Latvijas kinokritiķi prognozē attīstību nozarē

Komentāri

Spiegu filmas, vēsturiskas drāmas un jauni klasisko sižetu pārfrāzējumi – tāds varētu izskatīties šis gads kino nozarē. Tomēr kino eksperti atzīst, – mūsdienu kino daudzas robežas ir nojauktas, un turpmākos gadus kino jomā varēs redzēt visdažādāko žanru sakausējumus.

Oskara balvu ceremonija ne tikai iezīmē pērnā kino gada noslēgumu, bet triumfējušās filmas pēc tam nosaka, kādā virzienā turpmāk lūkosies režisori. Kinozinātniece Dita Rietuma uzskata, ka šogad uz labākās filmas balvu pretendēja divi izcili mākslas darbi, kas apliecina, ka starp komercijas pelavām Holivudā ir arī pa kādam mākslinieciskam graudam.

Dita Rietuma, Nacionālā kino centra direktore, kinozinātniece

Ja šī tendence varētu turpināties arī nākamajā gadā, man liekas, ka tas lieliski izlīdzinātu to milzīgo disonansi, kas popularitātes ziņā ir starp Eiropas filmām, kas ir sarežģītas un kuras maz skatās, un Amerikas filmām, kuras ir dārgas un kuras skatās daudz.

Kā nākamajā rītā pēc Oskaru pasniegšanas intervijā 900 sekundes atzina kinozinātnieks Viktors Freibergs, 2014. gads pēc aizpērnā gada piedzīvotās vilšanās pat laureātos, nosaucot tos par katastrofu, tomēr iezīmējušās kvalitatīvas izmaiņas.

Viktors Freibergs, kinozinātnieks

Šogad, manuprāt, tieši tas, ka ir tā daudzveidība, es domāju kino valodas ziņā, kaut vai tas pats Injaritu Putncilvēks, tā patiesībā, ja mēs gribam tā definēt, tad nosacīti tā ir ļoti eiropeiska filma, tajā nav nekā no Holivudas pompozitātes, kaut gan aktieri tur ir ļoti dažādi.

Šogad kino jomā gaidāmi jauni klasisko sižetu pārfrāzējumi, kā arī vēl aizvien būs vērojams dažādu stilu un žanru sakausējums. Tāpat arī jau ilgāku laiku robeža starp to, kas ir tīrs Eiropas vai Holivudas kino, ir pavisam trausla, jo nereti Holivuda ar bagātīgu honorāru ēsmu pārvilina Eiropas režisorus.

Daira Āboliņa, kinokritiķe

Šobrīd ir jaunā mode visu sapludināt, tātad nojaukt žanru robežas, piemēram, melnā komēdija – trilleris, detektīvs – melodrāma utt. Tātad šī lieta noteikti ies plašumā.

”Mani interesē arī, kā attīstīsies 3D kino pasaulē, vai tas patiešām izies no šī atrakcijas stadijas, kādā tas ir pēdējos gados bijis, un arvien vairāk spēlēs mākslas kategorijā, kā mēs to redzam daudzu Eiropas režisoru izpildījumā,” norāda D. Āboliņa.

Turklāt šogad beidzot novērtēti režisori, kurus iepriekš Kinoakadēmija bija nepelnīti ignorējusi – tā uzskata kinoblogeris Sergejs Timoņins.

”Ļoti daudzi režisori, piemēram, Ričards Linkleiters vai Vess Andersons, kuri beidzot ir sasnieguši kaut kādu savu zināmā mērā briedumu, šis ir tas brīdis, kad nākamās divas trīs viņu filmas droši vien kaut kādā ziņā definēs arī viņu karjeru,” atzīst S. Timoņins.

D. Rietuma akcentē, ka šobrīd ir 40-50 gadīgo Amerikas kino autoru spožuma laiks. “Mēs esam beidzot iemācījušies vai skatītājs ir iemācījies šo režisora uzvārdus, atpazīst šo režisoru filmas, un ir iepazinies ar šo režisoru rokrakstiem,” pauž kinokritiķe.

Latvijas kinokritiķi pārliecināti, ka vienmēr būs aktuālas vēsturiskās un biogrāfiskās filmas. Otrs virziens ir mākslīgais intelekts, kuru aizokeāna kino industrijā risina vairāki autori. Kino eksperti uzskata, ka kino tikai atspoguļo to, ka mākslīgais intelekts uzņem arvien lielākus apgriezienus zinātnes attīstībā.

Vairāk skaties video!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl