Lielākais parks Latvijā un kukurūzu labirints: 7 idejas, ko apskatīt Aizputes pusē

19 komentāri
Lielākais parks Latvijā un kukurūzu labirints: 7 idejas, ko apskatīt Aizputes pusē
Aizputes novada TIC arhīvs

Aizpute ir vecākā mazpilsēta Liepājas apkārtnē – par pilsētas dibināšanas gadu pieņemts uzskatīt 1248. gadu. Senu un modernu apskates objektu netrūkt ne Aizputes pilsētā, ne novadā, un portāls Skaties.lv piedāvā septiņas idejas, ko apskatīt un iepazīt omulīgajā Rietumkurzemes pilsētiņā un apkārtnē.

Kazdangas parks, laipa un skatu tornis

Kazdangas parks ir lielākais Latvijā – tas sniedzas gandrīz 200 hektāru plašumā. Parka veidošana aizsākusies jau 19. gadsimta sākumā un laika gaitā parkā ir iestaigātas daudzas takas, kas ļauj izbaudīt ainavisko parku ar vairāk nekā 200 sugu kokiem un krūmiem, kā arī vairāk nekā 150 putnu sugām.

Kazdangas parka teritorijā ir izbūvēta 190 metru gara gājēju pontonu laipa pāri Dzirnezeram, kā arī jauns skatu tornis 2,7 metru augstumā virs ūdens līmeņa dabas daudzveidības un putnu vērošanai. Piekļuve takai ir pielāgota arī cilvēkiem ratiņkrēslos.

Adrese: Kazdangas parks, Aizputes novads

Foto: Aizputes novada TIC arhīvs

Ģirta Brumsona mākslas parks

Ģirta Brumsona mākslas parks – vieta ar retu augu kolekciju, kas papildināta ar mākslas darbiem un mazām, arhitektoniskām formām.

Individuāls parka apmeklējums ir bezmaksas un bez iepriekšējas pieteikšanās. Iepriekš piesakot, ir iespējams apskatīt blakus esošo mākslinieka privāto rezidenci, interesanto daiļdārzu un mākslinieka darbnīcu, kā arī nedaudz atpūsties, izmantojot parkā esošo ugunskura vietu.

Atgādinām, ka mākslinieku un darbmācības skolotāju Ģirtu Brumsonu Latvija iepazina populārajā iepazīšanās spēlē ”Saimnieks meklē sievu”.

Adrese: Mazā iela 3, Aizpute, tālrunis: +371 26892701

Skaistākās vietas Kurzemē: iesaka saimnieku šova vecpuisis Ģirts Brumsons

Kukurūzu labirints Kazdangā

Arī šogad Kazdangas pagasta ”Grigaļos” viens no laukiem atvēlēts kukurūzai un tajā izveidots labirints. Labirinta astoņi uzdevumi izvietoti ne tikai 7 ha lielajā kukurūzas laukā, bet arī nelielā mežiņā.

Ieejas maksa: bērniem līdz 12 gadu vecumam – 1,50 eiro, pārējiem 2 eiro. Māmiņām bērniņa gaidībās ieeja bez maksas. Kukurūzas labirints atvērts līdz septembra beigām.

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, zvanot pa tālruni 28310610 (Baiba).

Cīravas dabas takas

Lēnu pastaigu un skaistu dabas skatu cienītājiem Cīravas mežaparkā ir izveidota pastaigu taka ar soliņiem un tiltiņiem.

Takas lielākā daļa ved gar Durbes upes krastiem, atklājot skatam daudzos līkumus un bebru nedarbus, skābaržu, bērzu, apšu un priežu audzes. Takas ir pieejamas dažādos garumos un veicamās distances ilgumos, kas būs piemērotas visām vecuma grupām.

Adrese: Cīrava, Aizputes novads, tālrunis: +371 26121069, +371 25435898

Apriķu baznīca

Apriķu baznīca pamatoti tiek uzskatīta par Kurzemes sakrālās mākslas pērli, jo tās iekštelpu krāšņums paliek atmiņā ikvienam tās apmeklētājam. Mūra baznīca celta uz Apriķu muižas zemes kā Osten – Sakenu privātbaznīca 17. gadsimta sākumā.

Savu krāšņo interjeru zili baltos un zeltītos toņos Apriķu baznīca ieguvusi 18. gadsimta vidū. Interjera kompozīcijā valda rokoko gars, turpretī atsevišķiem elementiem piemīt izteiktas baroka stila pazīmes.

Adrese: Apriķi, Aizputes novads, tālrunis: +371 26658606, ieejas maksa: par ziedojumiem.

Aizputes novada TIC arhīvs

Aizputes ordeņa pils drupas un bruņinieks

Livonijas Ordeņa (Ordensburg Hasenpoth) kastellas tipa pils būvniecību 13. gs. uzsāka ordeņmestrs Dītrihs fon Groningens. Sākotnēji pilij bijusi priekšpils, stūra torņi un koka ēkas pagalmā. Tā kalpojusi kā robežnocietinājums Livonijas ordeņa un Kurzemes bīskapa teritoriju sastapšanās vietā. 15. gs. pie pils mūra austrumu sienas uzcelts dzīvojamais korpuss ar pagrabiem un galeriju. Pagalmā virs vārtiem daļēji saglabājies apmetums ar dekoratīvo apdari sgrafito tehnikā. Vēl 20. gs. 70. gados pils tika apdzīvota, līdz tā tika nopostīta ugunsgrēkā.

Savu vietu šeit atradis arī Aizputes bruņinieks. 2016. gada augustā 13. Starptautiskā čuguna mākslas simpozija ietvaros mākslinieks Kārlis Alainis izveidoja lielformāta bruņinieka skulptūru, simbolizējot pilsētas drošību pateicoties bruņiniekam. Bruņinieka skulptūra tapusi sadarbībā ar mākslinieku darbnīcu un rezidenču centru ”SERDE”.

Adrese: Liepājas iela 9, Aizpute

Aizputes novadpētniecības muzejs un vīna darītava

Aizputes novadpētniecības muzejs atrodas vēsturiskā ēkā – jaunās Pilsmuižas kungu mājā. Ēka celta 18.-19 gadsimta mijā kā jaunā kungu māja. Šeit uz dzīvi pārcēlās pils īpašnieka ģimene, vecajā pilī izmitinot muižas kalpotājus. Muzejā apskatāmas septiņas pastāvīgās ekspozīcijas, kuras sniedz ieskatu Aizputes pilsētas un tās tuvākas apkārtnes vēsturē.

“Senās lauku amata prasmes” ēkas pagrabstāvā iespējams iepazīties ar tekstilamatniecības, kokapstrādes un mājsaimniecības darbiem un to veikšanai izmantotajiem darbarīkiem. Ekspozīcijā tiek piedāvātas programmas dažādiem dzīves godiem: jaunlaulātajiem, sudraba un zelta kāzu pāriem, bērnu dzimšanas dienu svinībām un citām lustēm.

Adrese: Skolas iela 1, Aizpute; tālrunis: +371 29623289

Foto: Aizputes novada TIC arhīvs

Mājas Aizputes pilsmuižas senajā velvju pagrabā ir atradusi Aizputes vīna darītava. Tā sniedz iespēju jebkuram interesentam uzzināt ko vairāk par vīna darīšanu, kā arī nobaudīt vīna darītavā tapušo vīnu un citus dzērienus. Vīna darītava ražo arī rabarberu liķieri ar ļoti interesantu nosaukumu – ”Žubīšu gāzējs”. 2015. gadā Aizputes vīna darītava tika atzīta par labāko vīna darītavu Latvijā.

Tālrunis: +371 26397949.