4. maijā notiks ikgadējais Latvijas filmu maratons

Komentāri
4. maijā notiks ikgadējais Latvijas filmu maratons
Kinoteātris Splendid Palace. Foto: LETA

Valsts svētkos – Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienā – Nacionālais Kino centrs (NKC) jau tradicionāli piedāvā 4. maija Latvijas filmu maratonu kinoteātrī Splendid Palace – 12 bezmaksas seansus abās kinozālēs visas dienas garumā un brīvdabas seansu kinoteātra priekšpagalmā vakara noslēgumā.

Latvijas filmu maratons arī šogad piedāvā vairākas jaunu filmu pirmizrādes – kopā desmit! –, pasaulē šobrīd aktuālākās Latvijas filmas, spilgtus darbus no pēdējo gadu kinoražas, ieskatu Latvijas kinovēsturē un šogad pirmoreiz arī kaimiņu viesošanos – Igaunijas un Lietuvas filmu seansus, norāda NKC pārstāve Kristīne Matīsa.

Lielā zāle

Kinoteātra Splendid Palace Lielajā zālē šogad paredzēti seši Latvijas filmu maratona seansi, un pirmais no tiem, pulksten 11:30, sāksies ar bērnu un jauniešu animācijas filmu konkursa uzvarētāju darbu izlasi – šāds Latvijas Kinematogrāfistu savienības un studijas Animācijas Brigāde rīkots konkurss ir viens no pasākumiem pavasara norišu kopumā, kas veltīts Latvijas leļļu animācijas pamatlicēja Arnolda Burova (1915–2006) simtgadei. Programmā arī paša A. Burova filma Puķu Ansis (1968) un četras A. Burova darba turpinātāju pirmizrādes – režisoru Jāņa Cimermaņa, Daces Rīdūzes, Māra Brinkmaņa un Nila Skapāna jaunākās filmas.

Lielajā zālē programmu pulksten 13.00 turpina 2014. gadā vispopulārākā Latvijas filma – režisoru Jāņa Cimermaņa un Māra Putniņa spēlfilma Džimlai-rūdi-rallallā!, kas 2014. gadā iekarojusi gan TV reitingu, gan kinoteātru apmeklējuma topus. Tā ir lieliska iespēja uz ekrāna atkal redzēt veselu Latvijas aktiermākslas paaudzi, īstu zvaigžņu plejādi.

Svinot 25. gadskārtu kopš LR Neatkarības deklarācijas pasludināšanas, seansā pulksten 15 no Valsts Kinofotofonodokumentu arhīva šāgada filmu maratonam izcelts tieši 1990. gadā pirmizrādītais Anša Epnera lieldarbs Es esmu latvietis – divsēriju dokumentālā filma, kura tapa divu gadu laikā, apciemojot trimdas latviešus visur pasaulē – Eiropā, Austrālijā un abās Amerikās. Daudzi no filmas varoņiem vēlāk atgriezās un kļuva pazīstami Latvijā, bet tolaik visi vēl tikai sapņoja, ka Latvija būs brīva. Filmas aizkadra tekstu sacerējis un ierunājis dzejnieks Imants Ziedonis, un tā ir emocionāla papildu dimensija Kalvja Zalcmaņa un Jura Podnieka filmētajam attēlam, kas veido Atmodas sajūtu, brīvības ilgu un latviskuma koncentrātu.

No pulksten 17.30 Lielajā zālē sāksies pirmizrāžu sērija – vispirms tiks izrādītas trīs jaunas filmas, kas šajā pavasarī piedzīvo starptautiskās pirmizrādes prestižu pasaules kinofestivālu konkursos – režisora Edmunda Jansona animācijas filma Roņu sala, kas atlasīta pasaulē nozīmīgākajam animācijas festivālam Anesī, tad mākslinieces un režisores Ievas Epneres īsfilma Atteikšanās (Oberhauzenes festivāla konkurss) un noslēgumā – Lailas Pakalniņas jaunākā dokumentālā filma Čau, Rasma! (Nionas dokumentālā kino festivāls Šveicē).

Vakara lielā pirmizrāde pulksten 19 būs studijā Mistrus Media tapusī režisores debitantes Ievas Ozoliņas pilnmetrāžas dokumentālā filma Mans tēvs baņķieris – aizraujošs trilleris, kurš sākas ar vēsturisku ieskatu 90. gados, kad jaunajā Latvijā vētraini attīstījās viss, ieskaitot mežonīgo kapitālismu, līdz beidzot sāka brukt bankas, piekrāpjot noguldītājus. TOP bankas prezidents vienā dienā pazuda ar visiem miljoniem, un viņa ģimene, ieskaitot meitu – šīs filmas režisori – 18 gadus nezināja, kas noticis ar tēvu. Un tad Interpol meklēšanā noskaidrojas, ka Malaizijā, kādā psihiatriskajā slimnīcā, dzīvo cilvēks, kas varētu būt Ievas tēvs. Un meita brauc to noskaidrot…

Lielās zāles seansus pulksten 20:30 noslēgs divas spēles īsfilmas, kam finansējums tika piešķirts 2014. gadā, Nacionālā kino centra pirmoreiz rīkotajā debijas filmu konkursā; savas pirmās filmas uzņēmuši režisori Agnese Laizāne (Spoguļvīrs) un Pēteris Ķimelis (Kālija parks).

Mazā zāle

Kinoteātra Mazajā zālē seansi sāksies pulksten 11 ar daudzpusīgu mūsdienu Latvijas portretu, demonstrējot vairākas dokumentālās filmas no dokumentālā cikla Latvijas kods. Programmā divas Vides filmu studijas filmas – Mitrais (režisors Dainis Kļava) un Lones soms (režisors Dzintars Dreibergs), Ivara Zviedra un Ineses Kļavas filma Štābs Ipiķi un režisora Zigurda Vidiņa filma Mēstepatās par Imanta Ziedoņa iedvesmoto un vadīto dižkoku glābēju grupu.

Arī nākamie seansi Mazajā zālē stāstīs par Latviju no dažādiem rakursiem – aizkustinoši sirsnīgs stāsts par dvēseļu radniecību starp vecu suitu sievu un jaunu Japānas studenti (Ināras Kolmanes dokumentālā filma Ručs un Norie, seanss pulksten 13.00), vēsturiski personisks un mākslinieciski iespaidīgs režisora Pētera Krilova pētījums par mežabrāļiem un spiegiem aukstā kara laikā (Uz spēles Latvija, Lielā Kristapa balva kā labākajai pilnmetrāžas dokumentālajai filmai, seanss pulksten. 14:30) un pirmizrāde režisora Olafa Okonova dokumentālajai filmai 4 x 4 par brīvību – četri toreizējā Tukuma rajona, tagad četru Kurzemes novadu Tautas frontes deputāti, kas arī balsoja par Latvijas Republikas Neatkarības deklarāciju (seanss pulksten. 16.30).

Mazās zāles seansus noslēgs kaimiņvalstu kino viesošanās Latvijas Valsts svētkos – pulksten 18.00 šobrīd aktuālākā igauņu lielbudžeta spēlfilma 1944 (režisors Elmo Nīganens), vēsturiski episka drāma par diviem jauniem kareivjiem Otrā pasaules kara Austrumu frontē. Seansā pulksten 20.00 – lietuviešu dokumentālā filma Kā mēs spēlējām revolūciju (režisore Ģiedre Žickīte), par to, kā 1984. gadā, “perestroikas” laikā joka pēc dibināta jaunu arhitektu mūzikas grupa izraisa negaidīti atsaucīgu sabiedrības reakciju un pamazām iesaistās notikumu virknē, kas noved pie brīvības cīņām un Dziedošās revolūcijas.

Brīvdabas kino

Seansiem kinozālēs beidzoties, kinoteātra Splendid Palace priekšpagalmā tiks izvietoti krēsl, lai jau tradicionāli varētu sākties brīvdabas nakts seanss ar filmu demonstrēšanu uz ēkas sienas. Šogad seanss aicinās atgriezties laikā pirms 25 gadiem, demonstrējot kinohronikas no tiem laikiem, kad par Neatkarības deklarāciju vēl tikai sapņojām, un par tiem laikiem, kad reibām no jauniegūtās brīvības.

Ieeja uz visiem filmu seansiem  bez maksas.

Latvijas filmu maratonu organizē Nacionālais Kino centrs, finansē Rīgas dome un LR Kultūras ministrija, sadarbības partneri – Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvs, pašvaldības SIA Rīgas nami un Latvijas filmu studijas.

Lasi vēl