Komentāri
Pasakaini skati: četri latvieši kājām iekaro Eiropā augstāko apdzīvoto vietu
Jānis Romanovskis

Jūlijā sākumā divu nedēļu pārgājienā cauri Svanetijas ielejām devās divi apņēmīgi latviešu puiši un divas drosmīgas meitenes. Nebija viegli, bet kalnu valdzinājums un vietējo ļaužu viesmīlība atsvērusi jebkādas grūtības.

”Gruzijas teritorijā esošā Svanetija ir gandrīz kā valsts valstī, ar saviem likumiem, tradīcijām un cilvēkiem. Vietējie dzīvo simtiem gadus vecos ciematos, kas atdalīti no pārējās pasaules ar kalnu pārejām un neizbraucamiem ceļiem. Pēdējos gados gan tūrisms ienācis arī šeit,” portālam Skaties.lv stāstu par Kaukāza kalnu grēdā redzēto un piedzīvoto iesāk fotogrāfs ar ceļotāja pieredzi Jānis Romanovskis.

Līdz pat 19. gadsimtam Svanetija bijusi nošķirta no jebkādas cilvēku pārvietošanās, vasaras laikā reģionā bija iespējams iekļūt tikai caur vienu vienīgu ieleju, ziemā – gandrīz nekādi.

”Savulaik Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili nolēma šo brīnumskaisto reģionu pārvērst par Gruzijas Šveici. Kalni un neskartā daba ir tiešām pārsteidzoši, bet ar tūrisma industrijas iedzīvināšanu kalnu iedzīvotājiem iet kā pa celmiem.

Foto: Jānis Romanovskis

Patiesībā tieši tas mūs vilināja. Mūsu četru draugu kompāniju uzrunāja iespēja tikt prom no ierastajām tūristu takām. Mēs nevēlējāmies nakšņot viesnīcās, kas visā pasaulē ir vienādas, nevēlējāmies ”atzīmēties” pēc iespējas vairāk slavenos apskates objektos kopā ar miljonu citu tūristu. Gruzija šādā ziņā ir ideāla vieta. Pagaidām,” košākos iespaidus par Svanetiju uzskaita fotogrāfs.

Ceļojuma maršrutu latviešu kompānija sastādīja paši, ņemot vērā interneta blogos iekļautos ieteikumus.

”Svanetijas četru dienu maršruts Mestija – Ušguli kā numurs viens norādīts gandrīz visos avotos, ar ko iepazināmies. Nolēmām to pagarināt ar vēl divu dienu gājienu no Pari ciema.

Lai turp nokļūtu, jālido uz Kutaisi (no Rīgas tiešais reiss ir tikai uz Tbilisi, kas atrodas otrā valsts galā). Mēs lidojām caur Kijevu. Un tieši Pari ciems, kas nav iekļauts Gruzijas aprakstos, izrādījās mūsu ceļojuma veiksmes atslēga.

Gruzija nav tikai skaisti kalni, Gruzija ir cilvēki! Apmetāmies pie neiedomājami viesmīlīga saimnieka Džeirāna, kurš kā daudzi vietēji ciemiņiem atvēl pašu labāko. Mēs dzīvojām viņa mājā, ēdām kopā pie viena galda, klausījāmies viņa stāstos un gājām vakara pastaigās uz vietējo minerālūdens avotiņu. Šo viesmīlību nevar aprakstīt, tā ir jāizbauda.

Foto: Jānis Romanovskis

Tiesa, ne visi gruzīni ir tādi. Tomēr tūrisma industrija šeit sāk attīstīties un līdz ar to mainās arī attieksme pret ceļotājiem – viņus uztver vairs ne kā ciemiņus, bet kā klientus. Tomēr lielākoties, uzzinot, ka esam no Latvijas, visi kļūst īpaši draudzīgi. Kaut kas neizprotami radniecisks tomēr ir mūsu tautu starpā!” stāsta Jānis.

Latviešu ceļotāju pirmo divu dienu no Pāri ceļš veda uz Mazeri, tālāk – uz Mestiju, kas ir Svanetijas tūrisma centrs. Tam sekoja lielais četru dienu pārgājiens uz Ušguli, kas ir visaugstākā apdzīvotā vieta Eiropā – 2060 metri virs jūras līmeņa.

Foto

”Tas ir vidējas grūtības maršruts. Gājām ar mugursomām. Nakšņot iespējams gan teltī jebkurā pļavā, gan pie vietējiem mājās. Praktiski uz jebkuras mājas ir uzraksts ”Guest house”, tādēļ var droši doties iekšā un sarunāt naktsmītnes, labas vakariņas un vīnu.

Šeit gan vīnu atšķirībā no pārējās Gruzijas vietējie iedzīvotāji paši negatavo, jo vīnogas gluži vienkārši nepaspēj izaugt. Pusgadu kalnus klāj sniegs. Toties šajā reģionā nav jāmaksā par elektrību. Tiesa, tā gan mēdz pazust uz vairākām stundām, ko arī piedzīvojām.

Foto: Jānis Romanovskis

Dzīvojot ģimenēs, iespējams kā iepazīt vietējo kultūru, tā redzēt viņu ikdienu – kā viņi dzīvo, gatavo, strādā, kādas ir viņu savstarpējās attiecības. Ņemot vērā, ka šāda izmitināšana ir ekonomiski izdevīga, šādu iespēju noteikti iesaku izmantot,” pieredzē dalās Jānis.

Pats pārgājiens bijis fiziski nogurdinošs. ”Katru dienu noejot 20 – 25 kilometrus pa kalniem ar mugursomu plecos, vakarā tiek novērtēts jebkāds komforts. Un skati, kas paveras kalnos, paliek atmiņā uz mūžu! Notikumi kalnos un kopā ar kalniešiem ir pilni mazu brīnumu un daudzu amizantu notikumu.

Foto: Jānis Romanovskis

Bet galvenais ieteikums būtu aizbraukt apskatīt un izbaudīt, pirms šo zemes nostūri pārņēmušas Eiropas Savienības noteikumi un normas, kamēr tas ir eksotiski. Ņemiet līdzi krievu valodas zināšanas un nepazudīsiet!” tā fotogrāfs Jānis.

Vairāk Jāņa foto vari apskatīt gribuvasaru.lv.

Lasi vēl