Ornitologi izraudzījušies 2016. gada putnu

1 komentārs
Ornitologi izraudzījušies 2016. gada putnu
Foto: Åsa Berndtsson, Flickr

Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) par 2016. gada putnu izvēlējusies dižraibo dzeni Dendrocopos major. Dižraibais dzenis apdzīvo dažādus mežus un ir biežāk sastopamā no deviņām Latvijas dzeņu sugām, akcentē LOB pārstāvis Agnis Bušs. Šogad plānots noskaidrot dižraibā dzeņa izplatību, tāpēc ikviens aicināts ziņot par novērojumiem.

Dižraibais dzenis ir viens no meža “lietussarga” sugām, jo tā izkaltie dobumi noder ne tikai paša ligzdai, bet pēc tam arī citām putnu sugām, piemēram, zīlītēm un citiem dzīvniekiem.

“Dabas aizsardzības uzdevums ir ne tikai uzlabot reti sastopamu sugu stāvokli, bet arī nodrošināt to, lai bieži sastopamu sugu stāvoklis nepasliktinātos. Tāpēc šogad esam vēlējušies īpaši izcelt parastu un visiem pazīstamu meža putnu sugu – dižraibo dzeni,” stāsta LOB valdes priekšsēdētājs uzsver Viesturs Ķerus.

Pēdējos desmit gados dižraibā dzeņa populācija Latvijā bijusi stabila, bet, piemēram, mazo dzeņu skaits saskaņā ar LOB īstenotajām uzskaitēm ir samazinājies. Pavisam Latvijā sastopamas deviņas dzeņveidīgo putnu sugas – tītiņš, pelēkā dzilna, zaļā dzilna, melnā dzilna, dižraibais dzenis, vidējais dzenis, baltmugurdzenis, mazais dzenis un trīspirkstu dzenis.

Šogad LOB īpašu uzmanību pievērsīs biežāk sastopamajai no tām, bet palīdzēs iepazīt arī pārējās dzeņu sugas un aicinās saglabāt to dzīvesvietas.

Šobrīd notiek arī informācijas vākšana Eiropas ligzdojošo putnu atlantam, tāpēc par dzeņu novērojumiem ligzdošanas sezonā īpaši svarīgi ziņot portālā Dabasdati.lv. Papildus novērojumu ievākšanai portālā Dabasdati.lv, Gada putna akcijas ietvaros paredzētas arī dzeņu vērošanas ekskursijas, zīmējumu konkurss bērniem un citas aktivitātes.

Gada putna akciju LOB rīko jau 21. reizi. Iepriekš par gada putniem izvēlēti: grieze (1996), vakarlēpis (1997), zaļā vārna (1998), mazais ērglis (1999), ķīvīte (2000), ūpis (2001), lielais ķīris (2002), rubenis (2003), baltais stārķis (2004), ziemeļu gulbis (2005), lauka piekūns (2006), melnā dzilna (2007), melnais stārķis (2008), jūraskrauklis (2009), mednis (2010), meža pūce (2011), jūras ērglis (2012), kākaulis (2013), pupuķis (2014) un dzeltenais tārtiņš (2015).

Foto: Gada putni visos iepriekšējos gados

TOP komentāri

  • Inese Kaminska
    0 0 0

    Inese Kaminska

    sis dzenis ir redzems jauna iela 17 Engures novads pie manam najam katru dienu viņš kal koka priede.Jagribat nofotografet atbrauciet

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!