8 komentāri
FOTO: kā izskatās vietā, kur sākas Latvijas garākā upe
Pirmās trubas Gaujai (Foto: Uģis Bičkovskis)

Sen gribēji zināt, kā izskatās vietā, kur sākas 452 km garā Gauja? Ar fotogrāfa Uģa Bičkovska laipnu atļauju Skaties.lv piedāvā reportāžu no Amatas novada. Fotogrāfijas ir gluži “siltas” – uzņemtas 22. jūlijā.

Fotogrāfs Uģis Bičkovskis šovasar jau Gaujas līkločus baudījis laivu braucienā pa šo upi, gan arī paspējis būt pie Gaujas ietekas jurā, tādēļ dzimusi doma paskatīties kartē, kur Latvijas garākā upe sākas. Ideja rokā un jūlijā dienā, bruņojies ar GPS koordinātām, četru cilvēku kompānijā devies Gaujas sākuma meklējumos.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Nonācām Elkas kalna virsotnē, kur par pārsteigumu bija virziena norāde Gaujas sākums. Jābilst, ka arī panorāma no Elkas kalna virsotnes ir iespaidīga. Dodoties norādes virzienā, sākumā ir pļauta pļava un par drīzajiem brikšņiem vēl neko nenojaušam. Tuvojoties mērķim, redzami vairāki dīķīši, kuri izveidojušies bebru “inženierbūves” rezultātā. Tad nu visiem dīķīšiem nācās brist apkārt pa dziļiem brikšņiem un aveņu krūmiem.

Bijām ļoti pārsteigti, pamanot lielā baltā gārņa cēlo staigāšanu pa applūdušo bērzu birzi.

Pavija doma, vai vispār atradīsim meklēto. Tomēr gājiena beigās nonācām pie vietas, kur sākas Gauja. Maza tērcīte meža ielokā, kurai vēl tik tāls un līkumots skrējiens līdz jūrai. Jutāmies kā enerģijas pilni jaunatklājēji.

Brienot atpakaļ kalnā, pie pamestām mājām saēdāmies saldas avenes un ķirsus,” ceļojumu atminas Uģis.

Atceļā uz mājām “četrinieks” piestājis pie Ežu (Māļu) pareizticīgo baznīcas, kurai, lai gan nav bijis neviena sargātāja, durvis atvērtas apmeklētajiem. “Šodien šķiet neticami, ka padomju laikos tur bija ierīkots stikla taras pieņemšanas punkts,” vērtē fotogrāfs.

“Latvijā vēl ir daudz ko atklāt un apskatīt, vajag tikai ideju, vēlmi un atklātu prieku,” gūtajos iespaidos pēc ceļojuma dalās fotogrāfs Uģis Bičkovskis.

Agrāk uzskatīja, ka Gauja sākas no Alauksta ezera, bet, tā kā senā izteka Gaujiņa Alauksta ūdens līmeņa pazemināšanas dēļ ir aizaugusi, tad par Gaujas sākumu mūsdienās uzskata Ežupīti jeb Ārnīti, kas sākas Elkas kalna pakājē Amatas novada Skujenes pagastā, netālu no Māļiem. Pēc iztecēšanas cauri Zobola ezeram tā tiek saukta arī par Mierupīti. Nosusinātā Laidza ezera vietā Mierupīte satek ar Gaujiņu, šī vieta arī dažkārt tiek uzskatīta par Gaujas sākumu; no šīs vietas Gauja tek ar šādu nosaukumu. Tālāk Gaujas ceļš ved caur Lodes-Taurenes ezervirkni un uzņem tos ūdeņus, kā arī ūdeņus no pirmās lielākās pietekas Pīslas.

Gauja plašā lokā apliec Vidzemes augstieni. Pie Cēsīm, Līgatnes un Siguldas Gauja tek iespaidīgā senlejā, šeit tās krastos ir krāšņi smilšakmens atsegumi ar alām. Lejtecē Gaujas gultne ir smilšaina, raksturīgas sēres, strauji līkumi un nobrukuši krasti, vēsta interneta enciklopēdija Vikipēdija.

Gauja ietek Baltijas jūras Rīgas līcī pie Carnikavas.

TOP komentāri

 • Slātavietis
  +3 +3 0

  Slātavietis

  Katra piebaldzēna goda lieta ir pierādīt, ka Gauja sākas tieši no tās tērcītes, kura tek gar viņa māju vai vietu, kuru viņš iedomājies kā savu!
 • Pietuka Krustiņš
  +1 +1 0

  Pietuka Krustiņš

  Satek atomi un rodas progresīgi meteors, Dievu dēli lejup dodas, Līgo saules meitu kors; Vulkāni ar traku varu Lāvas straumes lejup gāž, Izcivilizētu garu Kultūra no gaismas drāž
 • Upes.lv
  0 0 0

  Upes.lv

  Pārspīlējumi labi piedien humoram, un bez tā arī nevar! Varbūt ieraudzīt būtisko, ka no Alauksta GAUJIŅA vēl pastāv tekoša - skatat dziedava.lv

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl