, noņemot slogu no nierēm. Vācijā, Dānijā un Austrijā strādniekiem, kuri strādā organismam kaitīgā vidē, kur iespējama organisma sāļu disbalansa veidošanās, kas savukārt var radīt nieru saslimšanas risku, izsniedz neattīrītu bezalkoholisku alu.

Tiem, kas alu un citus alkoholiskus dzērienus patērē mērenā daudzumā, risks saslimt ar diabētu samazinās par 33-56% — salīdzinājumā ar atturībniekiem. Tie, kas patērē šos dzērienus palielinātā daudzumā, efekts ir pretējs — risks saslimt ar diabētu ir par 43% lielāks.

FOTO

Pētijumi liecina – alus normālos daudzumos ir veselīgs un pat ieteicams

Pētījumā, ko publicēja autoritatīvais medicīnas žurnāls Annals of Nutrition and Metabolism, piedalījās 57 veselas sievietes un vīrieši, kuri eksperimenta laikā 30 dienas atturējās no alus lietošanas. Pēc 30 dienām projekta dalībnieki sāka dzert alu — sievietes dienā pa 330 ml un vīrieši — pa 660 ml. Pētījuma rezultāti parādīja, ka pēc šī alus lietošanas 30 dienu kursa imūnsistēmas rādītāji dažādos parametros uzlabojās — īpaši sievietēm.

Mūsdienās Čehijas un Austrijas klīniku pacientiem, kas cieš no uroloģiskajām saslimšanām, ārstēšanās kūrē tiek iekļauts alus. Nierakmeņu ārstēšanas gadījumā ārsti iesaka dzert pusglāzi alus 2-3 reizes dienā pirms ēdienreizēm, katru reizi alum pievienojot vienu līdz divus pilienus citrona eļļas.
Japānas zinātnieki pierādījuši, ka regulāra alus lietošana 2-3 reizes pazemina risku saslimt ar vēzi. Dažādu onkoloģisku slimību profilaktiskai ārstēšanai ārsti iesaka lietot 0,3 l alus dienā.
Alus, atšķirībā no citiem alkoholiskajiem dzērieniem, sastāv aptuveni no 92% ūdens, un tāpēc lieliski remdē slāpes un pasargā organismu no nevēlamas atūdeņošanās. Sastāvā esošā ogļskābā gāze veicina kuņģa sekrēciju un asins pieplūdi muskuļiem, smadzenēm, aknām, plaušām un nierēm.

Alus ir vienīgais dzēriens, kurā esošās apiņu rūgtvielas ir ne tikai patīkamas pēc garšas, bet arī iedarbojas uz cilvēka organismu nomierinoši un hipnotiski, mazina sāpes, veicina gremošanas procesus, aizkavē baktēriju veidošanos. Apiņi ir vērtīgs dziedniecisks augs, un tā labās īpašības pārmanto alus. Apiņu rūgtvielas aktivizē kuņģa sulas izdalīšanos un nomāc alū esošā alkohola nevēlamo iedarbību.

No fiziologu viedokļa alus ir viens no sabalansētākajiem dzērieniem, kas pozitīvi iespaido vielu apmaiņas procesus un ir vitamīnu avots. Sastāvā esošie B1, B2, B6, H vitamīni noderīgi nervu sistēmas darbībai. Tie labvēlīgi iespaido matu augšanu un galvas ādas veselību. Lai nodrošinātu organismam nepieciešamo nikotīnskābes un folijskābes daudzumu, nepieciešams lietot pusglāzi alus dienā.
Alus pēc sastāvā esošajām aktīvajām vielām ļoti maz atšķiras no apelsīnu sulas. Minhenes alus institūta zinātnieki pierādījuši, ka 1 litrs nefiltrēta alus ir 10 reizes vērtīgāks par 1 piena litru. Alus dziednieciskās receptes.

