Komentāri
Foto: Kurzemes vilinājums – 9 metrus augstā Valpenes piramīda
Dundagas TIC

Lai aplūkotu vairākus metru augstu piramīdu, nav jādodas uz tālām Dienvidu zemēm. Kopš 1990. gadiem gandrīz 10 metrus augsta piramīda gaida interesentus Valpenē, Dundagas pusē.

Deviņus metrus augstā laukakmeņu krāvuma jeb Valpenes piramīdas atrašanās vieta nav nejauša. Tieši Dundaga saistāma ar Dainu tēva bērnības gaitām. Krišjānis Barons dzīvojis Valpenes pusmuižā un mācījies Kubalu skolā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Akmeņu krāvumu – veltījumu Dainu tēvam Krišjānim Baronam – izveidojusi Imanta Ziedoņa domubiedru grupa tēlnieka Viļņa Titāna vadībā.

”Viss sākās ar Imanta Ziedoņa dižkoku grupu. Reiz, kopjot ainavu Dundagas pusē, sakrāmēju mazus akmentiņus kaudzītē. Iztēlojos, ka varētu arī no lieliem akmeņiem iespaidīgu piramīdu sakraut.

Bet ideja ir viena lieta … Izrādījās, ka vajag lielu neatlaidību. Tas prasīja sešus septiņus gadus. Tik ilgi neesmu strādājis ne pie viena cita darba,” savulaik laikrakstam ”Dundadznieks” stāstījis Valpenes piramīdas radītājs tēlnieks Vilnis Titāns.

Darbs pie Valpenes piramīdas sācies 1980. gadu vidū. ”Ar tehniku palīdzēja toreizējā kolhoza “Dundaga” vadība. Piramīdas pamatnē bija akmeņi no meliorācijas laika, tomēr vajadzēja vēl daudz vest klāt. Es pats visu darīju, stropēju, katru akmeni iegrozīju savā vietā. Kad viena kārta bija noklāta, tad akmeņus ar dzelžiem sasējām. Lai arī viņi paši par sevi “sēž”, tomēr saborējām caurumus un sasējām ar salocītiem āķiem,” stāstīja Titāns.

Šodien Valpenes piramīda, kuras diametrs ir apmēram 12 m, augstums – ap 9 m, ir kļuvis par īstu tūristu magnētu, ko dundadznieki ar lepnumu atrāda.

Katrā akmenī iekalta tautasdziesma vai etnogrāfiska zīme. Akmeņos iekaltas arī norādes uz visām četrām debespusēm – kaut kas līdzīgs tēlnieka paša radītas pasaules modelim.

Piramīdai ir vēl kāda nozīme – tā veidota kā vietvārdu zīme, kur akmeņos iekalti visu Valpenes ciema māju nosaukumi. Kā akcentējis tēlnieks, pēdējais akmens apdarināts 1990. gadā, kad iekalts, ka tas veltīts Krišjānim Baronam.

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl