Interesanti: Medicīna un burvestības joprojām roku rokā arī mūsdienās!

1 komentārs
Interesanti: Medicīna un burvestības joprojām roku rokā arī mūsdienās!
Foto: Flickr

Burvji-ārsti Āfrikā pacientiem ārstē raganu uzsūtītas slimības, ar zīlēšanas palīdzību nosakot vainīgo, kurš piebūris kaiti vai likstu. Burvju varai pieaugot, viņi bieži vien valda pār veseliem ciemiem, pārliecinot iedzīvotājus, ka zina ļaunuma avotus un kā tos neitralizēt.

Ja esi ragana, nāvessods garantēts!

Vecajās zulusu un ašantu ciltīs sievietes kalpoja kā raganu atradējas — izrotājušās ar putnu spalvām un zvērādām, izkrāsojušas seju ar krāsu un baltajiem māliem, lai izskatītos niknākas. Bungu rīboņas ietekmē nonākušas histēriskā transā, raganu atradējas norādīja uz vainīgo, un nelaimīgajai tūdaļ tika izpildīts nāvessods.

Burvju pasaulē eksistē arī terapeiti

Burvi-terapeitu sauc par nganga. Ar šo pašu vārdu raganas apzīmē savu ļauno garu katlu. Nganga izzīlē upura likstu avotu, sviežot kaulus (kauli var būt sēklas, spēļu kauliņi, gliemežvāki vai īsti kauli), pēc tam tulkojot to krišanu un pareģojot labu veselību vai ļaundarību. Nganga, domājams, lieto spējas tikai labiem nolūkiem, tomēr viņiem jāpazīst burvju mākslas ļaunā prakse, lai apkarotu tās izdarības. Ja ragana sūta ļaunprātīgu garu, lai kādam kaitētu, burvim jāzina, kā aizsūtīt tai atpakaļ vēl spēcīgāku garu.

Cāļi – ļaundaru noteicēji

Indes ir spēcīgs burvja-ārsta ierocis, ko lieto raganu noteikšanai un burvestību uzsūtīšanai. Veicot pārbaudi ar indi, burvis-ārsts iedod aizdomās turamajam indīgu dzērienu. Ja cilvēkam kļūst nelabi un viņš vemj, tad nav vainīgs, bet, ja cilvēks labi panes dzērienu, viņš ir ļauns burvis. Daudzi aizdomās turētie šajā grūtajā pārbaudījumā mirst, toties nāve tiek uzlūkota kā dievišķs taisnīgums.
Benge ir pārbaudījuma variants, kad indi iedod cāļiem un nolasa aizdomās turēto vārdus. Ja cālis nobeidzas, kad tiek nosaukts vārds, attiecīgais aizdomās turētais cilvēks ir vainīgs.

FOTO

Lai izvairītos no iesaukuma, cilvēki dzer nāvējošu maisījumu

… kādā slavenā lietā bija iejaukts augu medicīnas speciālists Dr. Bags. Par 50 dolāriem viņš pacientiem garantēja, ka viņi armijas iesaukšanas punktā neizturēs medicīnisko pārbaudi. Klienti iedzēra zāles un mocījās ar sirdsklauvēm, izvairoties no iesaukuma armijā. Ārsti bija pārsteigti, ka tik daudzi cieš no šīs kaites, līdz viens jauniesaucamais iedzēra dubultdevu, lai būtu drošs par iznākumu, un nomira. Līķa sekcija liecināja, ka dzēriens satur oleandra lapu, ierīvējamā spirta, pretkožu naftalīna bumbiņu un svina maisījumu.

Ārstus-burvjus nomaina dziednieki

Lai atbrīvotos no vārdu salikuma “burvja-ārsta” negatīvās pieskaņas, vietējie dakteri tagad tiek saukti par tradicionāliem dziedniekiem, gatavo un izsniedz ārstniecības augu līdzekļus, zīlē nākotni un meklē alternatīvas ārstēšanas metodes saviem klientiem, no kuriem daudzi ir pieņēmuši Rietumu dzīvesveidu un izturēšanos. Dažos gadījumos dziednieki guvuši ievērojamus panākumus, jo īpaši ārstējot hroniskas slimības, piemēram, augstu asinsspiedienu, astmu, psihiskās un venēriskās slimības.

Zimbabvē pašlaik ir 27 tūkstoši sertificēti dziednieki

Zimbabves dziednieku asociācijā tagad ir 27 000 biedru, un valdība sākusi izsniegt viņiem licences. Sertifikācija nav nedz nepieciešama, nedz iespējama, jo dziednieki savus paņēmienus patur noslēpumā. Lai iegūtu licenci, dziedniekam vienkārši vajadzīgs kopienas atzinums, ka viņš darbojies veiksmīgi.

Visievērojamākais dziednieks Amerikā bija dakteris Džons — brīvs melnādainis. Viņš ar saviem pulveriem, mīlas dzērieniem un pārsteidzošajām zināšanām par pilsētnieku dzīvi, ko ieguva ar labi izvietotu spiegu tīkla palīdzību, valdīja pār lielāko daļu melno un daudziem baltajiem pilsētas iedzīvotājiem. Viņš sakrāja lielu bagātību, taču dzīvi uz šīs Zemes beidza nabadzībā, kad krāpšanas rezultātā zaudēja īpašumu. Viņa līdzinieki apgalvoja, ka dakteris Džons ticis “saistīts” vai kritis par upuri stiprākām burvestībām.

Pētīdams Jamaikas vietējos dziedniekus, Džozefs K. Longs uzzināja, ka viņi ir iejūtīgāki par mācītiem mediķiem, pieskaņojot ārstēšanas metodes kopienas sociālajām normām. Jo slimība var būt sabiedrības histērijas forma — kad bailes rimušas, tā izzūd. Tomēr galu galā viņš secināja, ka maģija iedarbojas uz cilvēkiem, kuri tai tic…
1 komentārs