Latvijā ir kāds ezers, kuru sargā paši iedzīvotāji

2 komentāri
Latvijā ir kāds ezers, kuru sargā paši iedzīvotāji
Publicitātes foto

Ojats ir neliels ezers Dagdas novada Konstantinovas pagastā. Tā dziļums ir vairāk nekā 40 metri, kas ierindo to sestajā vietā starp dziļākajiem Latvijas ezeriem. Tomēr ievērību citu ezeru vidū tas guvis ar savu tīro ūdeni, kas te ļauj augt un dzīvot retiem augiem un dzīvniekiem. Lai aizsargātu īpašo ekosistēmu un neļautu ezeram tapt piesārņotam, pirms 17 gadiem te izveidots dabas liegums.

Austrumu pusē gar pašu ezeru ved neliels ceļš, kas ir vienīgā iespēja tam piekļūt ar mašīnu. Cita piekraste ir mežiem aizaugusi. Pa kreisi no ceļa ir ezers, pa labi – aptuveni piecas lauku mājas. Praktiski visa Ojatu ezera dabas lieguma teritorija ir privātīpašums, un te uzturēties var tikai ar privātīpašnieku atļauju.

”Piebraukt pie ezera var, bet jūs noteikti sastapsieties ar privātīpašnieku, kurš jums kaut ko prasīs un atkarībā no tā, ko jūs vēlēsieties darīt, vai nu atļaus, vai neatļaus te palikt,” stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes vecākā valsts vides inspektore Irēna Skrinda. ”Cilvēki, kas te dzīvo, pieskata ezera krastus. Un varbūt tas ir viens no iemesliem, kāpēc šis ezers ir spējis saglabāties tik tīrs. Viņš ir piemērots retajām augu sugām, kas te aug tieši tāpēc, ka tas netiek masveidā izmantots.”

Foto

Ezerā dzīvo platspīļu vēzis, kas ir reta suga un kura ieguve ir aizliegta. Gar visu ezera piekrasti aug Latvijā reti sastopamie ūdens augi dortmaņa lobēlijas un gludsporu ezerenes. ”Pie mums nav daudz ezeru, kur augtu šādi augi. Pēdējos 100 gados ir izzuduši 25 tādi ezeri. Un tas viss saistīts ar piesārņojumu,” norāda valsts vides inspektore.

Te ir ļoti jūtīga un tīra ekosistēma, tāpēc svarīgi, lai pie Ojatu ezera nenotiktu intensīva rekreācija. Braukšana ar motorlaivu, peldēšanās, trakošana pa krastu, matu un drēbju mazgāšana – tās visas ir ezeram nevēlamas darbības, ko vietēji nedara paši un uzmana, lai to nedarītu arī cilvēki no malas.