Par godu Jāņa Streiča 80. dzimšanas dienai apkopotas desmit labākās kinorežisora uzņemtās filmas!

8 komentāri
Par godu Jāņa Streiča 80. dzimšanas dienai apkopotas desmit labākās kinorežisora uzņemtās filmas!

Šodien jubileja latviešu kinorežisoram, aktierim, rakstniekam, gleznotājam, publicistam un sabiedriskajam darbiniekam Jānim Streičam! Kopumā trīs no slavenākā Latvijas režisora veidotajām filmām ieguvušas Latvijas kinofestivāla Lielais Kristaps balvu kategorijā labākā filma — filmas Teātris, Limuzīns Jāņu nakts krāsā un Cilvēka bērns.

Savas karjeras laikā Streičs piedalījies vairāk nekā 30 filmu tapšanā, veicot darbu dažādās jomās — kā asistents, otrais režisors, mākslinieciskais vadītājs, pedagogs, režisors, scenārists, aktieris, diktors.

Pavisam Jānis Streičs uzņēmis 22 spēlfilmas! Lūk, 10 pazīstamākās no tām:

Teātris (1978)

Foto: ekrānuzņēmums

Foto: ekrānuzņēmums

20.gadsimta pirmā puse Anglijā. Londonas teātra zvaigznei, pusmūža aktrisei Džūlijai Lambertai ir vīrs Maikls un pieaudzis dēls Rodžers, bet jaunības degsme un kaislība ir pagājusi. Tad viņa iepazīstas un uzsāk romānu ar jauno grāmatvedi Tomu Fenelu, tomēr pamazām pārliecinās, ka viņš ir tikai godkārīgs snobs. Pierādot, cik izcila aktrise viņa joprojām ir, Džūlija atriebjas Toma jaunajai draudzenei un pārliecinās, ka dzīve ir teātris.

Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1981)

Foto: ekrānuzņēmums

Foto: ekrānuzņēmums

Mirtas tantei jau pāri astoņdesmit. Vīrs miris, dēli krituši karā. Dzīvo viena, apdarot darbus cik spēka pietiek. Vienīgie, kas palīdz un uztur kontaktus ir kaimiņi — kolhoza traktorists Jāzeps Gilučs un viņa kuplā ģimene vienmēr ir līdzās. Un tad, vienā dienā viss mainās. Mirtas tantes rokās nejauši nokļūst loterijas biļete, kura izrādās laimīga un tagad Mirtas tantes šķūnītī stāv tiem laikiem lepns auto — VAZ-2101, kuras dokumentos ierakstīts: “cveta beloj noči”, ko Mirtas tante latviski tulko kā “Jāņu nakts krāsā”. Uzzinājuši par Mirtas tantes laimestu, ciemos sarodas radi un radu radi — visi priecīgi satikt tanti, visi gatavi palīdzēt, vēlēdamies būt ierakstīti testamentā kā auto mantinieki.

Svešās kaislības (1983)

Foto: ekrānuzņēmums

Foto: ekrānuzņēmums

Pēckara Latvija. Bārene Mārīte ierodas Valdmaņu mājās no Lietuvas cerībā dabūt pajumti un darbu pie sava tēvoča drauga Antana. Antans, bijušais Valdmaņu kalps un saimnieces Annas mīļākais, atgriezies mājās pēc kara kā uzvarētājs, jo dienējis padomju armijā. Viņš izmanto jaunos apstākļus un redz sevi kā mājas saimnieku, bet vecās mīlestības vietā viņam daudz pievilcīgāka šķiet Annas meita Ausma.

Cilvēka bērns (1991)
Foto: ekrānuzņēmums

Foto: ekrānuzņēmums

Filma uzņemta pēc Jāņa Klīdzēja romāna “Cilvēka bērns” motīviem. Filma ir par to, kā mazs puika ieiet lielajā pasaulē, iepazīst to un apzinās sevi. Boņs dzīvo Latgales lauku sētā un tur arī daudz ko iemācās, visapkārt viņam ir daudz un dažādi cilvēki ar dažādiem uzskatiem, niķiem. Lēnām Boņs mācās strādāt visdažādākos lauku darbus, iepazīst dabu. Filma ļauj iejusties lauku sētas dzīvē, redzēt cik dažādas var būt cilvēku attiecības, un, ka gadi ir tikai skaitlis.

Rūdolfa mantojums (2010)

Foto: ekrānuzņēmums

Foto: ekrānuzņēmums

Glavenās lomas filmā atveido Romualds Ancāns, Rēzija Kalniņa, Artūrs Skrastiņš, Dainis Gaidelis, Velta Straume, Venta Vecumniece, Jānis Paukštello, Uldis Dumpis un Ingrīda Andriņa. Filma savu pirmizrādi piedzīvoja 2010. gada 15. janvārī vairākos Latvijas kinoteātros. Filma tika veidota pēc rakstnieka Rūdolfa Blaumaņa darbu motīviem. Filmā ir attēlota latviešu zemnieku dzīve 20. gadsimta sākumā. Oficiālais filmas budžets ir 1,4 miljoni latu, kas to padara par otru dārgāko latviešu spēlfilmu pēc Rīgas sargiem.

Likteņdzirnas (1997)

Foto: ekrānuzņēmums

Foto: ekrānuzņēmums

Filma par trīs cilvēku dažādajiem likteņiem un katra sirds stāstu. Atrodot citam citu, spilgtās personības satuvinās un sāk veidot savdabīgu mīlas trīsstūri, kam pa vidu rit raibi notikumi, kas viņus sasaista vēl ciešāk.

Nepabeigtās vakariņas (1979)

Foto: ekrānuzņēmums

Foto: ekrānuzņēmums

20. gadsimta 2. puse kādā neitrālā kapitālistiskā valstī. Vienā no prestižiem restorāniem banketa laikā nogalināts liela koncerna direktors Viktors Palmgrēns. Lietas izmeklēšana nodota kriminālpolicijas inspektoram Pēram Monsonam un viņa palīgiem. Tā kā lieta skar valdības “augstākos ešelonus” izmeklēšanas paātrināšanai no galvaspilsētas ierodas slavenais komisārs Martins Beks. Aizdomās turamo ir daudz, bet vainīgais beigās izrādās bezdarbnieks Svensons, kurš atlaists no Palmgrēna fabrikas.

 

Mans draugs – nenopietns cilvēks (1975)

Foto: ekrānuzņēmums

Foto: ekrānuzņēmums

Arvīds Lasmanis sava principiālā rakstura dēļ nestrādā ilgi vienā darba vietā. Sievu un divus bērnus vajag pabarot, tādēļ viņš iet piehaltūrēt par kapraci. Sievasmātes vīrs Ciekurs iekārto Arvīdu darbā pie sevis — siltumtrases celtniecībā, bet arī šeit viņa raksturs neļauj sastrādāties ar kolēģiem, viņš atsakās ierakt, uzstādīšanai sagatavotās, sarūsējušās caurules. Intai, Arvīda sievai apnīk dzīvot komunālajā dzīvoklī, bet lai iegūtu atsevišķu dzīvokli, vajag mācēt pielāgoties priekšniecībai.

Cāļus skaita rudenī (1973)

Foto: ekrānuzņēmums

Foto: ekrānuzņēmums

Jaunpilī, uz mācībām lauku mehanizatoru tehnikumā sabraukuši jaunieši no visas Latvijas. Grupas audzinātājam Zvirbulim šis ir pirmais mācību gads, kad viņam kopā ar saviem audzēkņiem būs jāiziet grūtais ceļš uz profesijas apguvi.

Pasniedzējs Dūms, ar savu divdesmit gadu stāžu, iesaka veidot attiecības ar audzēkņiem ievērojot stingru disciplīnu. Tāds padoms jaunajam meistaram liekas nepareizs, viņš dod priekšroku būt daudz pieļāvīgāks un pacietīgāks. Šādai pieejai par sabiedrotu Zvirbulim kļūst arī Ieviņš, vispieredzējušākais pedagogs.

Kapteiņa Enriko pulkstenis (1967)

Foto: ekrānuzņēmums

Foto: ekrānuzņēmums

Uz parka celiņa, netālu no ostas, skolnieks Tomiņš atrod zelta kabatas pulksteni. To vajag atdot īpašniekam, tikai kurš ir šī pulksteņa īpašnieks? Tomiņam pazīstamais spekulants Džeks piedāvā pārdot pulksteni un par iegūto naudu nopirkt kinokameru. Tomēr Toms kopā ar klasesbiedriem dodas uz ostu (jo uz pulksteņa vāciņa ir uzraksts spāņu valodā), kur viņi izstāsta par atradumu kubiešu kuģa apkalpes komandai. Džeks ar savu sabiedroto mēģina nozagt pulksteni, bet pēc neveiksmīga mēģinājuma, nogrimēts Frīdis vēlāk vienkārši to savāc, izliekoties Tomiņam par pulksteņa saimnieku.

Kura no kinorežisora izcilajām filmām ir Tava favorīte?

Rezultāti:
5%

Kapteiņa Enriko pulkstenis

1%

Cāļus skaita rudenī

5%

Mans draugs - nenopietns cilvēks

1%

Nepabeigtās vakariņas

4%

Likteņdzirnas

4%

Rūdolfa mantojums

22%

Cilvēka bērns

51%

Limuzīns Jāņu nakts krāsā

6%

Teātris

1%

Svešās kaislības

Sirsnīgi sveicam gaviļnieku 80. dzimšanas dienā!

8 komentāri