FOTO: kā Černobiļas atomreaktors un izpostītā Pripjata izskatās šodien?

Kārlis Ķilkuts

Autors: Kārlis Ķilkuts

Savā ziņā gudrākais cilvēks uz zemes.

2 komentāri
FOTO: kā Černobiļas atomreaktors un izpostītā Pripjata izskatās šodien?
Foto: Liene Ozola

Visbeidzot pēdējā mūsu ceļojuma diena, kurā nolēmām izlaist lidojumu uz Stokholmu, tā vietā mājās doties tieši no Kijeva. Iemesls ir pavisam vienkāršs – man radās doma, ja jau šajā ceļojumā esam tik daudz “iespieduši” un paspējuši, kāpēc neapmeklēt vēl kādu pasaulslavenu un ar leģendām apvītu vietu – Černobiļas atomreaktoru un Pripjatas pilsētu.

Šoreiz aprakstā apsolos tik ļoti neizplūst, tāpēc, atvieglojot sev uzdevumu un jums – lasīšanu, izšķiršu trīs mītus, kas ir absolūta nepatiesība par un ap šo mistisko vietu. Bet pirms tam mazliet par to, kā mēs nokļuvām līdz reģionam, kur cilvēki piedzīvoja vienu no lielākajām katastrofām cilvēces vēsturē.

Lai visiem būtu skaidrs, tas nav nekāds lētais prieks, bet arī miljonu tas neprasa – mēs katrs samaksājām aptuveni 140 eiro no galvas, taču jāņem vērā, ka viņi mums ar “busiņu” atbrauca pakaļ uz Kijevas Borispoles lidostu, kas atrodas 29 kilometrus no pašas galvaspilsētas (un aizveda arī atpakaļ), turklāt ekskursija bija privāta – līdzīgi kā braucienā uz Ķīnas mūri, arī šeit varējām “kundziņā” dzīvoties pa mikroautobusa aizmuguri. Tā kā, ja dodies pie viņiem uzreiz (iepriekš gan sazinies un sarunā laiku!) un dodieties no Kijevas centra, domājams, tas viss būs krietni lētāk (bet uz saviem 100 eiro jebkurā gadījumā jārēķinās).

FOTO

Turpceļā mums rādīja filmiņas par un ap katastrofu, kas tikai papildu mūs iesildīja šim piedzīvojumam, un tad arī sapratu, uz ko patiesībā esmu parakstījies. Ceļš no Kijevas līdz notikuma vietai ilgst aptuveni pusotru stundu ar vienu mazu pitstopu, lai paķertu kafiju un ko uzkožamu, jo bijām tik tikko no 10 stundu lidojuma. Lai tiktu speciāli apsargātā teritorijā, nekādas medicīniskās izziņas nav nepieciešamas, bet gan atļauja un apdrošināšana, ko mums izkārtoja tūroperators. Lai tiktu līdz kārotajiem apskates objektiem, bija jātiek cauri diviem nomaļiem kontrolpunktiem. Bet tagad par mītiem, ko varat ņemt vērā, ja plānojat doties apmeklēt Černobiļas un Pripjatas rajonu.

Černobiļas atomreaktors NEATRODAS Černobiļā

… bet gan 18 (Vikipēdija gan man stāsta, ka 14,5) kilometrus tālāk. Jāatzīst, ne tā pati interneta enciklopēdija, ne arī atmiņa man palīdz atcerēties, kāpēc tieši tā, bet tas varbūt nemaz nav tik svarīgi. Galvenais ir tas, ka Černobiļas atomreaktors neatrodas pašā Černobiļā, bet gan ārpus ciemata, kurā pašlaik mitinās aptuveni 600 iedzīvotāju, no kuriem absolūtais vairākums ir zinātnieku, bet par to nākamajā noslēpuma atrisinājumā.

Černobiļas apkārtnē joprojām dzīvo un strādā cilvēki

Ja jums šķiet, ka atomreaktors ir uzsprādzis un tur nekas nenotiek (mums arī tā šķita), nekā tamlīdzīga – joprojām gan pašā stacijā, gan tās apkārtnes ciemos (izņemot Pripjatu) darbojas zinātnieki, palīgi, sētnieki, pavāri u.c. darboņi, kas uztur kaut kādu nebūt dzīvību šajā šķietami Dieva pamestajā nostūrī. Noskaņojums dažbrīd tur ir diezgan spocīgs, bet, stāvot aptuveni 300 metrus no vietas, kur pirms gandrīz 30 gadiem radiācija šķīda uz visām pusēm, sajūta bija interesanta un pat diezgan dzīvelīga – džeki kostīmos rosījās un kaut ko stiepa laukā no stacijas, bet tantiņas bez jebkādām aizsargmaskām turpat mums blakus rušinājās ap vietējiem apstādījumiem. Tiesa, sami, kuru redzējām Pripjatas upē, gan izskatījās neraksturīgi milzīgi.

Piebilde – cilvēki, kas tur strādā, dzīvojas tur tikai divas nedēļas un tad dodas prom, lai apmainītos ar nākamo zinātnieku maiņu, jo būsim reāli – nav iespējams ilgstoši pastrādāt reģionā, kur sprādzis atomreaktors.

Radiācijas starojums ir mazāks, nekā lidojot lidmašīnā

Protams, šos starojumu veidus ir grūti salīdzināt, taču ziņojums tiem, kuri pirms tam jokoja un domāja, ka atbraukšu ar trim rokām un četrām acīm – nav tik traki! Ilgstoši gan uzturēties tur nav ieteicams, bet, kā jau iepriekš minēju, tur joprojām notiek reāla dzīvība, kā arī gidam, kurš ekskursijas uz turieni vada jau gadiem, nekas īsti nav noticis. Tā kā, ja vēlies doties ekskursijā uz turieni, droši! Starp citu, arī tūrisma plūsma uz turieni nav milzīga – tikai daži tūkstoši gadā, kas nozīmē, ka saglabājas sava veida autentiskums (cik nu tas ir iespējams 30 gadu laikā).