Latvijas dabas slepenais dārgums – fantastisks vairāk nekā 7 metrus augsts ūdenskritums

8 komentāri
Latvijas dabas slepenais dārgums – fantastisks vairāk nekā 7 metrus augsts ūdenskritums
Foto: Uģis Bičkovskis

Eiropas platākais ūdenskritums – Ventas rumba – uzmanības lokā nonāk ik pavasari, kad tajā “lido” vimbas un to Kuldīgā apmeklē tūkstošiem interesentu. Tikmēr, kā stāsta aculiecinieki, lai uzmeklētu vienu no Latvijas iespaidīgākajiem ūdenskritumiem, jābūt samērā labai orientēšanās spējai.

Tam, ka Priekuļu novadā Cēsu pusē esošais Kazu gravas Septiņavotu lielais ūdenskritums nav atrodams nevienā tūrisma ceļvedī un tā atrašanās vieta patiesībā tiek turēta noslēpumā, ir iemesls – tas atrodas privātīpašumā un nav labiekārtota piekļuve.

Kazu gravas stāvajā nogāzē ilgstoši notika avotkaļķa ieguve, kas tagad jau vairākus gadu desmitus ir pārtraukta. Septiņavotu ūdenskritums ir daļēji mākslīgs – tas izveidojies uz pamestā Lībānu–Jaunzemju avotkaļķu karjera stāvās malas. Ūdenskritums ir 7,5 m augsts. Tam blakus atrodami līdz 6 m augsti, ap 50 m plati kaļķakmens atsegumi.

”Ūdenskritums nav cilvēku roku darbs, viņš izveidojies pēc rakumiem. Tur kādreiz bijušas dolomīta raktuves, un pēc tam strautiņi paši izgreba sev ceļu,” stāsta Priekuļu novada pašvaldības Tūrisma darbu organizatore Elīna Tilaka.

”Ūdenskritums ir patiešām skaists!” lepojas Tilaka un atzīst, – diemžēl sarežģīto juridisko nianšu dēļ tuvākajā nākotnē pašvaldībā nav domāts par infrastruktūras labiekārtošanu.

Foto: Kazu gravas ūdenskritums un tā apkārtne

Turklāt ikvienam dabas draugam jāņem vērā, ka staigāšana pa Lībānu–Jaunzemju kaļķakmens atsegumu, kas atrodas Valsts īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, bojā aizsargājamos biotopus un paātrina atseguma eroziju un sabrukšanu.

Video: Septiņavotu lielais ūdenskritums no putna lidojuma

Nesen rakstījām par Latvijas augstāko virsotni pēc relatīvā augstuma – dižo Dzerkaļu kalnu, kas tūristiem nav pieejams līdzīga iemesla dēļ – arī tas atrodas privātā teritorijā.