Pat gultas veidotas no sniega un ledus. Stāsts par latvieti, kurš Somijā un Norvēģijā rada ledus viesnīcas

Zane Dumbre

Autors: Zane Dumbre

''Skaties Izklaide'' redaktore

2 komentāri

Vai esi kādreiz iedomājies, kā būtu palikt pa nakti viesnīcā, kurā viss, sākot no sienām un beidzot ar krēsliem un gultām, veidots no īsta ledus un sniega? Tas ir iespējams, piemēram, Norvēģijā un Somijā! Turklāt pie unikālo viesnīcu dizaina strādā mūsu pašu mākslinieks Krists Zariņš. Sarunā ar Skaties.lv mākslinieks atklāj, kā, pateicoties 2009. gada krīzei, sācies viņa ledus viesnīcu stāsts un kā tas būtībā ik novembri sākas no jauna, jo pavasarī rūpīgi izveidotās sniega ēkas vienkārši izkūst.

Akadēmijas vietā dzīves skola

Stāsts aizsākas, kad Krists kopā ar brālēnu Uldi Zariņu iecerējuši pēc skolas stāties ”lietišķajos” jeb Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā. ”Man gan toreiz bija diezgan liels ”vējš galvā” – izlēmu, ka tie visi ir ”sīkie”, iešu stāties ”akadēmijā”,” sarunā ar Skaties.lv atceras Krists.

Te viņam bijusi iespēja stāties tēlniekos, bet Krists atkal iespītējies, ka neesot nekāds tēlnieks. Galu galā ceļš viņu aizvedis pie tēlnieka Jāņa Bārdas, ko Krists nu dēvē par vienu no spēcīgākajiem jomas ekspertiem Latvijā.

”Jānis mani ”savāca” pie sevis, kur nostrādāju vairākus gadus, palīdzot viņam un paralēli mācoties no viņa, kas, kā nu uzskatu, atsvēra man visas studijas ”akadēmijā”,” tā mākslinieks, smejoties, ka brālēns tikmēr pabeidzis gan ”lietišķos”, gan ”akadēmiju”.

Paldies krīzei, kas izrāva no celtniecības

Meklējot savu ceļu industrijā, spēki izmēģināti juvelierdarbnīcā, līdz Krists kardināli nomainījis profesiju, aizejot strādāt celtniecībā. Nu viņš smejoties saka paldies krīzei, kas Latvijā 2009. gadā pamatīgi skāra arī labi pelnošo celtniecības sfēru un aizveda atpakaļ pie jau pieminētā brālēna Zariņa, kurš piedāvājis atgriezties savulaik apgūtajā arodā un braukt uz Somiju veidot smilšu un ledus skulptūras.

Un tā viss sācies. Krista pamatnodarbošanās nu ir smilšu un ledus skulptūru veidošana. Nezinātajiem tas varētu likties ne īsts darbs un saistīties vien ar ledus skulptūru festivālu Jelgavā, taču konkursi un festivāli ir tikai neliela šīs sfēras puse.

”Es piedalos tādos projektos, kur maksā algu, piemēram, veidojot ledus vai smilšu skulptūru parku, kur pēc tam cilvēki maksā naudu, lai varētu nākt skatīties,” stāsta mākslinieks.

Pie šādu parku izveides strādāts Amerikā, Japānā, Dānijā, Portugālē. Taču galvenais, kas aizņem mākslinieka darba laiku, ir ledus viesnīcu veidošana Somijā un Norvēģijā.

Lielais piedāvājums no kaitinoša traktorista

Krista ledus viesnīcu stāsts sākas pirms aptuveni septiņiem gadiem, kad viņš piedalījies ledus skulptūru veidošanā Helsinkos.

”Tā bija izstāde ”Unique Lapland”. Neviens īsti negribēja uz turieni braukt. Man bija brīvs, un es pieteicos – kāpēc gan ne?

Aizbraucot sapratu, kāpēc neviens negribēja braukt. Darba apstākļi nebija no labākajiem – visu laiku garām braukāja traktors, visapkārt pamatīgs troksnis un izplūdes gāzes.

Traktorists, kas braukāja garām, visu laiku skandināja: ”Not bad, not bad.” Jau sāka krist uz nerviem, bet vienā brīdī, kad biju gatavs jau pateikt kādu biezāku vārdu, viņš man pienāca klāt un pastāstīja, ka viņam ir sniega viesnīca un piedāvāja atbraukt,” atceras mākslinieks.

Nu viņš uz šo viesnīcu braukā strādāt jau sešus gadus.

Pārnakšņot ”Elzas pilī” mīnus 7 grādos droši pat bērniem

Ledus viesnīca nezinātājam var izklausīties pēc pilnīga neprāta – kāpēc lai kāds gribētu palikt pa nakti telpā, kur pat gultas veidotas no sniega un ledus?

Krists atlasa komandu un ik gadu no jauna izveido viesnīcas dizainu. Jā, no jauna, jo ik pavasari viesnīca pilnībā nokūst!

Latviešu mākslinieks rosās divās sniega viesnīcās – ”Snowvillage” viesnīcā Somijā, Kitilā un ”Snowhotel” Norvēģijā, Kirkenē.

”Tā pamatkonstrukcija tiek būvēta diezgan vienkārši. Pie zemes tiek piestriprināts milzīgs balons 12 metru diametrā un augstumā vēl mazliet augstāks, ko uzpūš. Apkārt uzliek formu, ko pieber ar sniegu, un ceļ lēnām uz augšu, turpinot piebērt ar sniegu.

Kad sniegs nobērts un pastāv kādu dienu, nogriež balonu, iztīra tuneļus un principā restorāns gatavs, pati ēka.
Tad no ledus sāk veidot detaļas,” stāsta mākslinieks, piebilstot, ka ir dažādu veidu baloni un koridoru formas.

No ledus ir pat gultas viesnīcā, tiesa, matracis gan ir īstas gultas.

”Neatkarīgi no tā, vai ārā ir plus vai mīnus 30, sniega viesnīcā temperatūra ir no mīnus 3 līdz mīnus 7, atkarībā no cilvēku daudzuma, kas atrodas telpā,” skaidro Krists.

Un cilvēki ne tikai var palikt pa nakti šāds visai ekstrēmos apstākļos – viņi par to maksā visai labu naudiņu! Gultā ir speciāli guļammaisi un, lai te pārnakšņotu, nevajag nekādu īpašo sagatavotību. Palikt var pat bērni – kas gan tas ir par piedzīvojumu pārnakšņot īstā Elzas pilī no multfilmas ”Frozen”!

Pēdējo gadu modes hits – ”Game of Thrones” – iespējams nakšņot istabā, kuru rotā ledū cirsti sāgas tēli.

Par to, ka gultas varētu izkust, nav nekāda satraukuma – piemēram, attiecīgos apstākļos ledus viesnīcās Zviedrijā tās stāv jau divus gadus.

Viss nokūst, uz pļavas salasa vadus un nākamajā gadā būvē no jauna

Klausoties Krista stāstu, gluži loģiski rodas jautājums – kāpēc strādāt pie norvēģu un somu kolēģiem – varam taču sākt savu ledus viesnīcu biznesu Latvijā! Krists par šo variantu vien pasmaida – nu, nebūs tas mums pa spēkam.

”Jā, esam ko līdzīgu mēģinājuši. It kā mums ir sniegs. Taču pamatlieta tām būvēm – jābūvē no mākslīgā, ne dabīgā sniega.

Jā, it kā var sapūst. Bet Latvijā, būvējot šīs ēkas, mūsu pieredze ir tāda, ka ledus klučus atved ar netīru smago mašīnu, izgāž ārā, aplipušus atkritumiem un dubļiem, un tas beigās izskatās nožēlojami.

Pienāk vēl cilvēki ar suni, un suns vēl apčurā. Latvijā to nedrīkst. Jā, mums ir smiltis, ar to pietiek,” smejas Krists.

Ledus viesnīcas ir aktualitāte aiz polārā loka, bet, piemēram, Alpos, tās globālās sasilšanas dēļ uzturēt arvien grūtāk. Pāris viesnīcas, kas atrodas iekštelpās, atvērtas apmeklētājiem visu gadu, taču tās, pie kuru izveides strādā Krists, katru novembri tiek būvētas no nulles.

”Kitilas viesnīcu viņi šogad cer noturēt līdz pat Lieldienām. Lielākā problēma ir nevis gaisa temperatūra, bet ūdens, kas ārā veidojas, kad dabā viss sāk kust. Lai viņiem veicas,” smejas Krists.

Viņa darbs ik gadu atkal sākas novembrī, kad abas sniega viesnīcas tiek būvētas no nulles. ”Viņa nokūst, uz pļavas salasa vadus un nākamajā gadā būvē no jauna,” stāsta Krists. Pirms Ziemassvētkiem visam jābūt gatavam.

Viesnīcā ir pat ledus baznīca, kurā var laulāties.

Profesija, ar ko izceļot pasauli

Krists nav vienīgais ledus skulptūru mākslinieks Latvijā – šajā jomā strādā pat dāmas. Un darbs nebūt nav slikts.

”Ja patīk, tad noteikti ir vērts. Dažreiz aizdomājos – ja man būtu 20 gadi un nebūtu ģimenes, tā būtu profesija, ar ko izceļot visu pasauli un nopelnīt labu Eiropas algu.

Ziemā tas ir ledus, vasarā – smiltis,” skaidro mākslinieks.

Krista profesionālo sniegumu pagaidām var novērtēt jau pieminētajās viesnīcās Norvēģijā un Somijā. Mājās, Latvijā, viņš atpūšas, strādā pie jaunām idejām un izveido profesionālus instrumentus darbam ar ledu un sniegu, lai gan cer nākotnē arī dzimtenē izveidot kādus metāla vai betona skulptūru parkus, bet par to pagaidām pāragri runāt – viss vēl idejas līmenī.

Arī sniegavīros vai smilšu pilīs Jūrmalā Krists savu talantu neizpauž.

”Ļauju bērniem veidot pašiem savus sniegavīrus, nemācot, kā ir pareizi. Bērniem svarīgi ir spēlēties, un, ja runājam par sniegavīriem, svarīgāk izbaudīt, nekā radīt mākslu,” smejas mākslinieks.