Foto: Ziemeļeiropā lielākais dzīvžogs meklējams Āgenskalnā

6 komentāri
Foto: Ziemeļeiropā lielākais dzīvžogs meklējams Āgenskalnā
Foto: LETA

Par vienu no lielākajiem dzīvžogiem Eiropā tiek uzskatīts žogs, kas ieskauj Rīgas Valsts vācu ģimnāziju (RVVĢ) Āgenskalna ielā 21a. Akurātais un augstais liepu dzīvžogs garāmgājējiem liek sajūsmā pavērt muti.

”1931. gadā Āgenskalnā jaunuzbūvētās skolas ēkas apkārtne bija visai eksotiska. Tā stāvēja smilšu kāpu vidū, apkārt šalca Švarcmuižas sila priedes un ganījās govis. Ziemās pretim skolai ļaudis pulcināja rodelbāns un visos pakalnos spietoja slēpotāji. Āgenskalna ielas trase dažviet pazuda zem kāpām, tolaik tā bija reti apbūvēta un tāpēc skolai adresē pienācās numurs 9,” vēsta interneta žurnāla “Par Āgenskalnu” izveidotājs Ilgonis Linde.

Pēc dažiem gadiem skolai parādījās žogs, kura iekšpusē tika sastādītas Holandes liepas. Kociņi baltajās smiltīs auga lēni un, kamēr apkārtne aiz skolas žoga izmainījās līdz nepazīšanai, liepiņas desmitiem gadu auga savā vaļā, sev uz galvas izaudzējot ķeburainu žagaru mudžekli, jo par tām neviens īsti nerūpējās.

21. gadsimts nāca ar daudzām agrāk Latvijā nepieredzētām izpausmēm. Parādījās dažādas stilīgas profesijas, un to pārstāvji sāka meklēt sev darbalauku, lai apliecinātu savu nepieciešamību.

Kādu dienu Āgenskalnu sāka apstaigāt arborists. Tie ir tādi rūķīši, kuri rūpējas par kokiem un to vainagiem. Ieraudzījis gar sētas malu saspraustās milzīgās raganu slotas, kokkopis saprata, ka te ir darbs vairākiem gadiem.

Tā arī bija. Cirpa, zāģēja un grieza gadiem, bet galarezultātā skolas nams ir ieguvis izcilu dzīvžogu, kas garāmgājējiem liek sajūsmā pavērt muti, to uzlūkojot vien.

”Daži saka, ka esot augstākais dzīvžogs Baltijā, citi, ka lielākais Ziemeļeiropā. Lai vai kādas prestiža pozīcijas tas neieņemtu, tas ir skaists gan pavasarī, gan rudenī. Pat ziemā tas ir taisns un akurāts.

Tomēr vislielākais lepnums ir par to, ka šis brīnišķīgais veidojums tagad ieskauj skolu, caur kuras logiem esmu lūkojies uz šiem pašiem, toreiz vēl nelielajiem kociņiem,” lepojas Linde.

TOP komentāri

 • Edgars Neilands
  +23 +23 0

  Edgars Neilands

  Kokus LABO KOKU komanda veido un formē jau astoņus gadus. Un lai papildinātu, varu piebilst, ka šīs liepas bija palikušas bez galotnēm un sānzariem (bija sakropļotas) un tikai tapēc tika pieņemts lēmums tās cirpt! To nevajadzētu darīt ar skaistām brīvi augošām liepām. Lūdzu.
 • Jānis A Ronis
 • Boss
  +16 +16 0

  Boss

  Nesen braucu garām un sajūsmā par dzīvžogu man iepletās ne tikai mute. Lielisks darbs

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl