1 komentārs
Ielu mākslinieks Dainis Rudens: Es neesmu bandīts!
Privātais arhīvs

Piektdien portāla Skaties.lv “Facebook” lapā notika nu jau otrā LIVE tiešraide, kurā ciemos šoreiz bijām aicinājuši mākslinieku, madonieti Daini Rudeni, kuram tieši šajā brīdī notiek jau trešā akcija “Atdod savu fasādi”.

Stencilists? Ielu mākslinieks? Kā Tevi īsti dēvēt, jo internetā atrodamas dažādas versijas.

Pēdējā laikā laikam tomēr pie tiem māksliniekiem pieskaitos, bet tas varbūt tādēļ, lai nebūtu negatīva nokrāsa. Cilvēkiem, kuriem viss ir viens vai viss ir ļoti kategoriski – māksla ir laba, nedaudz savādāka māksla ir slikti, stādos priekšā ar to savu māksliniecisko pusi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti
Ielu māksla, darbi ar stencilu, grafiti… Man kā cilvēkam, kurš neredz atšķirību, lūdzu, izskaidro, kas ir kas!

Grafiti ir tad, kad zīmē burtus. Tas, ko mēs redzam uz ielām, tas ir tas “īstais” grafiti. Stencili atkal ir iepriekš sagatavoti ar dinamiskām formām. Tie netiek veidoti ar brīvu roku, un ir nosacīti kvalitatīvi. Mazie stencili arī atrodami uz ielām. Parastam garāmgājējam šie ir ļoti labi atšķirami – viens ir zīmēts ar brīvu roku, bet otrs – jau konkrēts neizplūdis zīmējums.

Pamats ir no stencila, un kad tas ir lielos mērogos, tas trafarets vairs nav vajadzīgs. Līdz ar to tas viss tiek pārnests uz sienu, zīmējums ir tas pats trafarets, tikai tiek veidots ar brīvu roku. Vienkārši tās formas ir milzīgas, un tur jau vairs nav tādas sīkas, smalkas detaļas, bet gan lielāks vēziens.

Kā Tu nonāci līdz šādam mākslas veidam?

Pamatskolas laikā biju aizrāvies ar krāsas pūšanu uz sienām, un vēlāk man viens draugs ar to sāka nodarboties. Sākumā es tam īpaši nepievērsu uzmanību, bet tad pienāca reize, kad smagi satraumējos, nesaistītos procesos ar mākslu, un man uz pusgadu tika norīkots gultas režīms. Un cik ilgi 20 gadīgs puisis var nodzīvot četrās sienās? Mums bija kopīga darba telpa, un es, neatceros vairs, kāpēc to darīju, sāku pārbaudīt savu pacietību ar mākslu. Ja nebūtu man bijušas tādas traumas, es diez vai ar ko tādu tagad nodarbotos.

Foto

Nav ļaunuma bez labuma. Kur mēs šajā jomā atrodamies pasaules kartē?

Ļoti labs piemērs – tik tikko sazinājos ar vienu draugu, kurš apceļojis visu pasauli. Es viņam kaut ko uzrakstīju, kas un kā, un viņš man saka, ka drīz būšot Eiropā, un vai mēs nevarot satikties!? Viņš būs Portugālē… Es nezinu, vai viņam spētu izskaidrot, kur tāda Latvija atrodas, tāpat man tagad grūti atbildēt uz šo jautājumu.

Es saprotu! Vai Tev kādreiz ir bijušas problēmas ar policiju par šo visu?

Jā! (Smaida.)

Vari pastāstīt kādu mednieku stāstu?

Patiesībā jau neko sliktu neesmu darījis, viss ir bijis iepriekš saskaņoti. Tāpēc tādu mednieku stāstu man nemaz nav, bet atceros ļoti labu pieredzi Sarkandaugavā. Nekad iepriekš tur nebiju bijis, tāpēc tas rajons likās briesmīgs, bet beigu beigās bija otrādi. Vietējie džeki ļoti novērtēja manu darbu un pirka man alu. Nekas tāds traks nav bijis!

Bandīts neesi?

Nē, nē!

Cik jūs tādi ielu mākslinieki esat Latvijā? Baltijā?

Es un mans kolēģis – principā skaitāmies kā viens, Igaunijā un arī Lietuva ir pa vienam džekam.

Tātad ir atklāts projekts “Atdod fasādi 3”. Pastāsti kaut ko vairāk!

Bieži vien ir iespēja, projekti vai pašam savas kaprīzes, kā tas ir šajā gadījumā, jo ir cilvēki, pasaules līmeņa mākslinieki, kas ir gatavi braukt šeit un kaut ko realizēt, bet mums nav, kur to darīt. Šī ir trešā reize, kad es meklēju, un cilvēki jau ir redzējuši, kas notiek, un ir zināms atbalsts no tā visa, bet pirms trim gadiem, kad bija ielu mākslas pasākums, situācija bija ļoti bēdīga.

Pašlaik es tēmēju uz tādām divu, trīs stāvu augstām fasādēm, un man tas ir, es pieļauju, kaut kāds sabiedrības uzticības kredīts, jo tiek piedāvāts piecas un sešu stāvu fasādes. Bet es tādas lietas nevaru atļauties.

Tātad, “Saule. Pērkons. Daugava” meistardarbs ir Tavi griesti?

Nē, noteikti nē!

Bet Tu tikko teici, ka nevari neko vairāk atļauties.

Jā, es nevaru sevi nofinansēt. Runa ir par nauda. (Smaida.)

Vai Latvijā ar to var nopelnīt?

Jā, es domāju, Latvijā var nopelnīt ar visu, jo visas labās lietas, kas sasniegušas kaut kādu līmeni, agri vai vēlu tiek novērtētas.

Tu savā ikdienā dari tikai ielu mākslu?

Principā, jā!

Vai Tu jau esi noskatījis kādu sienu?

Esmu dažām uzmetis aci, jā! Pašreiz ir dažas potenciāli labas vietas, bet, kā jau tas gadās, rokas ir par īsām, lai tām tiktu klāt. Pirms nedēļas es vēl par to nedomāju, bet tagad es plānoju, kā to pasauli pagrūst, lai tā sadodas rokās un viss izdotos. (Smejas.)

Noslēgumā vēl gribu jautāt, kas ir tas vēstījums, ko gribi nodot uz nākamās fasādes?

Ja godīgi, man ir vairākas idejas par to, ko es gribu izdarīt, bet viss ir atkarīgs kaut vai no tā, kāda ir šī vieta. Jo doma par to, ko es gribēju, uzsākot šo iniciatīvu, jau šorīt no rīta mainījās. Ir lietas, kas lidinās virs galda, un kādu vajadzēs vienkārši pievilkt sev klāt un pielāgot.

Pagaidām baigi abstrakti skan. Vari minēt kādu konkrētu piemēru?

Man ir doma sadarboties ar to pašu brazīli, un uz sienas mēs uzliksim abu tautu kultūras, un savienosim vienā mākslas darbā.

Video: kā tapa Daiņa Rudens iespaidīgākais kopdarbs kopā ar mākslinieku Kiwie

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl