Ko apskatīt Talsos: 10 skaistākās vietas novadā

Pievienot komentāru
Ko apskatīt Talsos: 10 skaistākās vietas novadā
DIDZIS GRODZS, F64

Talsi, pazīstami kā Deviņu pakalnu pilsēta, atrodas Kurzemes ziemeļaustrumu daļā, un jau izsenis izslavēti ar savu interesanto reljefu un izteiksmīgo ainavu, ko gleznās iemūžinājuši neskaitāmi mākslinieki.

Kā Vanemas zemes ciems (villa Talse) vēstures liecībās Talsi pirmo reizi pieminēti 1231. gadā, bet pilsētas tiesības ieguva 1917. gadā.

Talsu ģerbonī, kas tika patentēts 1925. gadā, attēlots zaļš kalns, kas ir kā simbols pilsētas deviņiem pakalniem, un roka, kura tur vainagu, kas simbolizē spēku un varu. Ģerbonis kopā simbolizē talsenieku viesmīlību.

Skaties.lv sadarbībā ar Talsu Tūrisma informācijas centru piedāvā iepazīt 10 skaistākās apskates vietas Talsos un novadā.

Talsi ar gleznainām ainavām vienmēr iedvesmojuši radošus cilvēkus. Latvijā pazīstami mākslinieki un Talsu vecmeistari cauri laikiem radījuši brīnišķīgas Talsu ainavas. Iepazīsti pilsētu mākslinieka acīm 34 gleznu reprodukciju maršrutā “Māksla uzzied Talsos”, kas novietotas blakus uzgleznotajai ainavai dabā, un radošām aktivitātēm pilsētā.

Vecpilsētas sirds ir Talsu tautas nama Radošā sēta, kas izbūvēta 2013. gadā, piesaistot Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējumu, iegūstot modernu iekšpagalmu, kuru apdzīvo amatnieki, fotogrāfi, mūziķi un mākslinieki. Jumta terases un pagalms ir lieliskas koncertu, tirdziņu un citu pasākumu norises vietas.

Apmeklētājiem ir iespēja apskatīt vietējo amatnieku darbus un ar iepriekšēju pieteikšanos arī pašiem izgatavot sev suvenīru, kā arī doties Radošās sētas iepazīšanas tūrē kopā ar kādu no Radošās sētas Ķēniņmeitām.

Talsos Jaunatnes ielā 7 disku golfa entuziasti izveidojuši aktīvās atpūtas vietu pilsētā – Deviņalnu disku golfa parku. Latvijas Kausa disku golfā čempione Anna Riekstiņa novērtējusi šo trasi kā vienu no interesantākajām, kādā viņa līdz šim ir spēlējusi. Trasē brīvi pieejami 19 grozi, kurus ikviens interesents var izmantot līdzi ņemot savus diskus. Pieejama arī inventāra noma. Regulāri notiek disku golfa turnīri.

Sasmakas ezers ir vienīgais Latvijā, pār kuru ir pārbūvēts tilts. Vietējo iecienītajā, labiekārtotajā Sasmakas ezera pludmalē Valdemārpilī pieejami sporta laukumi, piknika vietas, āra trenažieri telšu vietas, bērnu rotaļu iekārtas, SUP dēļu, velo un laivu noma.

Iepriecini savus bērnus, ģimeni, draugus, kolēģus – dodies uz Laumu dabas parku! Izzini bišu un putnu dzīves noslēpumus, priecājies par ūdensrožu skaistumu, nogaršo Laumiņu pankūkas un medu, sarīko pikniku Ugunskura namiņā, izlej savu vaska svecīti, izmēģini roku disku golfa spēlē, atpūties Laumiņu pirtī un redzi krāsainus sapņus viesu nama Laumiņu istabās! Atpūties aktīvi, radoši un veselīgi!

Bišu terapija lauku sētā “Bandenieki” iespējams baudīt klusu atpūtu no ikdienas steigas un haosa. Šī ir lieliska vieta, kur doties, ja gribas klausīties putnu skaņās un ieelpot svaigu gaisu. Pieejams relaksējošs un mierpilns atpūtas komplekts divām personām – izkarsēšanās pirtiņā un pēc tās relaksējoša un ārstnieciska gulēšana uz bišu gultām.

Šī atpūta ļaus veltīt vairāk laika sev, radīs mieru un palīdzēs tikt galā ar nogurumu un uztraukumiem.

Nurmuiža (celta 16.gs. otrajā pusē) bijusi Livonijas ordeņa vasaļa pils un Firksu dzimtas īpašums gandrīz četrus gadsimtus. Nurmuižas pils telpas uzskatāmas par vienu no efektīgākajām neoklasicisma interjeru paraugiem Latvijas pilīs. Notiek vērienīgi rekonstrukcijas darbi – atjaunota lielākā daļa saimniecības ēku – dārznieka māja, smēde, zirgu staļļi, aitu kūts, lopu kūtis, kalpu māja, klēts, krogs, siltumnīca, oranžērija, iekopts dārzs un izkopts pils parks.

Šosezon darbu uzsācis Nurmuižas restorāns, kas jau izpelnījies gardēžu un prominenču atzinību.

Firkspedvāles muiža piederēja Firksu dzimtai, kura tagadējā Talsu novada teritorijā saimniekojusi arī Nurmuižā un Villa Hochheim (tagad Talsu novada muzejs). Pirmais zināmais Pedvāles zemes īpašnieks ir Hanss Kuke, kurš šo īpašumu 14. gadsimta beigās saņēma no Livonijas ordeņa. Līdz 1939. gadam, kad uz Vāciju repatriējās Firkspedvāles muižas barons Volfgangs fon Firkss, Pedvālei ir bijuši 34 īpašnieki.

1991. gadā muižu īpašumā ieguva tēlnieks Ojārs Feldbergs, kurš šeit iekārtoja Pedvāles mākslas parku. Firkspedvāles muižas apbūvi veido kungu māja, saimniecības ēkas (daļēji zudušas) un parks, kas izvietojies dziļā gravā. Muižas komplekss ir Valsts aizsargājamais kultūras piemineklis.

Nesen Firkspedvāles muiža restaurēta projekta ”Jēkaba ceļa kultūras mantojuma un mākslas jaunrades magnēti” ietvaros, un tajā izveidota starptautiskās mākslinieku rezidence ar telpām dzīvošanai, radošajam darbam, kā arī izstādēm un nodarbībām. Telpas pieejamas arī privātu un publisku pasākumu organizēšanai.

Sabiles simbols – vīna kalns – ir unikāls ar to, ka ir ticis ierakstīts Pasaules Ginesa rekordu grāmatā kā vistālāk uz ziemeļiem atrodošais vīna dārzs, kur brīvā dabā aug vīnogas. Kalna virsotne atrodas apmēram 34 m augstumā virs pilsētas un Abavas upes līmeņa. Kopējā dārza platība – 1,5 hektāri.

Sabiles vīna dārzā aug aptuveni 15 dažādu šķirņu vīnogulāju, aptuveni 650 stādu. Pārsvarā tās ir pazīstamā latviešu selekcionāra Paula Sukatnieka izveidotās šķirnes. Visvairāk Vīna kalnā aug šķirnes ”Zilga” vīnogas. Vīna kalnā aug arī tādi eksotiski augi kā persiki, aprikozes, valrieksti.

Abavas rumbas ūdenskritums uz aptuveni 2 metrus augsta dolomīta sliekšņa, iecienīta ūdenstūristu vieta. Abava ir Ventas labā krasta pieteka un ir septītā garākā upe Latvijā. Ar savu 129 km tecējumu ir garāka par Lielupi un Aivieksti. Senos laikos Abavas ūdeņos kristīja bērnus, jo šī upe uzskatīta par svētupi.

Upes krastā pieejamas lieliskas piknika vietas, volejbola laukums, batuts. Pavasaros arī Abavas rumbā tur ”lido” zivis.