Komentāri

2. Ceriņi un maģija

2/5

Par ceriņu dzimteni uzskata bijušo Persiju, tagadējās Turcijas un Irānas teritoriju. Eiropā ceriņi parādījās 1562. gadā, kad austriešu sūtnis atveda ceriņkrūmu no Konstantinopoles uz Vīni. 1601. gadā ceriņkrūms nonāca līdz Parīzei, bet 1640. gadā — Lielbritānijā. Vēlāk ceriņi izplatījās visā Eiropā.

Leģendas par ceriņu rašanos

Foto: Eric Kilby, Flickr

Foto: Eric Kilby, Flickr

Skandināvu leģenda vēsta, ka ceriņziedi pie mums nokļuva tad, kad Pavasaris padzina no pļavām sniegu un Saule pacēlās augstu debesīs. Saule Varavīksnes pavadībā staigāja virs zemes, Pavasaris ņēma Saules starus, sajauca tos ar Varavīksnes krāsām un, pārvietojoties no dienvidiem uz ziemeļiem, meta tos zemē. Tur, kur nokrita Saules stari, izplauka dzelteni, oranži, sarkani, zili un gaiši zili ziedi. Kad Pavasaris sasniedza Skandināviju, tam bija palikusi tikai lillā un baltā krāsa. Tad Pavasaris sajauca Saules staru ar lillā Varavīksnes krāsu un nometa to uz maziem krūmiņiem — tie pārklājās ar ceriņziediem. Pēc tam Pavasarim palika tikai baltā krāsa. To nežēlojot, Pavasaris dāsni izbārstīja krāsu uz zemes, un radās baltie ceriņi.

Savukārt Balkānos ir šāda leģenda par ceriņiem. Kādreiz visvarenā dievība izgāza savas dusmas uz cilvēkiem. Dienu un nakti pār zemi lija lietus. Pārplūda upes un ezeri, un sākās briesmīgi plūdi, kas aiznesa visu savā ceļā. Pārbijušies cilvēki devās kalnos, cerot paglābties to virsotnēs. Taču ūdens cēlās arvien augstāk un augstāk, jau pati augstākā virsotne gandrīz atradās zem ūdens. Tad kāds jauns un skaists gans nolēma upurēt sevi sadusmotajam Dievam. Ar lūgumu par līdzjūtību viņš metās bezdibenī. Dievs apžēlojās, lietus pārstāja līt un ļaudis bija glābti. Dievs pažēloja arī jaunekli. Bet zeme visapkārt pārklājās ar zaļiem krūmiem, kuros ziedēja balti un lillā ziedi. Tie bija ceriņi.

2. Ceriņi un maģija

2/5
Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti
Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl