1 komentārs
FOTO: Lazdonas muiža. Pamesta dažas desmitgades, un laika zobs ir darījis savu postu
Foto: Dāvis Veckalniņš

Viens no daudzo Latvijas pagastu lepnumiem parasti ir tās teritorijā esošā muiža vai pils. Dažreiz atjaunotas, daudzreiz arī pamesta novārtā, taču tās ir ēkas ar vairāku gadsimtu vēsturi, unikāliem stāstiem un nereti arī sarežģītiem to iemītnieku likteņiem. Tāda ir arī Lazdonas muiža, kurā nesen paviesojies fotogrāfs Dāvis Veckalniņš, kurš uzņēmis interesantu fotoreportāžu par muižu ar četru gadsimtu senu vēsturi. 

Lazdonas muižai ir raksturīgs pamatīgums, kas piemīt baltvācu aristokrātiem celtajās ēkās. Pamatīgi laukakmeņu mūri, plašums, nojaušama kādreizējā greznība, ko pamatīgi pabojājis laika zobs un cilvēku nesaudzīgā attieksme. Taču nav nepieciešama milzu piepūle, lai iedomātos, kāda varētu būt Lazdonas muiža, ja tai pieķertos meistarīgi restauratori un arhitekti.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lazdonas muiža bijusi uzbūvēta jau kopš 16. gs., taču esošajā izskatā tā tapusi 18. gs. Pēc Otrā pasaules kara tajā ierīkotas administratīvās telpas blakus esošās kažokzvēru audzētavas darbiniekiem, taču pēdējās desmitgades, neraugoties uz dažiem centieniem, to atjaunot, tā stāv pamest. Tajā gan tapusi arī režisora Dāvja Sīmaņa filma Pelnu sanatorija. Ironiski, bet Lazdonas muižā 1914. gadā patiesi atklāta karavīru lazarete. Interesanti, ka to iespējams arī iegādāties – sludinājumu portālā ss.lv Lazdonas muiža tiek pārdota par 200 000 eiro.

Par Lazdonas muižas likteni zinošs cilvēks noteikti varētu sarakstīt biezu grāmatu. Taču, kā mēdz teikt – labāk vienreiz redzēt, nekā 100 reizes dzirdēt. Tāpēc Skaties.lv piedāvā apskatīt fotogrāfa Dāvja Veckalniņa fotoreportāžu no pamestās, bet arvien iespaidīgās muižas.

Vairāk par Dāvja Veckalniņa foto projektiem vari uzzināt šeit!

Foto

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl