Pievienot komentāru

Šajā ”Manas mājas ar IKEA” sērijā IKEA dizainere strādās pie pārvērtībām gleznotāja Edgara Folka darbistabā. Telpu pārvērtībām pieteica meita, kura ļoti vēlas, lai tētim būtu sava darba vieta, kurā viņš justos patiešām ērti, darot savu sirdslietu.

”Es ārkārtīgi vēlējos, lai manam tētim, kuram šā gada novembrī ir 69. dzimšanas diena, beidzot būtu praktiska, skaista darba telpa, kurā viņš justos patiešām ērti, varētu visu parocīgi salikt un pats galvenais – arī produktīvi strādāt. Jo līdz šim brīdim viņš nav aizrāvies ar mantu organizēšanu šajā telpā tikai tāpēc, ka to praktiski nebija iespējams izdarīt, jo pieteiktā istaba bija pilna ar manas mammas mantām un diviem ārkārtīgi nefunkcionāliem plauktiem,” iemeslu, kādēļ telpa pieteikta pārvērtībām, komentē meita Elīza.

Jāiekārto telpa, kas līdz šim piedzīvojusi visdažādākās pārvērtības

Māju, kurā Elīza dzīvo ar saviem vecākiem – tekstilmākslinieci Signi un gleznotāju Edgaru -, projektējis Modris Ģelzis kā individuālu projektu Latvijas Komponistu savienībai.

Telpa reiz bija iekārtota kā darbistaba vecmāmiņai. Tas notika uzreiz, tiklīdz ģimene ievācās dzīvoklī. Pēc 30 gadiem telpā tika ierīkota vecākās māsas guļamistaba, bet remonts uzreiz netika veikts. Tas notika tikai pēc vairākiem gadiem. Otrreiz telpu remontēja māsa pati pēc saviem ieskatiem pusaudžu vecumā pēc dzīvokļa kapitālā remonta. Kad māsa pārcēlās, telpā sāka nolikt liekās mantas. Tad arī Elīzas tētis iemitinājās šajā istabā, jo bija nolēmis likvidēt savu darbnīcu Ventspils ielā.

”Mans tētis Edgars Folks ir ieguvis plašu atpazīstamību, pateicoties grāmatu ilustrācijām. Ilustrējis vairāk nekā 100 grāmatu kā bērniem, tā pieaugušajiem, kā arī ir veidojis sudraba monētu grafiskos dizainus Latvijas Bankai. Piemēram, vienā no pēdējiem projektiem ”Kalējs kala debesīs” [tētis – red.] tika apbalvots kā Latvijas gada monētas autors,” par savu tēti stāsta meita Elīza.

Viņa atzīst, ka telpā līdz šim nav veikts atbilstošs remonts, jo neviens neuzņēmās atbildību par šo ideju līdz galam, kā arī skaļi neuzsvēra, ka šai telpai prasītos remonts vai būtu ārkārtēja nepieciešamība kaut ko pārkārtot.

Šoreiz telpas saimnieku redzējums par pārmaiņām ir ļoti skaidrs

Atbildot uz jautājumu, vai ir kādas “sarkanās līnijas” istabas iekārtojumam, Elīza norāda, ka noteikti nevēlētos redzēt spilgtas krāsas, piemēram, sienu krāsojumā.

Tāpat viens no skaidriem uzstādījumiem ir tas, ka ģimene ļoti vēlas tumšus, kārtīgus aizkarus, lai neviens no āra neredz, ko gleznotājs dara savā darbistabā.

”Nepieciešams daudzfunkcionāls, slēgts grāmatu plaukts un vieta, kur uzglabāt viņa [tēta – red.] gleznas. Protams, ceram arī uz kārtīgu darba galdu. Kā arī svarīgi, ka šī būtu tēta istaba, nevis manas mammas mantu glabātuve,” saka Elīza.

Uz jautājumu, vai ir kas tāds, ko saimnieki vēlētos telpā saglabāt no līdzšinējā iekārtojuma, Elīza atbild šādi: ”Vēlamies, lai saglabā tikai mana tēta veco Ulmaņlaika koka krēslu, kas ir kalpojis ilgu, ilgu laiku – arī tolaik, kad viņam vēl bija pašam sava darbnīca Ventspils ielā. Krēsls viņam ir ļoti mīļš.”

Noliktava, kam jāpārtop darbistabā gleznotājam

Daloties pirmajos iespaidos par telpu, kurā jāveic pārvērtības, IKEA dizainere Barba atzīst, ka telpa izskatījās pēc noliktavas, kurā tiek uzglabāts viss iespējamais. ”Tajā valdīja haoss – ļoti daudz lietu atradās uz grīdas. Telpā trūka jebkādas kārtības un mantu organizēšanas. Vienīgā lieta, kas liecināja, ka šī kādam ir darba telpa, bija pie loga novietotais darba galds,” saka Barba.

Pēc telpas apskates IKEA dizainere nosauc lietas, kurām nepieciešams pievērst uzmanību:

  • nepieciešama vieta, kur uzglabāt mākslinieka darbus (dažādas ilustrācijas, bildes, gleznas). To ir daudz, un pagaidām tie atrodas kaudzītēs uz telpas grīdas, kā arī drēbju skapī;
  • vieta grāmatām – māksliniekam ir ļoti daudz senu un viņam ļoti nozīmīgu grāmatu, tāpēc nepieciešams slēgts grāmatu skapis. Tādējādi grāmatas tiek pasargātas no tiešiem saules stariem, dzeltēšanas un izbalēšanas. Protams, ir nepieciešama vieta, kur uzglabāt dažādus mākslinieka darba materiālus (piemēram, otas, krāsas, papīru utt.), porcelāna traukus un sentimentālus ”sīkumus”;
  • tā kā māksliniekam ļoti patīk brīvos brīžos lasīt, tad viena no meitas vēlmēm bija šajā istabā ierīkot nelielu atpūtas stūrīti, kur tētis varētu netraucēti atpūsties ar kādu labu grāmatu;
  • nepieciešams ērts rakstāmgalds ar pietiekami lielu darba virsmu. Tas jānovieto tā, lai no loga krītošā dienas gaisma netraucētu darba procesā.

Ieskicējot plānus par krāsām, kādas dominēs telpā pēc pārvērtībām, Barba atklāj, ka sienām varētu izmantot gaišu pelēcīgi violetu auksto toni. Šis ir viens no toņiem, ko telpā vēlētos redzēt arī mākslinieks Edgars Folks.

Daloties padomā par šāda tipa telpas iekārtošanu, IKEA dizainere akcentē, ka būtiski ir neaizmirst par apgaismojumu un tā regulēšanas iespējām. ”Ir iespējams izmantot dažāda veida gaismas ķermeņus – griestu, sienas, grīdas, iebūvēto apgaismojumu utt. Jāatceras, ka tieši ar apgaismojuma palīdzību telpai var piešķirt autentiskumu un dažādas noskaņas. Tas var būt iebūvēts apgaismojums grāmatu plauktos vai regulējamas gaismas intensitātes galda lampa, izvēle ir tavās rokās,” saka Barba.

Kā IKEA dizainere tiks galā ar šo uzdevumu, iekārtojot istabu gleznotājam, skaties raidījuma ”Manas mājas ar IKEA” trešās sezonas piektajā epizodē jau šo trešdien, 21. oktobrī, plkst. 21.40 televīzijas kanālā TV3!

Par projektu

Pašmāju iecienītākā mājokļa pārvērtību raidījuma ”Manas mājas ar IKEA” piektā sezona ir klāt! Vai tā būtu gaužām maza virtuve, neparasta plānojuma viesistaba vai pavisam īpaša guļamistaba – IKEA dizaineri atradīs risinājumu jebkuram izaicinājumam. Katru nedēļu IKEA dizaineri dosies uz kādu no mājokļiem Latvijā, lai tur īstenotu to īpašnieku ilgi gaidītās pārvērtības. Skaties raidījumu katru trešdienas vakaru plkst. 21:45 televīzijas kanālā TV3! Visas raidījuma epizodes vari skatīties arī portālā TV3Play!