Brīvdienu maršruts: 7 vietas, kas noteikti jāapmeklē Daugavpilī

1 komentārs
Brīvdienu maršruts: 7 vietas, kas noteikti jāapmeklē Daugavpilī
Foto: facebook/Daugavpils.Travel

Ar ko jūs pārsteigs viesmīlīgā Daugavpils? Te atrodas unikāls sauszemes cietoksnis – viens no lielākajiem Eiropā, vienīgais mākslas centrs Austrumeiropā, kur var apskatīt pasaulslavenā ekspresionista Marta Rotko gleznu oriģinālus, vienīgā Ziemeļeiropā tūristiem atvērtā skrošu liešanas rūpnīca. Iepazīsti arī citus tūrisma objektus!

Latvijas otra lielākā pilsēta jauno tūrisma sezonu sākusi ar moto “Daugavpils – daudzveidīgs tūrisma galamērķis”.

Šmakovkas muzejs

Latvijā lielākais Šmakovkas muzejs, kas piedāvā mūsdienīgu un atraktīvu stāstu par šo Latgales stipro dzērienu. Muzeja digitalizētajās ekspozīcijās ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību interaktīvi var izzināt šmakovkas tapšanas procesu, kā arī aplūkot autentiskas un iespaidīgas ražošanas iekārtas. Līdztekus stāstam par dzēriena tapšanu, ikvienam interesentam būs iespēja uzšķirt Latgales vēstures lappuses.

Muzeja apmeklētājiem ir pieejami bezmaksas audiogidi sešās valodās – latviešu, latgaliešu, krievu, angļu, vācu un lietuviešu. Savukārt zinoši gidi, kas laipni sagaidīs individuālos apmeklētājus un grupas, sniegs izsmeļošu stāstījumu un atbildēs uz jautājumiem. Muzeja ekspozīcijām ir arī izglītojoša loma, informējot par alkohola pārmērīgas lietošanas sekām.

Muzeja apmeklētājiem tiks piedāvāta arī šmakovkas degustācija. Būs iespēja iegādāties dažādus suvenīrus ar muzeja simboliku.

Daugavpils cietoksnis

Daugavpils pilsētas simbols. Izcila fortifikācijas būve, kura kopplatība ir lielāka par 150 ha. Austrumeiropā vienīgais gandrīz bez izmaiņām saglabājies 19. gadsimta pirmās puses cietokšņa paraugs.

Fortifikāciju lauzto līniju veido aizsargvalnis ar astoņiem bastioniem, sešiem ravelīniem, sešām kontrgardēm kopā ar citām aizsardzības konstrukcijām: lunetēm, redutēm un aizsarggrāvi. Daugavas kreisajā krastā izvietots tilta nocietinājums. Ikviena cietokšņa detaļa izstrādāta, pielietojot cariskās Krievijas un Eiropas labāko arhitektu skolu būvniecības pieredzi. Cietokšņa iekšpuse plānota pēc tradicionālajiem karavīru pilsētu paraugiem – centrā parādes laukums, ap kuru grupējas administratīvo un dzīvojamo ēku kvartāli. Visas ēku fasādes ieturētas ampīra stilā, izņemot Nikolaja vārtus un Ūdenstorni, kuri uzbūvēti gotiskās formās.

Foto: Māris Grunskis

Daugavpils cietokšņa teritorija ir atvērta apskatei un apmeklēšanai jebkurā laikā un tas ir par brīvu, izņemot atsevišķu kultūras iestāžu un pasākumu apmeklēšanu. Lūdzam ievērot Uzturēšanās noteikumus Daugavpils cietoksnī, kas ir izvietoti pie ieejām cietokšņa teritorijā.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs ir daudzfunkcionāls laikmetīgās mākslas un kultūras centrs, kas atrodas Dinaburgas cietokšņa artilērijas arsenāla ēkā (1833), kur vēsture iet roku rokā ar laikmetīgo mākslu, radot unikālu un iedvesmojošu vietu radošām izpausmēm un pieredzei. DMRMC tika atklāts 2013. gada 24. aprīlī, un ir vienīgā vieta Austrumeiropā, kur var iepazīties ar pasaulē slavenā mākslinieka, abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marka Rotko (1903-1970) oriģināldarbiem.

Baznīcu kalns

Publicitātes foto

Ikvienam ceļotājam, kas vēlas apskatīt Daugavpili, noteikti jāapmeklē Baznīckalns – vieta, kur līdzās atrodas četru konfesiju dievnami. Mārtiņa Lutera katedrāle uzcelta 1893. gadā pēc arhitekta V. Neimaņa projekta. Jaunavas Marijas Bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīca uzcelta 1905. gadā, tajā 1909. gadā uzstādītas poļu meistara Ā. Homana ērģeles. Svēto mocekļu Borisa un Gļeba pareizticīgo katedrāle uzbūvēta 1905. gadā kā Dinaburgas garnizona baznīca. Sv. Nikolaja vecticībnieku lūgšanu namu būvēja laika posmā no 1908. līdz 1928. gadam, tajā apskatāmas 18. – 20. gs. ikonas un 17. – 20. gs. reto grāmatu kolekcija.

Latgales Zoodārzs

Foto no Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma attīstības un informācijas aģentūras arhīva

Zoodārza ekspozīcijā un laboratorijā dzīvo dažādi eksotiskie dzīvnieki, pērtiķi, žņaudzējčūskas, krokodili, bruņurupuči, iguānas, skorpioni u.c. tropu mežu un Latvijas ainavu iemītnieki. Ikviens interesents ekspozīcijā var aplūkot dzīvniekus, kā arī pasūtīt ekskursiju, tematisko stundu konferenču zālē, piedalīties konkursos dabas draugiem u.c. aktivitātēs.

Daugavpils skrošu rūpnīca

Foto no Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma attīstības un informācijas aģentūras arhīva

Vienīgā tūristiem atvērtā munīcijas ražošanas rūpnīca Baltijā, kurā atrodas Eiropā vecākais, joprojām strādājošais skrošu liešanas tornis. Piedāvā vēsturisko svina liešanas iekārtu apskati, ar kurām kausēts svins iegūst ideālas lodes piliena formu, krītot no 40m augstuma. Medību munīcijas vēsturiskā ekspozīcija. Pēc ekskursijas interesentiem ir iespēja izmēģināt produkciju rūpnīcas šautuvē. Piezīme: ekskursijas ražošanas zonā nenotiek skrošu pasūtījumu izpildes laikā.

Daugavpils māla mākslas centrs

Atjaunotajā keramiķu darbnīcu ēkā 18. novembra ielā 8 ir izveidots Daugavpils Māla mākslas centrs, kas pārtapis par mūsdienīgu kultūras un tūrisma objektu. Tajā var apskatīt jaunizveidoto malkas cepli un labiekārtotu pagalmu. No jauna ierīkotajā vasaras izstāžu galerijā var vērot vasaras aktivitātes – keramiķu meistarklases, lekcijas un izstādes.

Patlaban apskatei tiek piedāvātas renovētās telpas – mūsdienīgi aprīkotas keramiķu darbnīcas (darba mēbeles, podnieku virpa gan mehāniskā – ar kāju darbināmā, gan elektriskās), konferenču un izstāžu zāle ar daudzveidīgām izstādēm un atbilstošu aprīkojumu, cepļu telpu ar izstrādājumu žāvēšanas kamerām un elektriskajām keramikas apdedzināšanas krāsnīm, kuru darbību nodrošina datorprogramma.

Video: tiekamies Daugavpilī!

Foto: apskates objekti Daugavpilī

Vairāk par tūrisma iespējām Daugavpilī uzzini daugavpils.lv!