13 komentāri

2. Ozolnieki – ozolnieki, bet Burtnieki – burtniecieši

2/6

Lai arī latviešu valodas teorija ir skaidra un saprotama – vietvārds tiek darināts, balstoties uz apdzīvotās vietas lokāciju, ne vienmēr tev pa rokai būs karte, kurā ieskatīties. Turklāt šīs robežas nav striktas, kā arī pastāv daudzi izņēmumi – kur nu bez tiem!

Kad lieto izskaņu -nieki, bet kad -ieši

Latvijas rietumdaļā, aptuveni līdz Rīgai, iedzīvotāju nosaukumus darina ar izskaņu -nieki. Piemēram, Irlava – irlavnieki, Sēme – sēmnieki. Vieglākas izrunas labad reizēm tiek lietota izskaņa -enieki. Biksti – bikstenieki, Ukri – ukrenieki.

Tikmēr Latvijas austrumdaļā – aptuveni no Rīgas uz austrumiem, iedzīvotāju nosaukumiem ir pieņemts lietot izskaņu -ieši. Kalsnava – kalsnavieši.

Pārejas joslā – Bauskas rajonā un Rīgas apkārtnē – iedzīvotāju nosaukumus darina kā ar vienu, tā otru izskaņu. Bauskas iedzīvotājus gan pieņemts saukt par baušķeniekiem.

2. Ozolnieki – ozolnieki, bet Burtnieki – burtniecieši

2/6
Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

TOP komentāri

 • Jānis
  +4 +3 -1

  Jānis

  Tas kurš tagad mēģina iestāstīt citiem par Apes iedzīvotāju dēvēšanu par apeniekiem, ir mazākais aprobežota vai pat stulbs. Pēc visām vēsturiskajām tradīcijām Apes iedzīvotāji no laika gala bijuši un ir apenieši. To saku gan kā dzimis apenietis, gan filologs. Gadījumā, ja šitā murga izgudrotājs nāk no tiem Z.Dibeniem, turpmāk bez aizspriedumiem dēvēšu viņu par dir...
 • nezinīte
  +2 +2 0

  nezinīte

  biju dzirdējusi par apeniešiem! bet par apeniekiem, dzirdu pirmo reizi🤔
 • Lai dzīvo

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl