Kārlis Ķilkuts

Autors: Kārlis Ķilkuts

Savā ziņā gudrākais cilvēks uz zemes.

Komentāri

Ko tikai viņš nedara – ir sadarbojies ar tādiem māksliniekiem kā Ozols vai Arstarulsmirus (ex. Gustavo), bet neatsaka arī visādiem citādiem projektiem, piemēram, sadarbībai ar meiteņu grupu “Nando”. Uz interviju šoreiz aicināju reperi Edavārdi, kuram nupat nācis klajā jauns albums ar nosaukumu “Īstas acis”, kuru prezentēs jau šo sestdien, 8. aprīlī, klubā “Melnā piektdiena”.

Tu laikam nekam nesaki nē!?

Jā, es mēģinu piekrist pēc iespējas vairāk lietām. Agrāk, kad sāku repot, bija tāda štelle, ka man šķita – reperus taču nekur neaicina! Piemēram, ja esi ģitārists vai arī dziedi, vari uzstāties kaut vai tajās pašās kāzās, vienmēr atrast variantus. Es gan īsti nezinu, vai reperi var uzstāties kāzās vai bērēs…

Man šķiet, mūsdienās, tās robežas vairs nav tik striktas.

Mani ir aicinājuši uz kāzām, bet es gan atteicu. Jebkurā gadījumā tagad, kad rodas tie piedāvājumi visur kur piedalīties, es mēģinu piekrist, jo agrāk tādu iespēju nebija. Kādreiz ar to, ka tu repo, nevarēja nekur tālu tikt.

Es Tevi personīgi zinu jau kādu laiciņu, un Tu vienmēr esi bijis Edavārdi. Varbūt īsi par to, kā tas sākās?

Tas sākās kā jau viss – ar iedvesmu, ar kādu dziesmu, ko es dzirdēju, un es vienmēr stāstu to, ka man reps bija līdzīgi kā kādam skeitbords vai BMX, vai kāds cits hobijs. Tas bija kaut kas tāds, kas mani uzrunāja, un kas tāds, ko pats varēju arī izdarīt. Nebija nekas neaizsniedzams, jo repam nevajag neko kā tikai manu radošumu, lai es arī tajā varētu piedalīties. Tā tas sākās!

Manuprāt, vēl plašākai auditorijai Tu kļuvi zināms pēc sadarbībām ar jau pieminētajiem Ozolu un Arstarulsmirusu. Kā tu guvi motivāciju iet uz priekšu!? Jo pats jau teici, sākumā nekur neaicina.

Svarīgākais ir saprast to, ka ir jādara tā, lai pašam prieks!

Foto

Pastāsti savas lielākās šī brīža aktualitātes dzīvē!

Man liekas, man ļoti paveicās, kad tad, kad es sāku, Latvijas repā un hiphopā viens no galvenajiem kanoniem bija – ja tu to dari, tad dari tā, lai ir kaifs par to! Tas ir banāli, bet tajā pašā laikā atskatoties šī attieksme man ir palīdzējusi kaut kur tikt tālāk.

Tajā laikā arī nebija tik brīvi pieejami cipari, lai novērtētu, cik daudzi tevi klausās. Tas nebija redzams! Es vairāk uztraucos par to, cik labi man sanāk uzrakstīt dziesmas tekstu, nekā to, cik daudzi mani dzirdēs, jo tas bija pašsaprotami, ka tevi daudz cilvēku neklausīsies. Līdz ar to, viss, kas tev paliek, ir prieks pašam par sevi. Un, ja tev ir tāda attieksme pašam pret sevi, var aiziet diezgan tālu.

Video: Ozols & Edavārdi – Situācijas

Tu arī esi viens no tiem, kurš vienmēr savas dziesmas ļauj lejupielādēt bez maksas.

Man tas šķiet pašsaprotami! (Smaida.) Jo būtībā, ja tu kaut ko radi, gribi, lai cilvēki tevi dzird. Man liekas, nav jēgas no tādām barjerām kā – nopērc albumu un tad tu dzirdēsi! Vismaz Latvijā, jo pie mums mūziku nepērk tik daudz. Es sapratu, ka būšu lielāks ieguvējs, ja vienkārši došu, un tas man atmaksāsies ilgtermiņā. Un, starp citu, tas jau no tiek – visos mūzikas servisos, kur pieejama mana mūzika – Spotify, Deezer, iTunes, matemātika ir pavisam vienkārša – jo vairāk klausās, jo vairāk es saņemu. Un jo vairāk dziesmu, jo vairāk klausījumu.

Tev vispār ir tāda ļoti netipiska pieeja šai lietai, jo es nekad neesmu redzējis, ka tu valkātu platas bikses vai džemperus. Vienreiz pat, šķiet, Tev bija grupas “Led Zeppelin” krekls mugurā.

Jā, tā nu tas ir.

Kas ir Tavas aktualitātes dzīvē?

Tikko esmu izdevis albumu “Īstas acis”, kuru arī prezentēšu. Koncerts notiks 8. aprīlī klubā “Melnā piektdiena”. Tas būs mans pirmais lielais koncerts, jo vispār es uzstājos diezgan daudz, bet parasti kā viesis. Šoreiz pats iesaistos arī organizēšanā.

Vari jau kaut ko ieskicēt, ko sestdien varēsim sagaidīt?

Es teikšu tā – noteikti ir cilvēki, kuri gaida, ka būs tas, un kā īpašais viesis būs tas! Jā, to varu apstiprināt – tā tas būs, un būs vēl kaut kas! (Smejas.)

Turpinot par netipisko – koncerts “Melnajā piektdienā”! Kāpēc tāda izvēle?

Jo reperi beidzot uzvar metaļorus, hahaha! (Smejas.) Tīri tāpēc, ka tā ir forša un pietiekami ietilpīga vieta. “Melnā piektdiena” ir kā vidusceļš starp tādām vietām kā “Arēna Rīga”, “Palladium”, “Nabaklab” un “OneOne”.. Es esmu savas karjeras vidusceļā, tāpēc izvēlējos vidējas ietilpības klubu. (Smaida.)

Kas ir Tavs karjeras augstākais punkts?

Grūti pateikt! Man patīk novērtēt visu to, ko es daru, jo repoju. Kā arī, Tu jau pieminēji, man ir bijušas sadarbības ar Arstarulsmirusu, ar Ozolu, kas ļāvis aizpildīt dažas “čeklistes”. Esmu arī iesildījis Gacho “Palladiumā”. Ir notikušas daudzas lietas, nevis viena konkrēta, bet, iespējams, tas būs 8. aprīlī “Melnajā piektdienā”. (Smejas.)

Kas, Tavuprāt, pašlaik notiek Latvijas repa scēnā?

Man liekas, katrs tagad dara to, ko viņš grib. Ansis darbojas, Skutelis darbojas, un ir tā, ka katrs no viņiem ir aizgājuši riktīgi savu ceļu. Ja pirms tam varēja pateikt – jā, katram ir savs stils, bet būtībā visi repo, piemēram, uz diezgan līdzīgas mūzikas -, tad tagad jau viņi aizgājuši katrs savu ceļu. Tas ir kā ar kontinentiem, ka tie katrs no katra atdalījušies. Piemēram, Fiņķis tagad ļoti interesantu “stafu” taisa, viss notiek! Manuprāt, scēna ir dzīvāka kā iepriekš, ir no kā izvēlēties.

Un vēl viena lieta – man šķita, ka es sekoju Latvijas repam, bet patiesībā zem tā, ko zinu, ir vēl “YouTube” reperu “andergraunds”, kur viņi repo uz bēdīgiem klavieru bītiem, savā starpā cīnās un viskaut kas tāds. Tā man šķiet kā pilnīgi cita pasaule.

Video: Edavārdi – Zilie ekrāni

Kas ir tā robeža, kurā brīdī tu vairs neskaities “underground” pārstāvis?

Ja godīgi, es vēl jūtos kā “underground” reperis. Nejūtos, ka būtu kaut kur baigi izsities. Jūtos vairāk vai mazāk kā nišas izpildītājs, bet varbūt tas mainīsies 8. aprīlī albuma prezentācijā “Melnajā piektdienā”! (Smejas abi.)

Manuprāt, “underground” labākā definīcija pašlaik varētu būt, ka tu esi nišas izpildītājs, un tev ir konkrēti maza publika, maza scēna. Kaut vai tie paši “YouTube” reperi – viņi savā pasaulītē cīnās, strīdas, taisa klipus, izdod dziesmas, un tas viss notiek tādā kā burbulī. Būtībā, ja tu esi burbulī, tu esi “andergraundā”.

Tātad Tu joprojām esi burbulī?

Man liekas, mans burbulis ir palicis lielāks, bet es neteiktu, ka esmu ārpus burbuļa.

Lasi vēl