Pievienot komentāru

Vairums Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka laiks sev – tas ir laiks savam vaļaspriekam. Tā secināts IKEA pētījumā ”Dzīve mājās”. IKEA interjera dizainere Inga Dejus ir pārliecināta – vienalga, vai aizraušanās ir saistīta ar rokdarbiem, dārzkopību, makšķerēšanu vai ko citu, hobijam nepieciešamajām mantām noteikti būtu jāatvēl sava īpašā vieta. Tā var atrasties mājās, garāžā vai šķūnītī.

”Bieži sanāk tā, ka vaļaspriekam gan veltām daudz laika, taču vieta, kur to darām, tiek pamesta novārtā. Būtībā hobiju telpas iekārtošana daudz neatšķiras no darbistabas iekārtošanas – abos gadījumos ir svarīgi domāt, kā organizēsim mantas, kā ērtāk izvietot mēbeles un kā parūpēties par ergonomiku. Jāizvēlas savām vajadzībām piemēroti risinājumi, turklāt tas jādara ar apdomu, jo ilgtermiņā neparocīgs iekārtojums un neatbilstošs apgaismojums var kaitēt veselībai, bet nepārdomāta telpas organizācija – radīt nepārredzamu haosu, kas laupa prieku un iedvesmu nodoties hobijam,” saka IKEA interjera dizainere Inga Dejus, ilustrējot sacīto ar piemēru – viņas veidotu šuvējas hobiju telpu.

IKEA interjera dizainerei ir vairāki ieteikumi, kā radīt ērtu, labi sakārtotu vietu hobijiem. Viņa ierosina vispirms kārtīgi apskatīt telpu un visu izdomāt – vai vaļaspriekam var atvēlēt vienu stūri vai varbūt visu istabu? Kādas ir nepieciešamās mantas un piederumi? Kāda veida mēbelēs būtu vispraktiskāk glabāt mantas? Atbildot uz šiem jautājumiem, var saprast, kādi risinājumi būs piemērotākie.

Neglabā mantas uz grīdas

Inga iesaka likt biežāk nepieciešamās lietas tuvāk darba vietai, lai tās būtu viegli aizsniedzamas, bet retāk lietojamo novietot augstākos plauktos. Pēc dizaineres teiktā, plauktus var kombinēt līdz pat griestiem, tā iegūstot daudz vietas, bet, lai ērti tiktu visam klāt, var likt lietā kāpnes. Maksimāli lietderīgai sienu platības izmantošanai lieti noder arī āķi – uz tiem var karināt gan atslēgas, gan darba piederumus, gan pat divriteņus. Šāds risinājums ir piemērots arī pieliekamajiem un balkoniem.

Katrai mantai – piemērotu vietu

Lai vieglāk atrastu vajadzīgo, interjera dizainere iesaka sašķirot mantas pēc to funkcijas un izmēra un tad izdomāt piemērotākos glabāšanas risinājumus. Metāla, plastmasas, papīra, tekstila, koka organizatori – iespējas ir visdažādākās. Noderīgas ir kastes, kas maksā pavisam nedaudz, bet dod iespēju daudz ko sakārtot. Piemēram, caurspīdīgās kastēs viss būs labi pārskatāms, bet necaurspīdīgās var paslēpt to, kam nav jābūt acu priekšā. Magnētisks nažu turētājs un dažādi trauciņi noder sīkumiem, bet SKÅDIS kolekcijas perforētie dēļi ir piemēroti, lai redzamā vietā apkopotu visu aktuālajiem projektiem.

Kārtība un miers mājās

Vaļasprieki ir domāti, lai atpūstos, tāpēc noteikti jāpadomā, lai interjers būtu veidots atbilstoši. Telpai jābūt viegli sakārtojamai, viegli uzkopjamai, un tajā jābūt nodrošinātam ērtam risinājumam atkritumiem. Marķētas tvertnes atvieglo šķirošanu, un tādās var, piemēram, savākt audumu atgriezumus, kas vēlāk noder lupatu paklājiņu veidošanai. Lai ietaupītu vietu, var izmantot, teiksim, SORTERA kolekcijas tvertnes, kuras var salikt vienu uz otras. Hobijam paredzētajām mēbelēm jābūt viegli tīrāmām, piemēram, no metāla vai koka, jo, darbojoties garāžā vai šķūnītī, tās ātri nosmērējas.

