Ziemas klusums un miers: 5 idejas skaistām brīvdienu pastaigām Jūrmalā

2 komentāri
Ziemas klusums un miers: 5 idejas skaistām brīvdienu pastaigām Jūrmalā
JĒKABS ANDRUŠAITIS

Pastaiga gar jūru un “ieniršana” priežu mežā, dabas takas un pat veselības maršruts ir tikai daļa no Jūrmalas valdzinājuma ziemā. Visos gadalaikos pilsēta vilinājusi ne tikai ar 24 km garo pludmali, bet arī vairākām pastaigu vietām, kas patiks kā mierīgās, tā aktīvās atpūtas baudītājiem.

Ķemeru nacionālais parks

Ievērojamākā un lielākā dabas teritorija, kas aicina iepazīt un ieklausīties dabā, ir Jūrmalas rietumu daļā novietotais Ķemeru nacionālais parks. Parks aptver ievērojamu 44 000 hektāru teritoriju un piedāvā teju neierobežotas iespējas veselīgai un saturīgai atpūtai.

Populārākais no apskates objektiem Ķemeru nacionālajā parkā ir Lielā Ķemeru tīreļa taka – burvīga pastaigu vieta, kas ļauj iepazīt neskartu augsto sūnu purvu un tā iemītniekus – augus, putnus un kokus.

Purvam ir aptuveni 8000 gadu, un tajā ir izveidota koka dēļu taka, kas veidota no diviem apļiem, kuri izvietoti līdzīgi kā astotniekā. Ir iespēja izvēlēties tuvāko, “mazo” apli 1,4 km garumā, vai iet visu maršrutu pilnībā – 3,4 km. Lielākā apļa ”rozīnīte” ir skatu tornis, no kura paveras skats uz iegarenu ezeriņu jeb akaču labirintu, kas tam piešķir īpašu ainaviskumu.

Melnalkšņu dumbrāja laipā, staigājot pa koka laipām, gada siltajā laikā var iepazīt ļoti mitru, dabisku lapu koku mežu – melnalkšņu dumbrāju. Taču taka, kuras garums ir tikai 0,6 km, izstaigāšanas vērta ir arī klusajā ziemas periodā.

Dumbrāja laipa ir savienota ar Meža taku, kas ved pa Ķemeru vēsturiskā kūrorta parka celiņiem un iepazīstina ar reti sastopamu, krāšņu un bagātīgu lapu koku mežu – ozolu gāršu.

Slokas ezera lokveida takas garums ir 3,1 km. Vienā virzienā taka iet gar ezera krastu, bet otrā virzienā – cauri mežam. Ejot pa pastaigu taku, varēsi vērot, kā dažādi meža tipi nomaina viens otru. Te ir gan īsts pavasarī applūstošs mitrais melnalkšņu mežs jeb dumbrājs ar sūnu un dzeņu daudzveidību, gan auglīgs priežu damaksnis sēņotāju priekam, gan nosusināts un kokiem apaudzis augstais purvs, kurā joprojām izdodas atrast pa dzērvenei un ieelpot vaivariņu smaržu. Bet ir ko redzēt arī ziemā.

Jāatzīmē, ka Slokas ezerā ligzdo vairākas aizsargājamas putnu sugas, un tā ir nozīmīga migrējošo putnu atpūtas vieta, tāpēc jo īpaši te vērts atgriezties pavasara un rudens putnu migrācijas laikā. Putnu vērošanai Slokas ezera krastā ir novietots peldošs putnu vērošanas tornis.

Ragakāpas dabas parks

Jūrmalas pilsētas austrumu daļā uz rietumiem no Lielupes grīvas atrodas Ragakāpas dabas parks, kas sniedz plašas iespējas atpūtai svaigā gaisā. Ragakāpas dabas parkā ir aptuveni 2 km gara pastaigu taka, ko veido koka laipas un kas ved cauri priežu mežam.

Nemitīgi mainīgā ekosistēma ir daudzu retu sugu vienīgais patvērums. Tajā konstatēti septiņi Eiropas Savienībā aizsargājami biotopi, to skaitā embrionālās kāpas, baltās kāpas, mežainās jūrmalas kāpas un dabiski attīstījušies veci skujkoku meži. Parkā sastopama 21 Latvijā īpaši aizsargājama suga: astoņas augu, viena sēņu, astoņas kukaiņu un četras putnu sugas. Parkā aug Eiropas Savienībā aizsargājamā smiltāja neļķe, ligzdo meža balodis, melnā dzilna, sila cīrulis un stepes čipste, tādēļ dabas parks īsta medus maize dabas draugiem ir gada siltajā periodā.

Ņemot vērā šīs Ragakāpas dabas parka vērtības, tas iekļauts Eiropas Savienības aizsargājamo teritoriju tīklā NATURA 2000. Tāpat parka teritorijā atrodas Jūrmalas brīvdabas muzejs ar leģendāro zvejnieku sētu, enkuru un laivu kolekciju.

Dzintaru mežaparks

Pašā pilsētas centrā atrodas burvīgs parks – pilns ar priedēm, kuras caurvij pastaigu un bezsniega laikā – arī skrituļslidošanas celiņi. Ja meklē parku, kurā aizraujoši pavadīt laiku ar ģimeni, tad šī būs īstā vieta, kur izvērsties.

Mežaparks ir īpašs arī ar to, ka tajā atrodas 33 m augsts skatu tornis ar 12 skatu platformām – aktīvās atpūtas cienītājam šeit netrūks ko darīt!

Apgaismots pastaigu celiņš Dzintaru pludmalē

Diennakts tumšajā laikā ikviens var doties pastaigā gar jūru pa izgaismoto Dzintaru pludmales pastaigu taku. No koka dēlīšiem izgatavotais pastaigu celiņš ir aptuveni kilometru garš. Pludmale ir apgaismota posmā no Dzintaru koncertzāles Turaidas ielā līdz Tirgoņu ielai Majoros.

Veselības maršruts Kauguros

Jūrmalas veselības maršruts 2 km garumā Kauguros ved priežu mežā gar Kaugurciemu līdz pat jūras krastam. Kaugurciems savulaik bijis viens no ievērojamākajiem Jūrmalas zvejnieku ciemiem. Apkaimes iedzīvotāju galvenais iztikas avots bijusi zveja – vīri sēdušies laivās un devušies jūrā ķert lielos lomus, ko vēlāk gan tirgojuši, gan pabarojuši savas ģimenes.

Maršrutā izvietoti stendi ar uzdevumiem ne tikai ķermenim, bet arī prātam, kas būs pa spēkam katram. Pastaigu pa meža takām un nelielo posmu gar jūras malu var izstaigāt arī ar nūju palīdzību.

2 komentāri