Komentāri
LMB par izcilu darbu ansamblī nominētas Adamaite, Skride un Krenberga
Flautiste Dita Krenberga. Publicitātes foto

Lielajai mūzikas balvai (LMB) 2014 kategorijā Par izcilu darbu ansamblī nominētas ērģelniece Kristīne Adamaite, pianiste Lauma Skride un flautiste Dita Krenberga, informē Latvijas Koncertu pārstāve Rinta Bružēvica.

”Viņas visas ir spožumspožas mākslinieces – būdamas izcilas profesionāles, rūdītas ar pasaules elpu, viņas spēj vienlīdz izcili muzicēt gan ar kameransambļiem, gan orķestriem, koriem, gan kā izcilas solistes. Jau gadiem ilgi viņas priecējušas neskaitāmos koncertos un festivālos, bet īpaši mirdzējušas pērn,” LMB 2014 žūrijas lēmumu pamato tās pārstāve, izdevniecības Musica Baltica direktore Solvita Sējāne.

Ērģelniece Kristīne Adamaite. Publicitātes foto

Ērģelniece Kristīne Adamaite. Publicitātes foto

Ērģelniece Kristīne Adamaite bieži uzstājas kopā ar saksofonistu Arti Sīmani un dziedātāju Guntu Davidčuku, godā ceļot latviešu mūziku. Eiroradio tiešraides koncertā Rīgas Sv. Jāņa baznīcā tika pirmatskaņots Jura Karlsona opuss Mēnesgaismas dārzs. Savukārt koncertā Ziemassvētku gaisma 23. decembrī Rīgas Sv. Jāņa baznīcā K. Adamaite kopā ar Arti Sīmani un Jolantu Strikaiti atskaņoja dažādu paaudžu latviešu komponistu mūzikas izlasi. Kārļa Lāča jaundarbā Rorate coeli debesu lāsmojums šķita tik reāls, bet Andreja Selicka opusā Apslēptā atzīšanās skaļāk par skaņām uzrunāja klusums. Tieši ar latviešu komponistu mūziku ērģelēm un saksofonam K. Adamaite un A. Sīmanis pirms gada sajūsminājuši arī publiku Romas Svētās Cecīlijas konservatorijā Itālijā.

Kristīnes Adamaites klātbūtni jutām Latvijas lielajos muzikālajos notikumos – Ērģeļmūzika BACH zīmē, 17. Starptautiskais Garīgās mūzikas festivāls, Pasaules koru olimpiāde, Baznīcu nakts 2014, festivāls Latgales ērģeļu dienas un vēl citi notikumi.

”Māksla ir ļoti egoistiska. Pēc katras uzstāšanās ātri nāk tā otra puse. Tu esi izbaudījis gandarījumu, padarīta darba izjūtu, un tad tas beidzas. Un jau sāc domāt: kas tālāk? Vispār jau man tas patīk. Man ļoti patīk aktīvi dzīvot. Esmu no tiem, kuri nevar tā vienkārši sēdēt bezdarbībā,” žurnālam Patiesā Dzīve pirms gada atzinusies Dita Krenberga.

Atklājot Profesionālā pūtēju orķestra Rīga ziemas koncertsezonu, 3. septembrī koncertā Rīga – mazā Parīze Dita Krenberga atskaņoja 20. gadsimta flautas repertuārā iecienītā Frānsisa Pulenka Sonāti flautai un klavierēm. Šī sonāte viņas dzīvē ir īpaša, jo saistīta ar pašu pirmo starptautisko konkursu Concertino Praha, kurā piedalījusies un ieguvusi laureātes titulu un balvu kā jaunākā dalībniece (tolaik Ditai bija vienpadsmit), bet 13 gadu vecumā to atskaņojusi kopā ar PPO Rīga leģendārā Gunāra Ordelovska vadībā.

28. februāra vakarā Lielajā ģildē kopā ar kamerorķestri Sinfonietta Rīga diriģenta Andra Pogas vadībā D. Krenberga atskaņoja vienu no pasaulē sarežģītākajiem 20. gadsimta opusiem flautai – Andrē Žolivē Flautas koncertu, kas uzskatāms par vienu no flautas spēles repertuāra virsotnēm.

Piecās lielākajās Latvijas pilsētās flautiste kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri un vācu diriģentu Lucu Kēleru atskaņoja Volfganga Amadeja Mocarta Otro flautas koncertu Remažorā cikla Lielo Dzintaru gaidot ietvaros. ”Mocarta Flautas koncerts ir smalka, dzirkstoša, smaidoša, dzīvi apliecinoša mūzika. Un tieši tāpēc Mocarts itin visiem mūziķiem visos laikos bijis ciets rieksts,” uzsver Dita Krenberga un atzīstas – Mocartu allaž spēlējot ar lielu azartu. Bet koncertā Burvju flauta cikla Koncertizrādes Spīķeros viņa visā krāšņumā un laikmetu dažādībā atklāja flautas mūziku.

Būdama izcila soliste un nepārprotama līdere, D. Krenberga jau vairākus gadus ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra flautu grupas koncertmeistare, apliecinot izcilu spēju darboties arī daudzgalvainā ansamblī.

”Esmu ļoti daudz guvusi no šā darba – gan kā mūziķe, gan kā cilvēks. Pieradis mirdzēt viens, iemācies strādāt komandā, apgūsti fantastisku repertuāru, iemācies būt fleksibls: brīžam tu esi solists, brīžam ansamblī, brīžam tikai viena daļiņa no milzīgā orķestra skanējuma. Tā ir arī milzīga cilvēciskā pieredze. Solista dzīve rit diezgan ierobežotā lokā – tu esi ar sevi un tuvākajiem domubiedriem, bet orķestrī nokļūsti starp deviņdesmit cilvēkiem, un ar visiem jāveido attiecības un katru jāmēģina saprast,” pauž Dita Krenberga intervijā žurnālam Patiesā Dzīve.

Pianiste Lauma Skride bauda izcilu reputāciju ar savām vācu klasiskās un romantiskās mūzikas skaņdarbu interpretācijām. Vācijas ierakstu akadēmijas klasiskās mūzikas balvas ECHO žūrija atzina Laumu Skridi par gada labāko jauno mākslinieci. Lauma ir viena no trim talantīgajām māsām Skridēm, kura šobrīd pārmaiņus dzīvo Vācijā un Turcijā.

Pianiste Lauma Skride. Publicitātes foto

Pianiste Lauma Skride. Publicitātes foto

Pagājušajā gadā L. Skride viesojās Latvijā divreiz. Siguldas koncertzālē Baltais flīģelis XI Kremerata Baltica festivāla Rīgas zvaigznes koncertā Meistari un meistardarbi L. Skride atskaņoja vienu no saviem vismīļākajiem skaņdarbiem – Volfganga Amadeja Mocarta klavierkoncertu dominorā. Otrs iznāciens – Rudens kamermūzikas festivāla ietvaros. Koncerts Vineta Sareika un Lauma Skride. Sonāšu vakars klausītājiem trijās Latvijas pilsētās dāvāja piesātinātu un stilistiski daudzveidīgu kamermūzikas programmu, kurā vijoles un klavieru saspēlē atklājās gan Ludviga van Bēthovena bruņinieciskums, gan Riharda Štrausa jūsmīgums un Alfrēda Šnitkes trauksmainā iedaba, gan Vācijā dzīvojošās latviešu komponistes Rutas Paideres līnijas un krustpunkti. Abas talantīgās mākslinieces mūzikā satikās pirmoreiz.

LMB 2014 pasniegšanas svinīgā ceremonija notiks 3. martā Latvijas Nacionālajā operā.

Lielo mūzikas balvu 2014 organizē VSIA Latvijas Koncerti sadarbībā ar Kultūras ministriju.

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl