Komentāri
Foto: Kurzemes vilinājums – 9 metrus augstā Valpenes piramīda
Dundagas TIC

Lai aplūkotu vairākus metru augstu piramīdu, nav jādodas uz tālām Dienvidu zemēm. Kopš 1990. gadiem gandrīz 10 metrus augsta piramīda gaida interesentus Valpenē, Dundagas pusē.

Deviņus metrus augstā laukakmeņu krāvuma jeb Valpenes piramīdas atrašanās vieta nav nejauša. Tieši Dundaga saistāma ar Dainu tēva bērnības gaitām. Krišjānis Barons dzīvojis Valpenes pusmuižā un mācījies Kubalu skolā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Akmeņu krāvumu – veltījumu Dainu tēvam Krišjānim Baronam – izveidojusi Imanta Ziedoņa domubiedru grupa tēlnieka Viļņa Titāna vadībā.

”Viss sākās ar Imanta Ziedoņa dižkoku grupu. Reiz, kopjot ainavu Dundagas pusē, sakrāmēju mazus akmentiņus kaudzītē. Iztēlojos, ka varētu arī no lieliem akmeņiem iespaidīgu piramīdu sakraut.

Bet ideja ir viena lieta … Izrādījās, ka vajag lielu neatlaidību. Tas prasīja sešus septiņus gadus. Tik ilgi neesmu strādājis ne pie viena cita darba,” savulaik laikrakstam ”Dundadznieks” stāstījis Valpenes piramīdas radītājs tēlnieks Vilnis Titāns.

Darbs pie Valpenes piramīdas sācies 1980. gadu vidū. ”Ar tehniku palīdzēja toreizējā kolhoza “Dundaga” vadība. Piramīdas pamatnē bija akmeņi no meliorācijas laika, tomēr vajadzēja vēl daudz vest klāt. Es pats visu darīju, stropēju, katru akmeni iegrozīju savā vietā. Kad viena kārta bija noklāta, tad akmeņus ar dzelžiem sasējām. Lai arī viņi paši par sevi “sēž”, tomēr saborējām caurumus un sasējām ar salocītiem āķiem,” stāstīja Titāns.

Šodien Valpenes piramīda, kuras diametrs ir apmēram 12 m, augstums – ap 9 m, ir kļuvis par īstu tūristu magnētu, ko dundadznieki ar lepnumu atrāda.

Katrā akmenī iekalta tautasdziesma vai etnogrāfiska zīme. Akmeņos iekaltas arī norādes uz visām četrām debespusēm – kaut kas līdzīgs tēlnieka paša radītas pasaules modelim.

Piramīdai ir vēl kāda nozīme – tā veidota kā vietvārdu zīme, kur akmeņos iekalti visu Valpenes ciema māju nosaukumi. Kā akcentējis tēlnieks, pēdējais akmens apdarināts 1990. gadā, kad iekalts, ka tas veltīts Krišjānim Baronam.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl