270 kvadrātmetru papīra un 20 litru krāsas: TDA ”Dancis” priecē ar stilīgu kalendāru

0 Komentāru
270 kvadrātmetru papīra un 20 litru krāsas: TDA ”Dancis” priecē ar stilīgu kalendāru
JURĢIS RIKVEILIS

Gada sākumā ar tradicionālo kalendāru iepriecinājis tautas deju ansamblis ”Dancis”. Šis ir jau 15. kalendārs, ko izlaidis deju kolektīvs, un šogad tā tēma ir papīrs. Visas 12 fotogrāfijas veidotas kā gleznas, un tās vieno etnogrāfisko tautastērpu motīvs.

Ideja par cilvēkiem papīra gleznās radās fotogrāfam Jurģim Rikveilim, bet fotogrāfiju koncepcijas un skices tapa kopā ar mākslinieci Laumu Šimi.

Arī šoreiz par fotosesijas vietu tika izraudzīta ”Danča” mēģinājumu zāle, kurā dejotāji un pārējā komanda pulcējās divas svētdienas.

Darbi ar papīru un krāsām sākās krietni agrāk. Nedēļu pirms katras fotografēšanās māksliniecei palīgā nāca ansambļa čaklie dejotāji.

”Darāmo darbu katrai bildei bija ļoti daudz. Pirmie tapa meiteņu brunči – vispirms izgriezām formu, tad krāsojām un visbeidzot locījām un burzījām. Līdzīgi tapa arī pārējās tērpu detaļas – vainagi, vestes, bikses, zābaki un bizes. Visu darbu laikā Laumas mājās ikkatrā istabā atradās kāda darba stacija – krāsošanas, žūšanas, mērīšanas, griešanas un burzīšanas.

Tika izmantoti dažādi papīri – biezāki un plānāki –, tādēļ meitenēm nācās mācīties locīt un burzīt katru no jauna. Papīru daudzums beigu beigās bija patiešām iespaidīgs.

Visbeidzot bija jāveido arī fons katrai bildei. Tā kā fonu izmēri bija vislielākie, tos ”Danča” meitenes krāsoja pagalmā un naktī – lai netraucētu kaimiņiem. Dažām bildēm bija nepieciešama arī ”Danča” puišu – inženieru – palīdzība. Piemēram, bildei, kurā puiši atrodas monstriņam – lielai galvai – starp zobiem,” sarunā ar Skaties.lv uz kalendāra tapšanas procesu atskatās Jurģis Rikveilis.

Gatavo tērpu sapakošanai bija nepieciešamas īpašas rūpes, bet ”Danča” deju zālē tie tika nogādāti trīs vieglajās automašīnās.

Arī fotografēšanās process prasījis ne mazums pūļu un rūpības: ”Uz katru nākamo bildi bija jāmaina fons, tajā ”jāiesēdina” dejotāji, un tad jāapģērbj. Bizes piepinām gluži kā koncertos, tikai šoreiz tās bija no papīra.”

Jāatzīmē, ka kopumā projektā tika izlietots 270 kvadrātmetru papīra un apmēram 20 litru krāsas.

Katru gadu pirmajā sestdienā TAD ”Dancis” rīko Jaunā gada balli, kurā beidzot paši dejotāji ierauga lielā darba rezultātu, un tradicionāli jauno ”Danča” kalendāru vispirms saņem kolektīva mākslinieciskais vadītājs Rolands Juraševskis.

0 Komentāru