Komentāri
Šodien Lielā diena – pavasara saulstāvju svētki!
(Foto: LETA)

Šodien, 22. martā, no plkst. 12.00 līdz 16.00 Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā un citviet notiks pavasara saulstāvju svētku – Lielās dienas – svinības, vēsta muzeja Izglītības un informācijas nodaļas darbiniece Līga Miklaševiča.

Pavasara atnākšanas svētki tiks svinēti Gadatirgus laukumā un Lībiešu sētā. Visa pasākuma garumā būs iespēja šūpoties šūpolēs, darboties olu krāsošanas darbnīcās, vizināties zirga mugurā, mēroties spēkiem gan koka, gan vistu olu ripināšanā, kā arī iet rotaļās un sadziedāties kopā ar folkloras kopām. Saskaņā ar tautas tradīcijām Lielā diena ir klāt tad, kad pirmo reizi šajā gadā diena ir kļuvusi garāka par nakti.
No plkst. 12.00 līdz 14.00 ar Lielās dienas svinēšanas tradīcijām iepazīstinās folkloras draugu kopa Skandinieki. Tās vadībā būs iespējams veikt dažādus rituālus, gavilēt putnu kalnā, iesvētīt un pušķot šūpoles, apdziedāties, iet rotaļās un spēlēt spēles, kā arī sacensties dažādās rotaļās. Apmeklētāji tiek aicināti ņemt līdzi pērnos Jāņu vainagus, dzīparus šūpoļu dekorēšanai, olas ziedošanai un ēšanai, kā arī pūpolu zarus veselībai.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

No plkst. 13.00 Priedes krogs apmeklētājiem piedāvās gardu bukstiņputru, bet no plkst. 14.00 līdz 16.00 kopā ar folkloras kopu Vīteri no Rēzeknes rotaļājoties, dziedot un dancojot varēs modināt zemi un priecāties par pavasara atnākšanu.

Visa pasākuma garumā būs iespēja šūpoties šūpolēs, krāsot olas sīpolu mizās, vizināties jāšus zirga mugurā, mēroties spēkiem koka olu ripināšanā un spēlēt senās koka spēles kopā ar Aldoni Baldiņu. Pasākumā piedalīsies arī Brīvdabas muzeja amatnieki – tāsiķis Zvirbuļu Pēteris, pinēja Inta Lūse, adītāja Baiba Kabuce un pinumu meistars Juris Milčs.

Lielā diena iezīmē laiku, kad diena un nakts kļuvusi viena garuma, gaisma uzveic tumsu, dienai kļūstot garākai jeb lielākai par nakti. Iestājas pavasaris. Šogad astronomiskais pavasaris iestājās 20. martā, bet saskaņā ar tautas tradīcijām šo notikumu var svinēt veselas trīs dienas. Lielā diena, Lieldiena, Lieldienas – tie visi ir apzīmējumi, kas dainās lietoti pavasara saulgriežu svētku apzīmēšanai. Lieldienu svinēšanā svarīga vieta ir saullēkta sagaidīšanai tieši saulgriežu rītā. Tas savukārt nevar notikt bez mutes mazgāšanas pret rītiem tekošā strautā vai avotā. Līvu ciemos šis rīts aizsākas ar putnu saukšanu un modināšanu.

Aicina uz Lielās dienas svinēšanu Rīgā

Sagaidot pavasara saulgriežus, folkloras kopas šodien gaida iedzīvotājus uz Lielās dienas svinībām Arkādijas parkā un Līvu laukumā, vēsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta sabiedrisko attiecību vadītāja Indra Vilde.

Pasākumu apmeklētāji tiks aicināti līdzdarboties tradicionālajos pavasara atnākšanas rituālos – saullēkta sagaidīšanā, kopīgā dziesmu dziedāšanā, šūpoļu pušķošanā, olu krāsošanā un ripināšanā, kā arī spēlēs un rotaļās.

Lielās dienas svinības sāksies agri no rīta, plkst. 6.00, kad Arkādijas parkā ikviens interesents tiek gaidīts uz saules sveikšanas rituālu. Līdz pat plkst. 8.00 folkloras kopu pavadībā pasākuma dalībnieki varēs iepazīt un piedalīties tradicionālajos, folklorā balstītajos auglības, veselības un skaistuma veicināšanas rituālos.

Savukārt no plkst. 12.00 līdz pat plkst. 16.00 pēcpusdienā iedzīvotāji gaidīti Līvu laukumā, kur Lielās dienas svinēšana notiks gan ar šūpoļu pušķošanu, šūpošanos, olu krāsošanu un ripināšanu, gan ar Lieldienu dziesmu dziedāšanu, kopīgām rotaļām un sadancošanos.

Lielās dienas sagaidīšanu un svinēšanu vadīs Rīgas folkloras kopas – Grodi, Garataka, Vilcenes, Dandari, Berendejka un Rīgas Danču klubs, kā arī Mālpils Mālis un Katlakalna Rāmupe.

Lielās dienas svinību rīkotāji aicina pasākuma dalībniekus svētku noskaņas radīšanai paņemt līdzi pūpolus un izplaukušus bērzu zarus, kārklu šautriņas, vilnas dzīparus, dzērvenes, kā arī krāsainas dzijas pīnītes šūpoļu rotāšanai un, protams, krāsotas olas, lai varētu piedalīties Lieldienām raksturīgās spēlēs, rotaļās un olu kaujās.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl