Latvijā radīta milzu taure – subkontrabastrompete

1 komentārs

Viens no vadošajiem Latvijas trombonistiem, Latvijas Nacionālās operas simfoniskā orķestra un dažādu muzikālo projektu dalībnieks Vairis Nartišs darinājis pasaulē pirmo subkontrabastrompeti.

Subkontrabastrompete no parastās trompetes atšķiras ar saviem izmēriem – tā ir sešas reizes lielāka. Instrumenta garums ir vairāk nekā divi metri un tā svars kopā ar visu futlāri pārsniedz 20 kilogramus, norāda jaunā instrumenta radītājs V. Nartišs. Instrumentam iespējams ļoti plašs pielietojums – sākot no akadēmiskās mūzikas, paplašinot trompešu grupas diapazonu, līdz atraktīvām performancēm un ritmiskām, basģitārai raksturīgām, muzikālām pasāžām.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Apzinos, ka pagaidām tikko uzbūvētajai subkontrabastrompetei pielietojums būs kā šova un muzikālu performanču instruments. Turklāt mani urdīja nemiera gars – noskaidrot, kā skanēs trompete, ja tās izmēru palielinās sešas reizes. Ceru, ka ar laiku un, aktīvi sadarbojoties ar komponistiem visā pasaulē, instruments parādīsies orķestru un ansambļu partitūrās,” pauž V. Nartišš.

Subkontrabastrompete ir tikai viena no daudzajām V. Nartiša idejām, ko viņš realizējis mūzikas instrumentu un to aksesuāru jomā. Idejas pamatā bija radīt jaunu pasaulē vēl nebijušu instrumentu, lai atstātu kaut ko paliekošu pasaules mūzikas vēsturē.

Nākamie soļi iekarot mūzikas tirgu būs subkontrabastrompetes prezentēšana lielākajā Pasaules mūzikas instrumentu ražotāju izstādē – Frankfurtes Mūzikas mesē aprīlī. Tāpat instruments tiks prezentēts komponistiem, lai iekļautu to mūzikas partitūru instrumentācijās.

“Katram puikam ir kāda vismīļākā rotaļlieta, ar kuru viņš spēlējas un kas aug līdz ar puiku – kādam tās ir mašīnas, kādam kluči, ar kuriem būvēt mājas, kādam – konstruktori. Man šīs rotaļlietas ir mūzikas instrumenti. Vienmēr ir bijusi vēlme kaut ko pārveidot, uzlabot un uzbūvēt. Pēdējos dažus gadus tas no dzīvesveida, izklaides un hobija ir kļuvis par biznesu,” atklāj V. Nartišs.

Jautāts, kādēļ tu visu dara, mūziķis stāsta, ka par daļu no viņa ”izgudrojumiem” sākuši interesēties arī pasaulē. ”Tā bija, piemēram, ar baroka trombonu, kuru pirms pāris gadiem radīju sev, bet tagad tas jau nepieciešams vairāk nekā 120 trombonistiem visā pasaulē!” priecājas mūziķis un instrument radītājs.

TOP komentāri

  • Andronkols
    0 0 0

    Andronkols

    Savā laikā Hugo de Djego arī bija gan saksis arfinellis, gan fuksofons...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl