Vietējie pūču pētnieki izrāda putnu ligzdā atrasto. Būsi pārsteigts!

Pievienot komentāru
Vietējie pūču pētnieki izrāda putnu ligzdā atrasto. Būsi pārsteigts!
Foto: Jon Nelson, Flickr

Ziema tomēr ir sākusies, lai gan laiks ārā par to nemaz neliecina, pēc apogu ligzdu apskates secinājuši Latvijas Pūču izpētes biedrības pārstāvji. Ko viņi tur atrada un nosprieda?

”Hipotēžu daudz, un tā līdz galam īsti skaidrs “kādēļ?”, tas nav, tomēr apodziņi un bikšainie apogi ziemas laikā dobumos veido barības objektu “novietnes”. Tīreļpurva apkārtnē izvietotajos apodziņu būros atradām septiņas šādas novietnes no 31 kontrolētas. Lielākajā bija 44 upuri: 22 Microtus strupastes, 16 rūsganās meža strupastes, trīs meža ciršļi, divas dzeltenkakla klaidoņpeles un viens mazais cirslis,” stāsta pūču pētnieki.

Skaidrības labad pētnieki akcentē, ka upuri izņemti tikai saskaitīšanai un sugu noteikšanai, pēc tam tie nolikti atpakaļ, jo viena no hipotēzēm saka, ka ”krājumi” tiek veidoti, lai tēviņš norādītu par aizņemtu teritoriju, savukārt cits pieņēmums – tādējādi viņš potenciālajai mātītei demonstrē medību prasmes un teritorijas kvalitāti. Abos gadījumos upuru palikšanai ir nozīme – tie saglabājami ligzdvietā.

Rudens laikā grauzēju skaits var būtiski pieaugt, salīdzinot ar pavasari-vasaru-rudens sākumu. Citus gadus šajā gadalaikā bijuši vākumi arī ap simt un vairāk upuriem.

Apogi ir pūču dzimtas putni. Viņu dabiskais izplatības areāls ir Eiropa, izņemot Skandināviju, Centrālāzija, Tuvie Austrumi un Ziemeļāfrika. Pārtiek no pelēm un citiem sīkiem grauzējiem, nelieliem putniem, kukaiņiem, gliemežiem un sliekām.

Foto: apogu dobuma “saturs” Tīreļpurva apkārtnē un pūču dzimtas putni citviet pasaulē