5 fakti par Kauguriem. Vai tu tos zināji?

Komentāri
5 fakti par Kauguriem. Vai tu tos zināji?
Foto: publicitātes

Tuvojoties pirmajiem Kauguru rudens svētkiem Raiņa ielā, kas tiks svinēti šo sestdien, 5. septembrī, Jūrmalas pilsētas Tūrisma informācijas centrs piedāvā piecus faktus par Kauguriem.

1. Kauguros meklējami Jūrmalas kūrorta pirmsākumi

Lai gan šobrīd galvenās kūrortpilsētas viesu atpūtas vietas atrodas tuvāk Rīgai un Kauguri ir kļuvuši par vietu, kur dzīvo visvairāk Jūrmalas pastāvīgo iedzīvotāju, šeit meklējami vieni no Jūrmalas kūrorta pirmsākumiem. Pirmie peldviesi Kauguros viesojušies jau ap 1820. gadu. Vasarnieki dzīvoja īrētās istabās zvejnieku mājās, nevis īpaši celtās vasarnīcās. Pārsvarā tie bija Kurzemes muižnieki, kuri centušies neatpalikt no jaunākās Eiropas modes, piekopjot jūras peldes. Savukārt 19. gadsimta beigās Kaugurciemu kā atpūtas vietu bija iecienījuši jelgavnieki, jo no Jelgavas bijusi ērta tvaikoņu satiksme. 20. gadsimta sākumā par iecienītākajām pilsētas viesu peldvietām kļuva Majori, Dubulti un Bulduri, jo atrodas tuvāk Rīgai.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

2. Raiņa iela – senākais ceļš no jūras uz upi

Jūrmalā divu ielu nosaukumi atgādina par izcilo dzejnieku Raini. Kauguros atrodas Raiņa iela, savukārt Majoros – Jāņa Pliekšāna iela. Raiņa iela Kauguros sākas no Dzirnavu ielas krustojuma un turpinās 2,4 km garumā līdz Talsu šosejai Kauguros. Ar kājām šo posmu, šķērsojot dzelzceļu, iespējams veikt pusstundā. Raiņa iela agrāk tika dēvēta par Jūras ielu, un tas ir senākais ceļš no jūras uz upi. Šī iela 17. gadsimtā savienoja Kaugurciema ostu ar Lielupi, kur kopš Hercoga Jēkaba laikiem pajūgos tika pārvadātas preces. Pēc 1959. gada, kad tika izveidota Jūrmalas pilsēta, daudzviet ielu nosaukumi tika mainīti un Jūras iela tapa par Raiņa ielu. Raiņa ielas sākums atrodas vēsturiskajā Slokas centrā.

Svinot Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadu, 5. septembrī Raiņa ielā tiks svinēti Kauguru rudens svētki, un svētku programma veidota saistībā ar izcilā latviešu dzejnieka dramaturģijas pērlēm. Jūrmalas radošo kolektīvu priekšnesumi apvienoti zem nosaukuma Spēlēju, dancoju, aktivitātes un radošās darbnīcas bērniem vieno Zelta zirga tematika, bet izglītojošās aktivitātes pieaugušajiem par Kauguru vēsturi un jūru, kā arī erudīcijas un sportiskās formas pārbaudes apvienotas pasākumu kopumā Pūt vējiņi!

3. Kauguru pirmie iedzīvotāji bijuši līvi

Senā ciema nosaukums (Kaugern) pirmo reizi parādās 16. gs. dokumentos un vedina domāt, ka tā pirmiedzīvotāji bijuši līvi. Vāciskotais Kaugern no līvu valodas nozīmē: pakalni, pauguri, kāpas, paaugstinājumi – nosaukums radies no apkārtējā reljefa īpatnībām.

4.Blīvākais Jūrmalas dzīvojamo māju rajons savulaik bijis kluss ciemats

1960. gados uzsāktā daudzstāvu dzīvojamo ēku būvniecība pārvērta kādreiz kluso zvejnieku ciemu līdz nepazīšanai. Kaugurciems pārtapa par Kauguriem un aizstiepās no jūras malas līdz pat Slokai. Šobrīd Kauguros dzīvo vairāk nekā puse pastāvīgo Jūrmalas iedzīvotāju un Kaugurus lielākoties veido daudzstāvu dzīvojamo māju apbūve, padarot šo kūrortpilsētas pusi vizuālu atšķirīgu no citām Jūrmalas daļām.

5. Nākamais Zilais karogs – Kauguros

Arī Kauguros atrodas labiekārtota peldvieta, kurā ir gan pludmales kafejnīcas, bērnu rotaļu laukumi, dušas, pārģērbšanās kabīnes un glābšanas stacija. Kauguru pludmalē uzstādītas arī ielu vingrošanas konstrukcijas. Te līdz rudens beigām norisinās nūjošanas, ciguna un ielu vingrošanas nodarbības.

Kopumā Jūrmalā 2015. gadā ir piecas Zilā karoga pludmales. Nākamais kūrortpilsētas pašvaldības mērķis ir tuvāko gadu laikā arī Kauguru peldvietu pievienot ekosertifikāta programmai, kas starptautiskā mērogā apliecina rūpes par ilgtspējīgu pludmales apsaimniekošanu.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl