Pievienot komentāru

Cilvēks pavada miegā trešo daļu sava mūža, un ir zināms, ka miega kvalitāti ietekmē guļamistabas iekārtojums, taču IKEA aptaujā* secināts, ka Latvijas iedzīvotāju mājokļos šī telpa nereti atstāta novārtā. Laikā, kad daudzi pavada vairāk laika mājās, ir viegli pamanīt sīkas nepilnības. IKEA interjera dizainere Dagne Bērziņa iesaka, kā brīvākā brīdī atsvaidzināt guļamistabu, lieki netērējoties.

”Cilvēki parasti atvēl visvairāk līdzekļu to mājokļa telpu remontam un iekārtojumam, kuras varētu uzskatīt par reprezentatīvām, piemēram, dzīvojamā istaba. Guļamistabu vērtējam kā tīri praktisku vajadzību, tāpēc pievēršam tai daudz mazāk uzmanības un nevēlamies tērēties. Nereti guļamistabā nonāk vecās mēbeles no citām istabām. Biežāk pieļautās kļūdas to interjerā ir pārāk mazas mēbeles, pārāk daudz dažādu rakstu un krāsu vienuviet un nepraktiski izmantota vieta pie sienām,” saka Dagne. ”79% Latvijas iedzīvotāju apgalvo, ka varētu ieguldīt miega kvalitātes uzlabošanā līdz 200 eiro, taču uzskata, ka ir nepieciešamas lielākas investīcijas. Es uzskatu, ka labu efektu var panākt arī par nelielu naudu.”

Guļamistabas uzlabojumi par 0 eiro:

Atbrīvo vietu. Kritiski izvērtē drēbju skapja saturu un pavaicā sev – cik daudzas no šīm lietām lieto regulāri? Atbrīvošanās no liekā neprasa nekādus finansiālus ieguldījumus; ķeries klāt, sašķiro, atdod vai ziedo.

Guļamistabas uzlabojumi līdz 5 eiro:

 • Kastes. Tās noder vienmēr. Šķirojot apģērbu, tās var viegli izņemt, un pēcāk tās ir tikpat viegli ieliekamas atpakaļ skapī. Kastēs var ērti glabāt zeķes, apakšveļu un citas sīkākas mantas.
 • Organizatori. Lai arī kastes ir nenovērtējami palīgi, ļoti noder arī specifiskāki risinājumi, piemēram, iekarami organizatori apaviem vai šallēm, apģērba pārvalki un citi.
 • Vakuuma maisi. Šādi maisi maksā tikai dažus eiro, taču lieliski palīdz ietaupīt vietu, turklāt ir lietojami vairākkārt. Tajos var glabāt retāk vajadzīgu apģērbu, papildu spilvenus vai citus tekstilizstrādājumus.
 • Pakaramie. Radoši izmantojot sienas pakaramos, var iegūt dekoratīvu un praktisku vietu mantu glabāšanai. Piemēram, SKUGGIS pakaramie noder gan cepurēm, gan citiem nelieliem apģērba gabaliem, savukārt ENUDDEN pakaramais durvīm ir lieliska iespēja izmantot vietu aizdurvē.
 • Bilžu turētāji. Noder gan bildēm, gan grāmatām vai dekoratīviem sīkumiem, un ekspozīciju var mainīt, cik bieži vēlies.
 • Dekoratīvi trauki un grozi. Nākamās dienas tērpam piemērotus aksesuārus var salikt turpat blakus groziņā, lai no rīta saģērbtos viens un divi.
 • Augi. Dzīvie augi padara istabu mājīgāku, ienes tajā dabas elpu un uzlabo gaisa kvalitāti.
 • Interjera priekšmeti. Sveces, suvenīri vai tuvinieku zīmējumi rada noskaņu un padara interjeru personiskāku.

Guļamistabas uzlabojumi līdz 10 eiro:

 • Vieta mantu glabāšanai pagultē. Ietilpīgas kastes glabāšanai, ko var ielikt pagultē, padara istabu vizuāli plašāku un interjeru – saskaņotāku.
 • Sienas plauktiņš. Ja telpas platība ir neliela, naktsskapīšu vai naktsgaldiņu vietā pie gultas var likt nelielus sienas plauktus, kur pietiks vietas lampai un dažiem vajadzīgākajiem sīkumiem.
 • Tekstils. Lielas vizuālas pārmaiņas var panākt, nomainot tekstilizstrādājumus – spilvenus, pledus, paklājiņus un citus.
 • Aizkari un žalūzijas. Dienā ir labi, ja telpā pa logiem iespīd daudz gaismas, taču naktī tas var traucēt miegu. Lai tā nebūtu, var likt lietā aizkarus vai žalūzijas.
 • Apgaismojums. Svarīgi lietot vairākus gaismas avotus un vislabāk, ja tie ir regulējami un ar taupīgām LED spuldzēm. Ir jāpadomā par vispārējo apgaismojumu pie griestiem, lasāmlampām un noskaņas apgaismojumu.

Citas taupīgas idejas:

 • Virsmatracis. Ja jauns matracis šobrīd nav ieplānots tavā budžetā, veco matraci var viegli padarīt ērtāku ar virsmatraci. Vēl saldākam miegam to var papildināt ar jaunu segu un spilveniem.
 • Skaistuma stūrītis. Kompaktu galdiņu var kombinēt ar spoguli, izveidojot vietu, kur mierīgi uzkrāsoties vai reizēm pat pastrādāt.

”Pārmaiņām nav daudz jāmaksā vai jāapgriež visa māja ar kājām gaisā. Lielisku efektu var panākt, nomainot tekstilizstrādājumus vai fotogrāfiju rāmjus vai izvēloties dekoratīvus priekšmetus citā krāsu gammā. Es gan ieteiktu vienmēr domāt ilgtermiņā – arī, mainot sīkumus, atcerēties, ka kādreiz varbūt gaidāmas lielākas pārvērtības, un tad šiem sīkumiem būs jāiederas jaunajā interjerā,” atgādina dizainere.

* Aptauju 2019. gadā IKEA uzdevumā veica pētījumu uzņēmums ”Norstat”, un tika aptaujāti 2000 respondenti.

Par IKEA

IKEA mērķis ir radīt labāku ikdienas dzīvi daudziem. Uzņēmuma ikdienas biznesā tiek ievēroti ilgtspējas principi, un tas atbalsta dažādas iniciatīvas, kas rūpējas par bērniem un vidi. Jau kopš uzņēmuma dibināšanas 1943. gadā Zviedrijā IKEA piedāvā laba dizaina un funkcionālas mājokļa labiekārtošanas preces par pieejamu cenu. Šobrīd 50 pasaules valstīs ir vairāk nekā 420 IKEA veikalu. Baltijā ir divi IKEA veikali – viens Latvijā un viens Lietuvā, kā arī ir pieejamas trīs preču pasūtīšanas un saņemšanas vietas – divas Lietuvā un viena Igaunijā.

Par projektu

Pašmāju iecienītākā mājokļa pārvērtību raidījuma ”Manas mājas ar IKEA” piektā sezona ir klāt! Vai tā būtu gaužām maza virtuve, neparasta plānojuma viesistaba vai pavisam īpaša guļamistaba – IKEA dizaineri atradīs risinājumu jebkuram izaicinājumam. Katru nedēļu IKEA dizaineri dosies uz kādu no mājokļiem Latvijā, lai tur īstenotu to īpašnieku ilgi gaidītās pārvērtības. Skaties raidījumu katru trešdienas vakaru plkst. 21:45 televīzijas kanālā TV3! Visas raidījuma epizodes vari skatīties arī portālā TV3Play!