Alus dziednieciskās receptes

 • Zarnu trakta darbības traucējumu (caurejas) gadījumā pagatavo alus un ābolu etiķa maisījumu: pusglāze gaišā alus un 1 tējkarote etiķa. Lieto — maziem malciņiem dienas laikā.
 • Lai mazinātu liekās gāzes vēderā, palīdz alus un diļļu ēteriskās eļļas maisījums. 1-2 pilieni ēteriskās eļļas, 1 glāze alus. Izdzer īsi pirms nakts miega.
 • Hepatīta gadījumā lieto 3 ēdamkarotes sasmalcinātas nātru saknes, 1 litru gaišo alu. Saknes aplej ar alu un vāra 20 minūtes, nostādina, izkāš. Dzer pa 100 ml pirms ēšanas.
 • Tukšā dūšā izdzerta glāze alus atbrīvo kuņģi no liekajām gļotām, kas ir veselīgi gastrīta saslimšanu gadī-ju¬mos.
 • Alus vannas noregulē svīšanas procesus. Vannas ūdeni bagātina ar 0,5 l alus, peldes veic pārlieku lielas svīšanas gadījumā.
 • Ja matus pēc to mazgāšanas regulāri skalo ar alu, var ātri atbrīvoties no blaugznām.
 • Izvairīties no grumbām palīdz svaigas alus putas, kas lietotas kā maska.
 • Alus sejas masku un krēmu sastāvos veicina grumbu izlīdzināšanos. Olas dzeltenumu sajauc ar alu un uzliek kā masku sejas ādai. Maskas labvēlīgi ietekmē taukainu ādu, paaugstinot tās elastīgumu, uzlabojot asinsriti, mazinot tauku veidošanos un sašaurinot poras.
 • Vācu tautas metode pret saaukstēšanos: alu sasilda ūdens peldē līdz 30oC un izdzer. Ļoti spēcīga sviedrējoša iedarbība.
 • Vēl viena metode, ko pielieto saaukstēšanās gadījumā: 1 karote me¬dus, 1 krūze sasildīta alus. Sasildītam alum pievieno arī olu, krustnagliņas, kanēli u.c. Labāk izmantot tumšo alu.
 • Vecākiem un novājinātiem cilvēkiem iesaka izdzert glāzi alus no rītiem. Kurss ilgst 7-10 dienas. Pēc tam seko pārtrau¬kums uz 2 nedēļām. Kursu atkārto 3-4 reizes.
 • Pētījumi apliecina, ka, izdzerot katru dienu pa 0,5 l alus, par 40% samazinās risks saslimt ar nierakmeņu slimību. Ne pienam, ne tējai un citiem dzērieniem šāds efekts nepiemīt.Iesala ekstraktu ieteicams lietot kā stiprinošu līdzekli bērniem intensīvas augšanas periodā; māmiņām, kas baro ar krūti, arī sportistiem.
 • Alus raugu lieto iekšķīgi dažādu infekcijas saslimšanu, furunkulozes, cukura diabēta, ādas slimību gadījumos.

Alus pirtī

Alus dzeršanas un pēršanās vēstures ir vienlīdz senas. Alus cienītāji parasti ir arī lieli pirts cienītāji. Jautājums — vai alu var lietot pirtī?

Alus ir vienīgais produkts, kas spēj attīrīt organismu no alumīnija. Tas attīra arī no smagajiem metāliem.

Pirtī var lietot maza stipruma alu 4-5-5%, jo, ņemot vērā intensīvo svīšanas procesu, alkohola daudzums praktiski būs nulle. Ja ķermeņa svars ir līdz 100 kg, tad ieteicamais daudzums ir līdz 0,33 l katrā pēršanās starplaikā, turklāt tas jāizdzer 15 minūšu laikā. Ja ķermeņa svars pārsniedz 100 kg, katrā pēršanās starplaikā var dzert līdz 0,5 l. Pirtī alu lej uz akmeņiem, jo alus tvaiki ir veselīgi ādai, padara to samtainu.

