Komentāri
EKSKLUZĪVI: kā izskatās Gaismas pils pašā smailē un bibliotēkas apmeklētājiem nepieejamās vietās
Foto: Skaties.lv

Portālam Skaties.lv bija ekskluzīva iespēja ielūkoties visās Latvijas Nacionālās bibliotēkas Gaismas pils telpās, arī tajās, kur apmeklētāji netiek ielaisti.

Vai zināji, ka mazākā Gaismas pilī esošā grāmata ir vien īkšķa lielumā, un tas ir ar lupu lasāms korāns? Bibliotēkā ir 12 stāvi, no kuriem astoņos atrodas lasītavas. Turklāt katrs no stāviem ir savā krāsā, simbolizējot nu jau bijušās valsts valūtas – Latvijas lata – nokrāsas. Otrais stāvs ir zaļos toņos, tāpat kā piecu latu banknotes, un tā līdz pat augšai.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Viens no Gaismas pils spilgtākajiem akcentiem ir stiklotais grāmatplaukts, kurā izstādītas grāmatas, ko bibliotēkai dāvājuši lasītāji un kuras tur tika nogādātas akcijas Grāmatas draugu ķēde laikā. Teju katrā no šīm grāmatām dāvinātājs atstājis savu novēlējumu un vēstījumu nākamajām paaudzēm.

FOTO

Vēl kāds vēstījums apslēpts Gaismas pils pamatos iemūrētajā kapsulā. Nacionālās bibliotēkas sabiedrisko attiecību speciālists Augusts Zilberts uz jautājumu, ko vēl slēpj ēkas sienas un vai šeit pēc senām tradīcijām nav iemūrēta kāda jaunava, atbild mīklaini: ”To mēs nezinām! Šo noslēpumu glabā ēkas inženieri.”

Bibliotēkas 11. un 12. stāvs apmeklētājiem ikdienā nav pieejams, tomēr to iespējams apmeklēt, iepriekš piesakoties bezmaksas ekskursijai. Kopumā ēkā pieejama virkne interesantu bezmaksas pakalpojumu, kurus pagaidām izmanto vien zinātāji – ikviens Gaismas pilī īpašās telpās var skatīties Latvijas un ārzemju kino pērles, tostarp Rīgas sargus, klausīties vecās plates, spēlēt klavieres un komponēt īpaši šīm nepieciešamībām iebūvētās kabīnēs, kā arī izmantot īpašu datoru telpu, kura aprīkota ar virkni jaunākajām tehnoloģijām un specializētām programmām.

Tiesa gan, daļa telpu privātajām vajadzībām izmantojama vien par maksu, tostarp Ziedoņa zāle, par kuras izmantošanu būs jāšķiras no 600 eiro stundā, kā arī ēkas augšējie stāvi, kas maksā 300 eiro stundā.

Lasi vēl