Evita Bandere

Autors: Evita Bandere

7 komentāri
FOTO: greznā Kukšu muiža, kurā var sajust piecu gadsimtu elpu
Sabīne Zvirbule/Skaties.lv

Tukuma novada Kukšās gandrīz 500 gadus lepni stāv Kukšu muiža. Pagājušajā gadsimtā muiža piedzīvojusi visstraujākās pārmaiņas – pēc otrā Pasaules kara mūra ēkā ierīkota kolhoza pārvalde, bet vēlāk pēc īpašumtiesību atjaunošanas ēka ilgi stāvējusi tukša un bijusi pakļauta lēnai bojāejai. Šodien, kad muiža ir atjaunotā, tā ir unikāla Baltijas mērogā.

Senākās vēstures liecības par Kurzemes skaisto Kukšu muižu datētas ar 1530. gadā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kāda leģenda vēsta, ka muižas nosaukums cēlies no brāļu Pētera, Jēkaba un Klāva Kukšu vārdiem. Jautāts, vai gandrīz 500 gadu vecajā muižā spokojas, muižas saimnieks Daniels Jāns sarunā ar portālu Skaties.lv ir noraidošs: ”Viesi ir stāstījuši, ka dzirdējuši spoku staigājam. Bet es muižā dzīvoju ilgi, bieži lielajā mājā esmu viņš pats. Neesmu redzējis nevienu spoku.

Mājai ir laba aura, tas nozīmē, ka mājas ir dzīva. Koka griesti un koka grīdas aukstumā un siltumā mainās. Kāda pelīte, kas nāk iekšā no āra un staigā, pūš vējš – tas viss ir troksnis, kas parasti raksturīgs lielām, vecām mājām. Šai ēkai piemīt savs troksnis, sava mūzika.”

Foto: greznā Kukšu muiža

Šodien ēka atmirdzējusi senajā spožumā un, kultūras piemineklim atbilstoši atjaunota, no 2006, gada pilda savas jaunās funkcijas kā viena no klasicisma stilā ieturētākajām lauku viesnīcām Baltijā.

Ēka ir iekārtota ar tādu rūpību, ka rodas iespaids, ka tā nekad nebūtu bijusi pamesta un ka laiks tai būtu aizritējis garām, neatstājot nekādas pēdas – it kā muiža tāda būtu bijusi vienmēr, vēstīts Kukšu muižas mājaslapā.

Vācietis Daniels Jāns, kurš Latvijā dzīvo no 1990. gada, par muižas saimnieku kļuva 1999. gadā.

Pateicoties draudzībai ar mākslas zinātnieku Ojāru Spārīti un mākslinieku un mākslas zinātnieku Imantu Lancmani, Jāns iepazinis ļoti daudzas Latvijas muižas un vēsturiskas vietas.

Glamūrs un greznība: smalkajā Kukšu muižā prezentēta īpaša grāmata

”Šī muiža mani vienkārši ”paņēma”. Toreiz muiža bija sliktā stāvoklī, bet potenciāls bija liels.

Es jau negribēju pirkt muižu, bet dzīvē tā notiek,” atklāj Kukšu muižas īpašnieks.

Kukšu muiža ir īsts ”saldais ēdiens” arhitektūras un dizaina lietpratējiem, jo tā ir vienīgā muiža Baltijā, kurā saglabāti un restaurēti oriģinālie sienu gleznojumi. Tāpat bez pārbūvēm saglabāts ēkas iekārtojums.

Ēkas korpuss ar diviem piebūvētiem spārniem atbilst tipiskas lauku mājas plānojumam. No ārpuses ēkai redzami divi stāvi, bet no iekšpagalma tikai viens – tas ēkai piešķir vienreizīgu un unikālu akcentu.

Tāpat atbilstoši muižas sākotnējam izskatam mēģināts iekārtot arī apkārtni.

TOP komentāri

 • ToEņgis
  +2 +2 0

  ToEņgis

  Kukšu muiža kā jau raksta sākumā minēts atrodas Tukuma novadā, vietas nosaukums arī ir Kukšas, es teiktu Kukšas atrodas starp Zemīti un Jaunsātiem
 • Līga Reševska
 • hm
  +2 +2 0

  hm

  Visu sabojā jaunās baltās durvis istabās., nu neiederas retro interjerā.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Tests - ko tu zini par alus vēsturi?

Tests - ko tu zini par alus vēsturi? 8

Alus plūdi Londonā – vai tas maz ir iespējams? Izpildi testu par alus vēsturi, uzzini pārsteidzošus faktus un tiec pie sertifikāta! Neizpaliks arī balva.

Lasi vēl