FOTO: nepārspējamais Sateseles kanjons – dabas lepnums tepat, Latvijā

3 komentāri
FOTO: nepārspējamais Sateseles kanjons – dabas lepnums tepat, Latvijā
Foto: Uģis Bičkovskis

Sateseles pilskalna apkaimē paveras gleznainākie skati uz Gaujas senieleju, tur atrodas Raganu katls, Kraukļu aiza, Pētera ala un pat Sateseles kanjons. Tiesa, siguldieši paši dod priekšroku kanjonu dēvēt daudz latviskākā vārdā.

Siguldas novada Tūrisma informācijas centra konsultants Toms Dzērve akcentē, ka vārds ”kanjons” ir labs ”reklāmas vārds”, bet paši to vairās lietot ikdienā.

”Tūrisma informācijas centrā mēs vairāmiem šo vietu saukt par kanjonu. To var nodēvēt daudz latviskāk – par senieleju vai gravu.

Bet piekrītam, ka ”kanjons” ir ļoti labs piesaistošais vārds. Tāda forša ”odziņa”,” portālam Skaties.lv stāsta Dzērve.

Baltijā vienīgais gaisa tramvajs vizina gandrīz 50 gadus

Siguldā Gaujas senielejas viena no dabas takām ved gar Vējupīti, kuras apkārtnē atrodas vairāki uzmanības vērti objekti.

”Pētera ala ir ļoti skaista, noslēpumaina ala. No skatu platformiņas Paradīzes kalnā, sauktā arī par Gleznotāju kalnu, paveras visskaistākais skats visā Gaujas Nacionālajā parkā. Raganu katls ir kolosāli skaists maršruts, it īpaši šajā gadalaikā, kad strautiņš turpina diezgan spēcīgi tecēt un takas, kas iet tam pāri, ir izcili skaistas,” nelielu ieskatu Velnupītes apkārtnē Gaujas senielejā sniedz Siguldas novada Tūrisma informācijas centra pārstāvis.

Foto: Sateseles kanjons un Vējupītes apkārtne

Lūk, vairāk par vietām, ko apskatīt Vējupītes apkārtnē Gaujas senielejā!

Paradīzes vai Gleznotāju kalns

Elpu aizraujošu ainavu, kas paveras no kraujas uz Gaujas senieleju, gleznojuši tādi ievērojami mākslinieki kā Jūlijs Feders, Janis Rozentāls un Vilhelms Purvītis, tā arī radies šīs vietas nosaukums.

No Gleznotājkalna vērojams skats pat 12 kilometru attālumā. Pāri ielejai skatam paveras Turaidas pils tornis, lejā, pamatkrasta piekājē saskatāma seno Kalna Klauku māju vieta. Visizteiksmīgāko ainavu veido Gaujas senieleja un 80 metrus zemāk esošā Gauja.

Raganu katls

Siguldā, Daudas upes lejā, pavisam netālu no Daudu mājām, atrodas dziļa pusapaļa smilšakmens piltuve – grava, ko sauc par Raganu katlu. Viena puse ir it kā nošķelta un atveras uz upes ieleju. Raganu katls atrodas uz ziemeļiem no Siguldas Nurmižu gravu rezervātā netālu no Daudu mājām un upes Dauda. Aizsargājams dabas objekts.

Kraukļu aiza un ala

Gaujas svītas smilšakmeņu atsegums Vējupītes kreisā krasta sānu gravā. Klints sienā izveidojusies neliela trīsstūrveida ala. Tās nosaukums cēlies no senas teikas.

Kraukļu aiza izveidojusies tumši sarkanā vidusdevona smilšakmenī. Aizas maksimālais augstums ir 11,5 metri, tās augstās, vertikālās sienas pārklātas ar apmeklētāju iegravētiem vārdiem, gadu skaitļiem un zīmējumiem. Aizas sienā ir izveidojusies neliela, 5 metrus gara trīsstūrveida ala. Agrāk literatūrā minētas divas Kraukļu alas. Acīmredzot blakus iedobe izzudusi pēc smilšakmeņu nobrukumiem.

Pētera ala

Pētera ala atrodas netālu no Sateseles pilskalna, Vējupītes gravas kreisā krasta augstajās klintīs, kurai var piekļūt pa speciāli ierīkotām kāpnēm. Pētera ala ir kā šaura plaisa smilšakmens iezī; alas augstums ir 5,3 m, platums – 0,7–2,2 m, dziļums – 6,5 m.

Foto: Sigulda un Gaujas Nacionālais parks