Atceries par ergonomiku

Domājot par mantu glabāšanu, nevajadzētu aizmirst par ergonomikas principiem. Ērti, ja lietas ir grupētas pēc funkcijām un ja smagākie priekšmeti salikti zemāk, kur tos vieglāk pārvietot. Ja hobijam ir vajadzīgs galds, ērts risinājums ir regulējama augstuma rakstāmgalds, īpaši, ja pie galda pavada ilgu laiku. Ieteicams pamīšus strādāt sēdus un stāvus – tas uzlabo asinsriti un paaugstina produktivitāti.

Gaisma ir visa pamatā

Labs apgaismojums ir nepieciešams gan ērtībām un labsajūtai, gan drošībai, jo nepietiekami apgaismotā telpā paaugstinās traumu risks. Noliekot rakstāmgaldu pie loga, var izmantot dabisko apgaismojumu, taču ir jāpadomā arī par regulējamām lampām, lai darbam nodrošinātu tieši tādu apgaismojumu kā nepieciešams. Piemērotas ir arī pārvietojamas lampas, kas darbojas ar baterijām – tad nav jādomā par to, kur atrodas tuvākā kontaktligzda. Ja vēlies parādīt savu veikumu, ļoti piemērots būs plauktu apgaismojums, kas pievilcīgi izcels tajos saliktās mantas.

Stūrītis viesiem

Lai tad, kad atnāk ciemiņi, nebūtu jāskraida šurpu turpu uz virtuvi un atpakaļ, ērts risinājums ir ratiņi, kuros var salikt veselīgas uzkodas un tēju, kafiju un ūdeni cienastam. Ja telpā ir pietiekami daudz vietas, to vēl mājīgāku padarīs ērtas sēdmēbeles un gludi austs paklājs.

Par pētījumu ”Dzīve mājās”

Pētījums ”Dzīve mājās” pēc IKEA pasūtījuma tika veikts 35 valstīs visā pasaulē, aptaujājot 33500 respondentu. Latvijā tiešsaistes pētījums tika veikts 2019. gada jūlijā, aptaujājot 500 cilvēkus vecumā virs 18 gadiem. Pētījuma mērķis ir noskaidrot, kā rit cilvēku dzīve mājās, kā arī apzināt cilvēku vajadzības un izaicinājumus mājokļos visā pasaulē. Pētījuma rezultātus izmanto, veidojot katalogu, radot preces un mājokļa labiekārtošanas risinājumus.

Par IKEA

IKEA mērķis ir radīt labāku ikdienas dzīvi daudziem. Uzņēmuma ikdienas biznesā tiek ievēroti ilgtspējas principi, un tas atbalsta dažādas iniciatīvas, kas rūpējas par bērniem un vidi. Jau kopš uzņēmuma dibināšanas 1943. gadā Zviedrijā IKEA piedāvā laba dizaina un funkcionālas mājokļa labiekārtošanas preces par pieejamu cenu. Šobrīd 50 pasaules valstīs ir vairāk nekā 420 IKEA veikalu. Baltijā ir divi IKEA veikali – viens Latvijā un viens Lietuvā, kā arī ir pieejamas trīs preču pasūtīšanas un saņemšanas vietas – divas Lietuvā un viena Igaunijā.

Par projektu

Pašmāju iecienītākā mājokļa pārvērtību raidījuma ”Manas mājas ar IKEA” piektā sezona ir klāt! Vai tā būtu gaužām maza virtuve, neparasta plānojuma viesistaba vai pavisam īpaša guļamistaba – IKEA dizaineri atradīs risinājumu jebkuram izaicinājumam. Katru nedēļu IKEA dizaineri dosies uz kādu no mājokļiem Latvijā, lai tur īstenotu to īpašnieku ilgi gaidītās pārvērtības. Skaties raidījumu katru trešdienas vakaru plkst. 21:45 televīzijas kanālā TV3! Visas raidījuma epizodes vari skatīties arī portālā TV3Play!