Komentāri
LMB 2014 nominācijā Gada koncerts – Inga Kalna, koncerts Cēsīs un programma Mare Balticum
Inga Kalna. Publicitātes foto

Lielās mūzikas balvas (LMB) 2014 kategorijā Gada koncerts nominēts Ingas Kalnas solokoncerts Bel canto Latvijas Nacionālajā operā, Martas Argeričas, Gidona Krēmera un Kremerata Baltica koncerts Vidzemes koncertzālē Cēsis un Latvijas Radio bigbenda un Džeimsa Morisona kopīgi veidotā koncertprogramma Mare Balticum, kas izskanēja Rīgas Kongresu namā un Latgales vēstniecībā Gors, informē Latvijas Koncertu pārstāve Rinta Bružēvica.

Ingas Kalnas solokoncertā Bel canto 17. maija vakarā operas pārpildītajā zālē valdīja klausītāju apbrīnas rosināts klusums. ”Elpa viņai ir kā nirējam,” vēlāk recenzijā laikrakstā Diena atzina Inese Lūsiņa.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Savu 20. sezonu uz operas skatuves Inga Kalna nosvinēja, demonstrējot spožu bel canto paraugstundu. Izdziedot skatus no bel canto komponistu Gaetāno Doniceti, Džoakīno Rosīni, Džuzepes Verdi, Vinčenco Bellīni operām, kas Latvijā tiek atskaņotas ļoti reti vai nav dziedātas vispār, Inga ik ārijā, ik fragmentā spēja panākt to nepieciešamo emocionālo kulmināciju, ko operas ritējumā iecerējis katrs konkrētais autors. Šo atskaņojumu vadīja maestro Džulianu Reinoldsu pie diriģenta pults.

”Bel canto stilistika manai sirdij ir ļoti tuva, turklāt tās estētika pilnībā saskan ar maniem priekšstatiem par to, kādai jābūt opermūzikai. Diemžēl šāda stila mūzika Eiropā un arī Amerikā skan visai reti. Prasības, ko šāds repertuārs izvirza interpretam, ir ļoti augstas…”, sava solokoncerta priekšvakarā atzina Inga Kalna.

Marta Argeriča. Publicitātes foto

Marta Argeriča. Publicitātes foto

Martas Argeričas, Gidona Krēmera un Kremerata Baltica saspēle 12. oktobrī Vidzemes koncertzālē Cēsis iezīmēja pirmo varena triumfa brīdi jaunās koncertzāles negarajā vēsturē.

”Leģendārā pianiste ir pasaulē teju vienīgā, kura mūzikā spēj radīt ko līdzīgu paradīzei. Griesti, kurus var sasniegt mūzikas izjūta, vārdos neaprakstāma poēzija un spēks, šajā vakarā pacēlās vēl par dažiem metriem augstāk, nekā mēs to varējām iedomāties līdz šim,” Argeričas sniegumu trāpīgi raksturo laikraksta Diena žurnāliste un LMB 2014 žūrijas pārstāve Inese Lūsiņa.

”Tā bija savrupa, noslēgta pasaule jeb kosmoss, kurā viņi abi – Marta un Gidons – laimīgi komunicēja viens ar otru. Patiesi, kā paralēlās pasaules brīnums, kuru ikvienam šajā vakarā klātesošajam bija ļauts skatīt tuvplānā,” pēc koncerta atzina muzikoloģe Ināra Jakubone.

Latvijas Radio bigbenda un Džeimsa Morisona kopīgi veidotā koncertprogramma Mare Balticum 28. novembrī Rīgas Kongresu namā un 29. novembrī Latgales vēstniecībā Gors publikā sacēla ovāciju vētru.

Latvijas Radio bigbends un Džeimss Morisons koncertprogrammā Mare Balticum. Publicitātes foto

Latvijas Radio bigbends un Džeimss Morisons koncertprogrammā Mare Balticum. Publicitātes foto

Fanks, svings, valsis, balādes… Izrādās, ka arī tā var skanēt latviešu tautasdziesmas, ja pie lietas ķeras cilvēks, kura dzimteni no Latvijas šķir 19 tūkstoši kilometru. Pasaulslavenais multiinstrumentālists un komponists Džeimss Morisons saņēma Māra Briežkalna sūtījumu – latviešu tautasdziesmas, no kurām meistars izvēlējās desmit. Pats svarīgākais kritērijs Morisonam bija – lai paši latvieši tās atpazīst un konkrētā dziesma mums nozīmē ko īpašu.

“Satiekoties ar bigbenda mūziķiem, pirms spēles viņiem jautāju, par ko vēsta katra konkrētā dziesma un ko tā nozīmē latviešiem. Kuriozu netrūka, un visi kopā kārtīgi izsmējāmies. Jā, dažu dziesmu būtībai mans aranžējums bija atbilstošs, taču citām… Dziesmas stāsts ir visai skumjš, bet Morisons uzrakstījis kaut kādu fanku! Taču mūziķi atzina: viņiem šos aranžējumus spēlēt ir interesanti! Tāds nu bija mans lēmums – domāt tikai par melodiju, nenoskaidrojot dziesmas saturu. Ir tik interesanti pievērsties latviešu tautas dziesmām, paskatoties uz tām no citas, ārpus Latvijas esošas perspektīvas. Jau tagad paziņas Austrālijā mudina tās spēlēt mūsu koncertos un festivālos – tas taču ir jauns materiāls! Tas jau ir tas aranžēšanas brīnums, ka vienu un to pašu melodiju mēs katrs varam iztēloties citādāk. Būs jautri!” pirms koncerta klāstīja Morisons.

Lielās mūzikas balvas 2014 pasniegšanas svinīgā ceremonija notiks 3. martā Latvijas Nacionālajā operā.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl