Noskaidroti latgaliešu kultūras gada balvas Boņuks 2014 saņēmēji

Komentāri
Noskaidroti latgaliešu kultūras gada balvas Boņuks 2014 saņēmēji
Latgales vēstniecības GORS publicitātes foto

22. februārī svinīgā ceremonijā Latgales vēstniecībā GORS 19 nominācijās pasniegtas latgaliešu kultūras gada balvas Boņuks 2014, godinot 2014. gada īpašākos notikumus, aktivitātes un cilvēkus latgaliešu kultūrā.

Literatūras kategorijās balvu par labāko sniegumu literatūrā saņēma Ilze Sperga (par prozu grāmatā Dzeiveiba), bet par 2014. gada labāko izdevumu/grāmatu atzīta Jura Cibuļa Purlovas grāmata – drukāts piemineklis Balvu novada Lazdulejas pagasta Purlovas ciemam. Literatūras kategorija aizsāk arī jaunas nominācijas Par latgaliešu kultūras popularizēšanu Latvijā un pasaulē dzīvi, kas izveidota, pateicoties Ingas Ābeles romāna Klūgu mūks spilgtajam un pamanītajam vēstījumam. Šajā kategorijā turpmāk tiks apbalvoti darbi vai notikumi, kas vēsta par latgaliešu kultūru citās valodās (ne latgaliešu literārajā valodā).

Rosīgs 2014. gads bijis arī latgaliešu mūzikā. Kā gada debitanti balvu saņēma Rēzeknes novada vokālā studija Skonai, kas ar dziesmas Skani debesteņ video versiju laurus plūca arī kategorijā Labākais mūzikas video. Otro gadu Boņuka balva tiek pasniegta nominācijā Labākais sniegums akadēmiskajā mūzikā, kurā šī gada uzvarētājs ir Rihards Dubra ar aizkustinošo skaņdarbu Tu skaistō Dīva dōrza rūze. Kā atzina žūrija, 2014. gada veikums akadēmiskajā mūzikā bija vissarežģītāk vērtējamais, jo visi nominanti ir ļoti spēcīgi. Līdz ar dziesmas Vokors īt panākumiem balvu par labāko 2014. gada sniegumu šlāgermūzikā saņēma grupa Laimas muzykanti, bet grupas Elektrofolk sniegums tika atzīts kā labākais tautas mūzikā. 2014. gadā. Pēc vairāku gadu darba pērn savu pirmo albumu izdeva grupa Green Novice, kuras sniegums kā labākais novērtēts kategorijā Labākais sniegums alternatīvajā mūzikā, bet par labākajiem latgaliešu pop/rock mūzikā 2014. gadā atzīta grupa Dabasu Durovys. Latgaliešu kultūras gada balvā tiek noskaidrota arī Latvijas radio stacijās spēlētākā latgaliešu dziesma (spēlēta vismaz 3 radio stacijās) un pēc LaIPA datiem 2014. gadā Radio hits ir grupas Bez PVN izpildītā Loopi.

Visplašākā balvas sadaļa jau tradicionāli ir par sabiedrisko aktivitāti un sasniegumiem jeb Sabiedrība un kultūra. Pie gada amatnieka/saimnieka goda tika Jānis Kuzminskis, kurš pārsteidzis ar savu AttAck elektrisko ģitāru izgatavošanas meistarību. Jāņa taisītās ģitāras aktīvi spēlē arī latgaliešu mūziķi. Kā gada sniegums vizuālajā mākslā atzinību guvusi mākslinieka Osvalda Zvejsalnieka septiņdesmit gadu jubilejas izstāde Terra Vitae, bet kā gada sniegums skatuves mākslā godināts Francim Trasunam veltītais uzvedums Francis, kuru klātesošajiem bija iespēja noskatīties ceremonijas pirmajā daļā. Kategorijā Gada sniegums audiovizuālajā mākslā balvu saņēma Viestura Kairiša stāsts par Latgali – dokumentālā filma Pelikāns tuksnesī, bet par latgaliešu valodas popularizēšanu latgaliešu cieņu un mīlestību izpelnījies nu jau arī latgaliski dziedošais mūziķis Kārlis Kazāks. Jau ziņots, ka šogad par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā Boņuku saņēma žurnāliste, ilggadēja žurnāla Katōļu Dzeive redaktore Maruta Latkovska, bet kā 2014. gada cilvēks kultūrā sumināts kopienas Kroma kolna broliste vadītājs Aleksandrs Lubāns. Pērnais gads latgaliešu kultūrā aizvadīts Franča Trasuna atceres zīmē – tas likumsakarīgi vainagojies arī Boņuks 2014 atzinībā, jo par gada notikumu atzīta Franča Trasuna 150 gadu jubilejai veltītā pasākumu sērija.

Latgales vēstniecība GORS, Latgaliešu kultūras gada balvas Boņuks 2014 organizētāji, aicina ikvienu interesentu jau tagad sākt sekot līdzi latgaliešu kultūras notikumiem 2015. gadā, lai pieteiktu balvai un godinātu astotajā Latgaliešu kultūras gada balvas Boņuks 2015 ceremonijā 2016. gada 28. februārī.

Latgaliešu kultūras gada balvas Boņuks mērķis ir veicināt latgaliešu kultūrvides saglabāšanu un attīstību, kā arī apkopot un godināt spilgtākos un nozīmīgākos sasniegumus latgaliešu kultūrā pagājušā gada griezumā.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl