Deviņas apskates vietas Alūksnē, ar ko vietējie lepojas visvairāk

Pievienot komentāru
Deviņas apskates vietas Alūksnē, ar ko vietējie lepojas visvairāk
ALŪKSNES TŪRISMA INFORMĀCIJAS CENTRS

Alūksne zināma ne vien kā vieta, kur vērojamas pirmās un pēdējās salnas, bargākās ziemas, īsākās vasaras. Tā ir zaļa pakalnu, dārzu un parku pilsēta, un par to labprāt runā kā par pilsētu gleznainā Alūksnes ezera krastā.

Vēstures dokumentos Alūksnes vārds minēts jau ap 1284. gadu, bet pilsētas tiesības tai tika piešķirtas 1920. gadā, kad iedzīvotāju skaits sasniedzis 2000.

Šodien Alūksnē nav rūpnieciskā piesārņojuma, un vide arvien ir tīra un gleznaina. Šī Latvijas Ziemeļaustrumu pilsēta tās viesiem ierasti paliek atmiņā ar kultūrvēsturiskām vietām, skaistu un sakoptu dabu, vietējo ļaužu atsaucību un viesmīlību, un Skaties.lv sadarbībā ar Alūksnes Tūrisma informācijas centru piedāvā iepazīt pilsētas skaistākās vietas.

Viegli ielēkt no pilsētas dabā, ja blakus ir viens no Latvijas tīrākajiem ezeriem. Arī šosezon aktīvajiem ceļotājiem un tiem, kuriem tuvs ūdens tūrisms, ir iespējams izbaudīt Alūksnes ezera pievilcību. Laivu braucieni ģimenes lokā, katamarānu un SUP dēļu noma, brauciens ar kuģīti ”Marienburg” vai plostu ”Kaija” gida pavadībā sniegs vasarīgas brīvdienu emocijas ikvienam.

Ezera ieskautā Alūksnes Pilssala ar savu šarmu ir noslēpumaina visos gadalaikos – griezies, uz kuru pusi vēlies, pastkaršu vērti skati būs visapkārt! Vasarā izvēlies gleznaino ainavu ar ezeru, gulbjiem, laivām un Tempļakalnu, savukārt ziemā – sniegoto ezera horizontu ar zemledus makšķerniekiem fonā! Tāpat vakara stundās vienaldzīgus neatstās Pilsdrupas ar Dienvidu torni vai izgaismotie gājēju tilti.

Veclaicene ir vieta, kurā neatkarīgi no gadalaika Ziemeļvidzemei raksturīgā kultūrvide mijas ar mieru un harmoniju. Apvidu iepazīt un izbaudīt ļaus skatu torņi, pakalni, labiekārtotas dabas takas, velomaršruti un vairāki desmiti ezeru. Pie daudziem no tiem iespējams nakšņot īpaši iekārtotos viesu namos un Dabas mājās.

Veclaicenes svaigais gaiss pietiks visiem un neierobežotā daudzumā, arī zirgu izjādes, laivošana gleznainajā Ievas ezerā, putnu dziesmas un miers no pilsētvides sniedz pilnu atpūtas baudījumu. Dienas noslēgumā iespējama labsajūtas un veselības uzlabošana kādā no lauku pirtiņām – dzerot Veclaicenē vākto augu tēju un vērojot saulrietus.

Drusku pilskalna Dabas taka izaicina, dodoties Latvijas stāvākajā pilskalnā. Nogāzes un stāvie kāpumi, senlejas ar ezeriem, Kornetu skatu tornis 27 metru augstumā, no kura paveras gleznaini skati uz iespaidīgo “Kornetu-Peļļu” gravu, Munameģi, ielejām, ezeriem un pakalniem. Aizsargājamo ainavu apvidus ”Veclaicene” pērn tika nominēts arī kā uzvarētājs Eiropas izcilāko tūrisma galamērķu konkursā “Veselības un labjūtes tūrisms 2019”.

Bijusī Padomju armijas raķešu bāze Zeltiņos ir laika un vēstures liecinieks. Iepazīstot teritoriju kājām, pacietīgākajiem pavērsies viens otrs nekad neredzēts vēsturisks militārs objekts, piemēram, raķešu palaišanas laukums vai pazemes bunkuri.

Lai teritorijas apskati padarītu vēl interesantāku, ikviens aicināts izbaudīt lāzertaga spēles garšu, kas atmiņā paliks vēl ilgu laiku.

Asāku izjūtu cienītājiem no šīs vasaras īpašs notikums ir gaisa trošu nobrauciens ”ZZZIPPP” pāri Alūksnes ezeram. Tas ir ātrākais un garākais nobrauciens virs ūdeņiem Latvijā! Nobraucienu iespējams baudīt 360 m garumā ar vidējo ātrumu 50 kilometri stundā.

Ātrums, adrenalīns, gleznaini skati un lieliskas emocijas garantētas. Atrašanās vieta: Tempļakalna parkā blakus Alūksnes skatu tornim.

Piedzīvojumus ezera krastā caur vēstures mirkļiem un atmiņām līdz pat mūsdienīgiem pārsteigumiem iespējams noķert, dodoties caur Alūksnes muižas parku, kas bagāts ar daudzveidīgām mazās arhitektūras formām – Čukstošā laterna, Fītinghofu dzimtas mauzolejs, Katrīnas ratu ritenis, Putnu paviljons un vēl daudzi citi.

Savukārt pašā Alūksnes sirdī, blakus gleznainajam ezeram, lepni gozējas Alūksnes Jaunā pils, kurā darbojas Alūksnes muzejs un privātais dabas muzejs ”Vides labirints”. Muzeja speciālista pavadībā muzeja ekspozīciju apmeklējums, pils arhitektūras un Alūksnes Muižas parka apskate pārvēršas par noslēpumiem un atklāsmēm bagātu piedzīvojumu.

Alūksnes Bānīša stacijas kvartāls ik gadu attīstās, kļūstot gan vizuāli pievilcīgāks, gan interesantāks, lai to apmeklētu un iepazītu no jauna. Vēsturiskajā stacijas šķūnī ir apskatāma multimediālā ekspozīcija. Ēkā, kas pirms simt gadiem kalpoja kā bānīša kvartāla viesnīca, ejot laikam, atguvusi savu sākotnējo funkciju – atdzimusi kā grezna viesnīca ”Bahnhofs hotel”. Būvē, kas allaž kalpoja kā stacijas ēka, nu nesteidzīgi var doties pasaules garšu ekspedīcijā burgernīcā ”Tvaiks x Ogle”.

Ziemeru muiža piedāvā iespēju doties cauri gadu simtiem, gan raugoties, kā sadzīvo vēsturiskais ar atjaunoto, gan arī izbaudīt kultūras un radošuma rezidenci, par kādu muiža pamazām kļūst. Pilnīgai muižas atmosfēras un noskaņas sajūtai piedāvājumā ir arī nakšņošana muižas telpās.

Kā vēl viens jaunums Alūksnes iedzīvotājiem un pilsētas viesiem tiek piedāvāti ērti un skaisti braucieni un lieliska pilsētas, parku iepazīšana ģimenes lokā, izmantojot elektrovelosipēdus, elektroskūterus, gokartus, elektromobiļus bērniem.