Komentāri
LMB nominācijai Par izcilu sniegumu izvirzīti Siliņš, Sinfonietta Rīga un koris Latvija
Valsts akadēmiskais koris Latvija. Foto: Kaspars Alksnis

Lielās mūzikas balvas (LMB) 2014 kategorijā Par izcilu sniegumu nominēts Valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga, dziedātājs Egils Siliņš un Valsts akadēmiskais koris Latvija, informē Latvijas Koncertu sabiedrisko attiecību speciāliste Rinta Bružēvica.

Valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga nominēts Lielai mūzikas balvai 2014 par sniegumu XX Starptautiskā Senās mūzikas festivāla koncertā, kas notika 11. jūlijā Lielajā ģildē. Orķestris kopā ar pasaulslaveno baroka arfistu Endrū Lourensu-Kingu atskaņoja Henrija Pērsela mūzikas programmu Prīsta triumfa deja, piedāvājot klausītājiem krāšņu orķestrālu parādi ar kustības plastikas virtuozitāti (koncertā uzstājās baroka dejotājs Stīvens Pleijers).

Valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga. Foto Kaspars Balamovskis

”Sinfonietta Rīga spēlē ārkārtīgi labi; mūziķiem ir laba ritma izjūta un viņi lieliski jūt 17. gadsimta stilu, tāpēc mēģinājumos varam slīpēt vien detaļas,” orķestri pirms koncerta slavēja baroka arfas lielmeistars Endrū Lourenss-Kings.

Par balvas cienīgu atskaņojumu LMB žūrija atzina arī V. A. Mocarta Jupitera simfoniju, kuru Sinfonietta Rīga spēlēja 3. oktobrī Lielajā ģildē. Koncertā piedalījās vācu komponists un klarnetes virtuozs Jērgs Vidmanis. Savukārt 19. decembra koncerta Bēthovena simfonija un Šostakoviča klavierkoncerts, kas notika festivāla Eiropas Ziemassvētki ietvaros, rezumējumu laikrakstā ”Diena” sniegusi Inese Lūsiņa: ”Komunikācija ir atslēgas vārds. Arī tad, ja paliekam tikai pašas mūzikas telpā. Tovakar Lielajā ģildē valdīja ļoti spēcīga, uzlādējoša un tieša mākslas komunikācija…”

Dziedātājs Egils Siliņš LMB nominēts par izcilu sniegumu F. Mendelszona-Bartoldi oratorijā Elija 13. decembrī Lielajā ģildē, kā arī solokoncertā 14. novembrī Latvijas Nacionālajā operā un festivālos Summertime un Artissimo.

Egils Siliņš iekarojis pasaules opermūzikas virsotnes. Viņš arvien no jauna turpina žilbināt publiku, paspējot arī audzēt vīnogas Spānijā un iegriezties Latvijā, lai apburtu, pārsteigtu un savaldzinātu.

Egils Siliņš. Publicitātes foto

Egils Siliņš. Publicitātes foto

Oratorijai Elija pieder īpaša vieta Egila Siliņa radošajā biogrāfijā, un viņa klātbūtne iestudējumam ikreiz piešķir noteiktu pievienoto vērtību. Elijas tēlu ar daudzu iestudējumu starpniecību viņš iepazinis līdz niansēm, un tieši tāpēc Egila Siliņa Elijas interpretācijā nav formāli nodziedātu nošu; ik frāze ir muzikāli un saturiski piepildīta, brīnišķīgi niansēta, tehniski pārliecinoša, dramatiski iederīga. Arī neticami maiga siltuma, intimitātes caurausta.

”Jau sākot ar Doniceti Mīlas dzēriena šarlatāna Dulkamares izteiksmīgo iznācienu kļuva skaidrs, ka vakara zvaigzne ir basbaritons Egils Siliņš. Par Vāgnera dziedoni pasaulē dēvētais mākslinieks šoreiz apliecinājās Doniceti, Bizē (Eskamiljo kuplejas) un Verdi mūzikā. Patiesu, kaismīgu un pretrunīgu emociju piesātinātā aina no Verdi operas Traviata, kurā viņa atveidotais Žermons lūdz Violetai (Inesei Galantei) atteikties no savas mīlestības, bija viens no saviļņojošākajiem 14. augusta duetu vakara un visa festivāla brīžiem,” – tā recenzijā pēc 14. augusta koncerta – Duetu vakara Ineses Galantes festivālā Summertime – laikrakstā Diena rakstīja I. Lūsiņa.

Festivālā Artissimo Egils Siliņš publiku reibināja gan gala koncertā, gan saviļņoja kamermūzikas vakarā Ceļojumu gadi, kopā ar pianisti Innu Davidovu interpretējot skaņdarbus, kas tematiski saistīti ar ceļojumiem, klejojumiem un meklējumiem.

Valsts akadēmiskais koris Latvija LMB izvirzīts par izcilu sniegumu Karla Orfa scēniskās kantātes Carmina Burana atskaņojumā 10. maijā Lielajā ģildē, mūziklā Brīnišķīgā pilsēta (Wonderful Town) Lielajā ģildē 28., 29. un 30. decembrī, kā arī 17. Starptautiskajā Garīgās mūzikas festivālā.

2014. gads atklājis kora varēšanas skalu, iegrimstot Karla Orfa scēniskās kantātes Carmina Burana maģiskajās dzīlēs. Ja nepieciešams, koris spēj artistiski dziedāt un mesties dejā vienlaicīgi, kā tas notika Leonarda Bernsteina mūziklā Brīnišķīgā pilsēta.

Toties Garīgās mūzikas festivālu tā iniciators Māris Sirmais savulaik nosaucis par miera oāzi ar milzīgu uzrunājošu spēku, kas spilgti uzrunāja arī šoreiz. LMB 2014 žūrijas pārstāve, muzikoloģe Ieva Rozentāle Garīgās mūzikas festivāla noslēguma vakaru dēvēt par īstu mistēriju: “Nenākas bieži koncertos izjust tik pārpasaulīgu elpu – sajūtu, ko līdz galam nevar ne raksturot, ne izprast. Tikai saproti, ka skanējumam pieskāries kas īpašs…”

Lielās mūzikas balvas 2014 pasniegšanas svinīgā ceremonija notiks 3. martā Latvijas Nacionālajā operā.

Lielo mūzikas balvu 2014 organizē VSIA Latvijas Koncerti sadarbībā ar Kultūras ministriju.

Lasi vēl