Zūdošā Latvija: stāsts par vienīgo zvejas laivu kapsētu Latvijā, ko lēnām “apēd” daba

6 komentāri
Zūdošā Latvija: stāsts par vienīgo zvejas laivu kapsētu Latvijā, ko lēnām “apēd” daba
Foto: Linda Paisuma

Dundagas novadā Kurzemē ir kāda neparasta un kultūrvēsturiski ārkārtīgi nozīmīga vieta. Kā ziņo vietējie iedzīvotāji, no Latvijas tūrisma kartes tā varētu pazust nākamo desmit, piecpadsmit gadu laikā.

Mazirbe, kas vēsturiski zināma, kā lībiešu lielākais centrs, ir ievērojama ar vēl ko. Šeit atrodas vienīgā zvejnieku laivu kapsēta Latvijas piekrastē. Veidojusies pagājušā gadsimta 60. gados, vēl aizvien ir pieejama apskatīšanai. Par laivu kapsētas izveidošanos portālam Skaties.lv stāsta vietējais ekskursiju vadītājs Edgars Millers.

”Latvieši, kuri dzīvoja dižjūras krastā – Kurzemes piekrastē – šādas kapsētas veidoja gandrīz visos jūrmalas ciematiņos. Tie, kuri dzīvoja Kurzemes piekrastē – lībieši, kuršu pēcteči un citi – laivas, kas jūrai vairs nederēja, izmantoja vēl – tā sacīt, ”pensionāram” lika strādāt. Laivas savilka šādās kasētās, un no tām, kas vairs nebija izmantojamas vai izmantojamas nedaudz, taisīja dūmnamus un citas izmantoja materiāla, ar ko apstrādā laivas un tīklus, uzglabāšanai. Pārējās sapuva turpat uz vietas.

Vidzemes krastā visas laivas, kas savu mūžu bija atstrādājušas, izvilka krastā un uz Jāņiem sadedzināja jāņugunī,” starpību starp zvejnieku laivu ”pēdējo gaitu” Kurzemes un Vidzemes piekrastēs skaidro Millers.

Foto

Kad notikusi kolektivizācija un kolhozu apvienošana, lielākais zvejas laivu blīvums bijis Mazirbē un Lielirbē. Vairums atstrādāto laivu nogādāts lielajos kolhozu centros, kur tās vienkārši sazāģēja, saskaldīja un sadedzināja. Mazirbē palikušās laivas ir pēdējās, kas vēl ir apskatāmas. Pēdējās koka laivas Mazirbes laivu kapsētā pievienotas 1976. gadā.

Patlaban Mazirbē apskatāmi nepilni desmit zvejnieku laivu vraki, bet vēsturiski to bijis daudz vairāk. Laivas kārtu kārtām guldītas arī citos jūrmalas ciemos, bet tieši Mazirbes laivu kapsētā šodien tas ir visuzskatāmāk.

Mazirbes laivu kapsēta ir vienīgais šāda tipa apskates objekts Latvijas piekrastē. ”Patlaban kapsēta vēl ir vienīgā. Bet dabai ar objektu notiek cīņa. Noteikti uzvarēs daba, un pēc gadiem desmit, piecpadsmit tur vairs nebūs nekā,” stāsta Millera kungs.

Starp objektiem, ko noteikti vērts apskatīt, viesojoties Mazirbē, gids iesaka apmeklēt Latvijas otro jūrskolu un bijušo zivju pārstrādes uzņēmumu, kas bijis viens no pirmajiem Latvijā. Vēl apskatāma viduslaiku kapsēta, vilkaču kaps, vilkaču priede, Latvijā vienīgā baznīca ar Māras krustu, mērakmeņi.

6 komentāri