Vai tu zini, kas ir circenis?

Komentāri

Latviešu folklorā un mūzikā ne mazums vietas aizņem circenis. Bet kāds tas ir un kur to atrast, mēģināja noskaidrot Bez tabu komanda.

Katros Ziemassvētkos tiek skandēta dziesma Circenīša Ziemassvētki, to laikam zina visi. Bez tabu apjautājoties nejaušiem garāmgājējiem Rīgas ielās, kas tad īsti tie circeņi ir un kā izskatās, noskaidrojās, nekādas lielās skaidrības nav.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Bez tabu vērsās pie Viasat Sport Baltic programmu direktora Toma Circeņa, vai viņš spēj pastāstīt par sava uzvārda brāļiem. Izrādās, ka Toms Circenis, ir iespēju robežās noskaidrojis. ”Šo to zinu – esam posmkāji, no taisnspārņu dzimtas un tuvākie radinieki ir sienāži,” atklāj Toms Circenis.

Bet kur tad ir circeņi meklējami – pat dziesmā tiek teikts, ka ”dzied circenītis aizkrāsnē..” ”Mājās viņš ir kļuvis rets, un vispār viņš ir rets palicis, jo mainījušies cilvēka paradumi,” atklāj entomologs Voldemārs Spuņģis, jo kukaiņa iemīļotā aizkrāsne nu ir tikai retajam, ”mūsdienās, kad daudzi apdares materiāli ir no plastmasas, tas circenim gaužam nepatīk, jo no statiskās elektrības kukaiņiem kājas līp. Tāpēc mūsdienās circenis ir sastopams tādās vietās, kur ir patstāvīgs siltums un pārtikas tehnoloģija. Tās varētu būt ēdnīcas un maizes ceptuves.” Circenis nedz skrāpējas un koč – viņš ir visnotaļ nevainīgs kukainis, kurš ļoti labi lec.

Vairāk skaties video.

Lasi vēl