Interesanti fakti

 • Vācu ārsts Kohs (holēras izraisītāju atklājējs) uzskatīja, ka baciļi alū iet bojā dažās stundās un slimība tālāk neat¬tīstās. Tika novērots, ka holēras epidēmija praktiski neskāra vietas, kur bija alus darītavas. Lai labāk nofiksētu elegantu frizūru, var izmantot alu. Matus ieziežot ar alu un nedaudz paturot kā matu masku, mati iegūs dabisku spīdumu, elastīgumu, mazināsies matu izkrišana.
 • Alus sievietēm labvēlīgi ietekmē krūšu dziedzeru augšanu, jo tā sastāvā ir apiņi. Par to liecina arī prūšu karalienes Luīzes (1776.-1810.g) vēstures liecības. Kad karaliene griezusies pie mediķiem ar vēlmi palielināt savas krūtis, tie ieteikuši: “Dzert alu pirms un pēc ēšanas, atteikties no izjādēm, trīs reizes dienā ar alu rūpīgi masēt krūtis.”
 • XVIII un XIX gs. visās pasaules dziedniecības iestādēs lielākoties zāles lietoja kopā tikai ar alu. Uzskatīja, ka kopā ar alu tās labāk uzsūcas organismā. Kā lielisku tonizējošu, dezinfi¬cējošu un organismu stiprinošu līdzekli alu deva slimniekiem Pēterburgas slimnīcās pat līdz XIX gs. vidum. Uzskatīja, ka alus mazina smakšanas sajūtu un nespēku.
 • Mūsdienās čehu ārsti pēc kuņģa un zarnu trakta operācijām iesaka alu lietot katru dienu.
 • Skandināvijas valstīs ārsti iesaka alu lietot depresijas gadījumā, jo tur alus oficiāli ir atzīts par antidepresantu.
 • Alus ietilpst polārpētnieku obligātajā pārtikas saraksta sastāvā. Amerikas oficiālā medicīna iesaka tumšo alu lietot sirds un asinsvadu saslimšanu profilaksei. Nelielās devās iesaka lietot arī grūtniecēm, jo alus satur mikroelementus, kas nepieciešami auglim.
 • Austrālijā alu iesaka lietot sievietēm īsi pirms dzemdībām, lai palielinātu piena daudzumu piena dziedzeros.
 • Čehijā un Slovākijā alus ir iekļauts hokejistu ēdienkartē. Itālijas sporta ārsti uzskata, ka litrs alus dienā uzlabo koncentrēšanās spēju, saīsina reakcijas laiku un palielina muskuļu spēku. ASV ir novērots, ka pēc ilgstoša skrējiena alus ideāli atjauno iztērēto enerģiju un šķidrumu.
 • Malaizijā mātes ar alu ieziež bērnu ādu, lai tos pasargātu no slimībām.
 • Alum ir daudz mazāka kaloritāte nekā ābolu sulai un augļu dzērieniem, kuriem pievienots cukurs, un pienam.
 • Mūsdienu medicīna pierādījusi, ka, alu lietojot saprāta robežās, tas pastiprina asinsriti, samazina sirds saslimšanu risku, tam piemīt antistresa iedarbība. Alus mērenās devās neizdara būtisku iedarbību uz arteriālo asinsspiedienu, bet, ja tas ir paaugstināts, alus pat nedaudz to samazina, jo tam piemīt īpašība paplašināt asinsvadus. Risks saslimt ar hipertoniju ir tikai tad, ja alu lieto ļoti lielos daudzumos.
 • Alus, lietots saprāta robežās, neveicina aptaukošanos, bet uzlabo apetīti.
 • Alus sastāvā esošais kalcijs un magnijs aizkavē žultsakmeņu un nierakmeņu veidošanos.
 • Lietojot alu, organisms saņem augu valsts cietes savienojumus, kuri veicina gremošanu un kuņģa sekrēciju.
 • Tumšais alus satur flavoīnus — organiskās vielas, kuras pazemina asins recēšanu un aizkavē trombu veidošanos.
 • Alus sastāvā esošie minerāli un citi elementi labvēlīgi ietekmē nervu sistēmas darbību, muskuļu spēku, ķer¬meņa elektrolīzes procesus, aktivizē fermentus un sabalansē ho¬monu darbību.
 • ASV psihiatriskajās klīnikās veiksmīgs bijis eksperiments dažas zāles aiz¬vietot ar pudeli alus dienā. Visiem slim¬niekiem novērota veselības uzlabošanās.
 • Čehijas un Austrijas klīnikās alus dzied¬niecības kursi tiek nozīmēti pa¬cientiem ar uroloģiskajām saslimšanām.
 • Čehu zinātnieki uzskata, ka alus ne tikai mazina slāpes un stresu, bet ir arī dabiskais stimulators, kas rada iespēju vīriešiem dzīvot pilnvērtīgu seksuālo dzīvi, jo alus nelielās devās ir lielisks aterosklerozes profilakses līdzeklis (erekcijas problēmas vīriešiem galvenokārt ir šī iemesla dēļ).
 • Alus izvada no organisma kancerogēnās vielas un mazina risku saslimt ar vēzi. Japānas zinātnieki pierādījuši, ka regulāra alus lietošana šo risku pazemina 2-3 reizes. Varbūt tieši tāpēc pēdējo 10 gadu laikā Japānā alus ir kļuvis tik populārs, jo nacionālā virtuve tieši sekmē vēža saslimstību.
 • Pētījumi pierādījuši, ka cilvēki, kuri regulāri lieto alu, noveco daudz lēnāk nekā tie, kuri to nelieto. 1-2 glāzes alus dienā ir pietiekoša deva, lai aizkavētu organisma novecošanos.
 • Benediktīniešu klostera (netālu no Minhenes) piezīmes (1455.g.) vēsta, ka no 1624. līdz 1657.gadam ar alu tikuši izdziedēti 355 slimnieki ar paralīzi, 188 epileptiķi, 237 atgriezusies dzirde, 860 atgriezusies redze, 221 slimniekam atgriezies saprāts.
 • Lietojot alu lielos daudzumos, lielais kālija daudzums, kas tiek uzņemts, organismā veicina lielu urīna daudzuma rašanos un pastiprina nātrija un hlora izvadīšanu ar nierēm, kas var radīt organisma demineralizāciju. Dažkārt cilvēki intuitīvi alu padara sāļāku pirms lietošanas. Šī paša iemesla dēļ tradicionālas uzkodas pie alus ir sāļi ēdieni.
 • Cilvēkiem, kuriem jau ir sirds kaites, nav ieteicams lietot alu lielos dau¬zumos. Alus veicina sirds nepietiekamību — kā jebkurš šķidrums.
 • Nav vēlams alu lietot hipertonijas, nefrīta, aknu cirozes un diabēta gadījumos.
 • Senie šumeri (antīkā pasaule) lietoja sasildītu alu mutes skalošanai un zobu ārstēšanai, sāpju mazināšanai. Šumerā alu uzskatīja par dziedniecisku dzērienu — par to liecina Ebersova papiruss.
 • Holandes zinātnieki atklājuši, ka, lietojot alu katru dienu, mazinās risks saslimt ar Alcheimera slimību.

Lasi vēl