Iepazīsti vienu no divām Latvijas alām, kurām var kaitēt pat cilvēka elpa!

Pievienot komentāru
Iepazīsti vienu no divām Latvijas alām, kurām var kaitēt pat cilvēka elpa!
Publicitātes foto

Dagdas muižas parkā atrodas dabas fenomens – Dagdas ala. Ir pētnieki, kuri uzskata, ka šo alu nevienam nevajadzētu rādīt, jo tā ir pārāk unikāla un cilvēka klātbūtne tai var kaitēt. Neraugoties uz to, ala ir atrodama tūrisma ceļvežos un ir brīvi pieejama apskatei.

Līdz alai var nokļūt, pa akmeņiem šķērsojot nelielu upīti Gušču. Ieraudzītais liek mazliet vilties – ala ir neliela, gaiši dzeltenā krāsā, sūnām un citiem augiem apaugusi. ”Vajag ļoti gribēt šo alu ieraudzīt. Tā nav nekas tāds iespaidīgs. Bet tā ir īpaša. Neliela, bet īpaša,” saka vecākā valsts vides inspektore Irēna Skrinda.

Izrādās, lielākā daļa Latvijas alu ir veidotas no smilšakmens vai dolomīta iežos, bet Dagdas ala veidojusies no grants un oļiem, kas daudzu gadu tūkstošu gaitā sacietējuši, plūstot kaļķainam avotam. Šādas alas Latvijā ir tikai divas, tādēļ tās ir ļoti unikālas un ir aizsargājami dabas pieminekļi.

Foto

Tā kā šī ir aizsargājama teritorija, alas tuvumā nedrīkst veidot kailcirti. Uz tās sienām, protams, nedrīkst veikt arī skrāpējumus, taču nevienu uzrakstu ”Te biju es” gan nemana, jo iezis ir ļoti ciets.

Dagdas alas augstums nepārsniedz vienu metru. Lai arī ala no ārpuses izskatās maza, tai esot ap pieci metri dziļas ejas. Skrinda zina stāstīt kādu leģendu, ka ala ar slepenu eju ir savienota ar baznīcu. Alā pat esot meklēta apslēpta manta. Bet cilvēka klātbūtne ir traucējums alai un pat nevēlama. ”Lienot kaut ko varam noberzt, aizskart. Man ir pārliecība, ka pat cilvēka elpa tur nav vajadzīga un siltums, ko izdala cilvēks, nav vajadzīgs, vismaz tādās alās kā šī,” uzskata valsts vides inspektore un aicina ar cieņu izturēties pret mums dotajām dabas bagātībām.