Kurš patiesībā ir dzīvnieku karalis? Atbild Ingmārs Līdaka!

4 komentāri
Kurš patiesībā ir dzīvnieku karalis? Atbild Ingmārs Līdaka!
Foto: Flickr.com

Karalim ir jābūt džentlmenim, lauva ir absolūts nedžentlmenis, turpretī vilkam, lai pretendētu uz karaļa godu, ir pārāk slikta reputācija, tomēr tieši vilki ir daudz būtiskāk ietekmējuši sugu evolūciju, uzskata Latvijas vadošie dzīvnieku eksperti.

”Karalim pēc būtības ir jābūt džentlmenim. Lauva ir absolūts nedžentlmenis, īpaši lauvu tēvs,” atzīst zoologs Ingmārs Līdaka. Viņš gan dzīvniekus parasti nedala karaļos un nekaraļos un uzsver, ka cilvēki šajā ziņā ir pakļāvušies stereotipiem. ”Lauva ir vienīgais kaķveidīgais, kas dzīvo barā. Tas būtībā ir harēms. Vienīgais, kādēļ lauvas būtu pamats dēvēt par karali, ir mūsu iedomas, ka vienīgi karalis var atļauties harēmu,” pārliecināts I. Līdaka. Runājot par fiziskajiem parametriem, var strīdēties, kurš ir stiprāks – grizli lācis, tīģeris, lauva.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ingmārs Līdaka, zoologs:

”Ja mēs karaļus uzskatām par gļēviem sliņķiem, tad lauva ir karalisks.”

Kā zinām, medībās dodas lauvenes. ”Kad medījums iegūts, tad kungs ierodas – pirmais pie degustācijas, varbūt dāmas pat padzen malā. Viņam ir harēms. Patiesībā ne katrs to var atļauties. Šīs lietas atbilst daļējais izpratnei par karali,” norāda I. Līdaka.

Vilks nekad nav pretendējis uz karaļa godu, norāda I. Līdaka, jo ”karalim vienmēr ir jābūt labai reputācijai, bet vilkam ir reputācijas problēmas, kas neļauj pretendēt uz karaļa goda nosaukumu”.

Kurš vairāk atbilst dzīvnieku karaļa statusam, Latvijas valsts mežzinātnes institūta Silava vadošajam pētniekam, zoologam Jānim Ozoliņam atbilde nav ilgi jādomā. ”Jautājums ir, cik liela ir karaliste. Vilks noteikti ir ietekmīgāks plēsējs par lauvu. Mūsdienās areāls, kurā ir sastopamas lauvas, ir ļoti ierobežots, līdz ar to arī viņu ietekme uz citām sugām ir ļoti lokāla un ierobežota,” klāsta J. Ozoliņš. Kamēr lauvas mitinās vien Āfrikā un nedaudz Āzijā, vilki sastopami visā Ziemeļu puslodē.

”Ietekme uz upursugām arī ir par labu vilkam, jo vilks ir sociāls mednieks – faktiski mednieks ir vilku bars, nevis atsevišķs vilks. Lauvas arī medī kolektīvi, bet daudz mazākā mērā. Kaut gan no visiem kaķu dzimtas plēsējiem lauvas ir pašas kolektīvākās. Tomēr sociālajā organizācijā viņas nestāv līdzās vilkiem, kuriem tas ir daudz izteiktāk, sarežģītāk un efektīgāk,” stāsta J. Ozoliņš.

Jānis Ozoliņš, zoologs:

”Globālā mērogā zvēru karalis ir vilks.”

Jautāts, kāda ir vilku raksturīgākā iezīme, lai viņus tuvinātu dzīvnieku karaļa statusam, J. Ozoliņš uzsver, ka vilki parasti nosaka citu dzīvnieku skaitu, uzturēšanās vietas, paradumus, evolūcijas vēsturē – arī dzīvnieku izskatu un īpašības. ”Kā izskatās mūsu bieži, aļņi, lielā mērā ir saistīts ar to, ka viņi visu evolūcijas gaitu ir bijuši kopā ar vilkiem kā savu galveno ienaidnieku. Upurim evolūcijā ir jāiet pa priekšu plēsējam, ja viņš negrib tikt iznīcināts, un dabā plēsējs nekad upuri neiznīcina, līdz ar to vilki audzina, attīsta visus dzīvniekus, ar ko viņi barojas,” stāsta J. Ozoliņš. ”Vilki vairāk nekā lauvas veic meža policista, daktera pienākumus, izmedot vārgākos, slimākos, arī kritušos. Vilki ir lielākā mērā maitēdāji nekā jebkurš kaķu dzimtas pārstāvis. Tas viss viņus, manuprāt, izvirza pirmajā vietā”, uzskata zoologs J. Ozoliņš.

Un kā domā Tu, mūsu dārgais lasītāj? Kurš, Tavuprāt, ir cienīgāks nest dzīvnieku karaļa vārdu?

Kurš, Tavuprāt, ir dzīvnieku karalis?

Rezultāti:
37%

Lauva

63%

Vilks

TOP komentāri

 • ...
  0 0 0

  ...

  Brivaja daba neviens nedoma par to kas ir gentlmenis bet tas kurs ir izdzivotajs specigakie izdzivos.
 • Ups4
  0 0 0

  Ups4

  Šeit ir koks ar diviem galiem. Lauva un vilks var sastapties tikai zoodārzā. Ja viņi sastaptos brīvā dabā ,tad būtu neizšķirts, jo bars vilku mierīgi vienu lauvu, bet bars lauvas mierīgi vienu vilku...
  Par karali dēvē to, kas ir ar krēpēm, bet kā zini, tad tas savāc harēma nomedīto. No tā visa spriežot, kas ir "VALDNIEKS" DZĪVNIEKU PASAULĒ? Pareizi- HOMO SAPIENS, kas ir apdāvināts ar lielāku daļu "pelēko" vielu.
 • alice
  0 0 0

  alice

  P.S. Ja saliktu lauvu un vilku vienā vietā - diez kurš būtu pārāks...
  Globāli vilkam ir skaitliskais pārākums, taču diez vai tas meklētu kašķi ar lauvu (vai citu lielu kaķveidīgo), ja tie dzīvotu vienā "rajonā".

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl