Komentāri
Depardjē un Lorēna kļūst par latviešu mākslinieka gleznu varoņiem
Publicitātes foto

No 6. maija galerijā Istaba būs skatāma izcilā latviešu scenogrāfa Gunāra Zemgala gleznu izstāde Retro Nr. 1, kurā eksponēta ārzemju skatuves personību portretu plejāde.

Gunārs Zemgals savās gleznās iemūžinājis vairākus pasaulslavenas skatuves darbiniekus, starp tiem – Grēta Garbo, Žerārs Depardjē, Žans Reno, Sofija Lorēna, Klints Īstvuds, Čārlijs Čaplins, Lučāno Pavaroti, Marčello Mastrojāni, Brūss Viliss un Žans Gabēns.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Tie ir nesatiktie, bet man simpātiskie,” par izstādē apkopotajiem gleznotajiem portretiem sirsnīgi izsakās pats G. Zemgals, izstādes nosaukumam piekabinot numuru ”viens” un solot drīzumā nākamo izstādi – Retro Nr. 2 ar ”pazīstamajiem un satiktajiem” latviešu aktieriem un režisoriem.

Pārliecinoši un trāpīgi atveidojot dažādās personības, Gunārs Zemgals neviļus spilgti demonstrē pats savas personības spēku, jauneklīgo vitalitāti, profesionālo varēšanu un vērienu, atgādinot, ka glezniecība vienmēr gājusi roku rokā ar ”Zemgala scenogrāfiju”. Gleznotie portreti atsauc atmiņā arī slavenos mākslinieka radītos teātra izrāžu plakātus, kas pagājušā gadsimta septiņdesmitajos un astoņdesmitajos iekļāva G. Zemgalu Latvijas plakātistu kodolā.

Gandrīz 50 gadus – teju visu savu radošo mūžu – Gunārs Zemgals strādājis Latvijas Nacionālajā teātrī, kur tapušas scenogrāfijas vairāk nekā 200 izrādēm, sadarbojoties ar tādiem režisoriem kā Alfreds Jaunušans, Mihails Kublinskis, Edmunds Freibergs, Valdis Lūriņš un citiem. Daudzas no leģendārajām izrādēm šobrīd atrodamas Nacionālā teātra zelta fondā – Romeo un Džuljeta, Hamilkara kungs, Lauva ziemā, Ilgu tramvajs, Lilioms, Žanna d’Arka, Skroderdienas Silmačos un citas. Zemgals strādājis arī kino jomā (filmas Tauriņdeja, Emīla nedarbi, Dunduriņš, Valsis mūža garumā un citas) un ilgus gadus vadījis scenogrāfijas meistardarbnīcu Latvijas Mākslas akadēmijā. Viņa audzēkņu vidū bijuši gan Andris Freibergs un Ilmārs Blumbergs, gan daudzi citi ievērojami Latvijas scenogrāfi.

2003. gadā Gunāram Zemgalam piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis. 2012. gada Spēlmaņu naktī saņemta balva par mūža ieguldījumu latviešu teātra mākslā. Mākslinieks nesen nosvinējis 80. dzimšanas dienu.

Izstādei par godu izdotas pastkartes ar Zemgala leģendārajiem, tautā iemīļotajiem teātra izrāžu plakātiem. Un arī izstādes darbi pieejami vēl citā – plakāta formātā. Izstāde Retro Nr. 1 galerijā Istaba skatāma līdz 16. maijam.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl