Komentāri
Sākušās Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku koru skates
Foto: Uldis Āboliņš, LNT

XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku koru skatēs piedalīsies gandrīz 17 000 dziedātāju.

No 23. aprīļa līdz 15. maijam noritēs XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku koru skates. Šogad koru skatēm gatavojas ap 17000 dziedātāju. Skatēs koriem jāizpilda viena obligātā dziesma un divas izlozes dziesmas. Korus skatēs vērtē māksliniecisko izpildījumu, vokālo sniegumu, tehnisko izpildījumu un kopiespaidu, norāda XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Vasiļjeva.

”Šogad svētkos startēs vairāk kolektīvu nekā iepriekšējos svētkos – 455 kori. Būtiski palielinājies ir zēnu koru un 5. – 9. klašu koru skaits. Sarūkot vidusskolēnu skaitam, ir radušies apvienotie 5.–12. klašu kori. Kopējais dalībnieku skaits koru kolektīvos, kas piedalīsies skatēs, ir gandrīz 17 000. Vēlamies pateikties gan kolektīvu vadītājiem, gan skolām un pašvaldībām, vecākiem un pašiem bērniem un jauniešiem par neizsīkstošu koru dziedāšanas tradīcijas apgūšanu un kopšanu, jo jauno koristu skaists šogad ir pat nedaudz pieaudzis salīdzinoši ar iepriekšējiem svētkiem, kad skatēs startēja 16700 dalībnieku,” atzīmē svētku izpilddirektore Agra Bērziņa.

Visvairāk koru piedalās no Rīgas pilsētas (vairāk nekā 100), Tukuma, Talsu, Liepājas. Valmieras, Daugavpils un Rēzeknes pilsētām un novadiem. Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos tradicionāli nepiedalīsies 1. – 4. klašu kori, kuriem pirmās iemaņas Dziesmu un deju svētku tradīciju apgūšanā būs iespēja izbaudīt īpašajā salidojumā 2016. gadā.

Koru skates vērtēs Rīgas Doma kora skolas jauktā kora diriģents, Noslēguma koncerta Manā dziesmā tu… mākslinieciskais vadītājs, Svētku virsdiriģents Gints Ceplenieks, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Mūzikas pedagoģijas nodaļas vadītājs, Noslēguma koncerta Manā dziesmā tu… mākslinieciskais vadītājs, Svētku virsdiriģents Edgars Vītols, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asoc. profesors, Svētku virsdiriģents Romāns Vanags, Rīgas Doma kora skolas mūzikas projektu vadītājs, Svētku Goda virsdiriģents Jānis Erenštreits, Ventspils novada skolu koru virsdiriģents, Svētku virsdiriģents Eduards Grāvītis, kordiriģents, mūzikas pedagogs, komponists Jānis Grigalis, Rīgas Doma zēnu kora mākslinieciskais vadītājs, Svētku virsdiriģents Mārtiņš Klišāns un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asoc. profesors, Svētku virsdiriģents Arvīds Platpers.

Skašu norises datumi un vietas:

• 23. aprīlī Ķekavā un Bauskā,
• 24. aprīlī Jūrmalā, Dobelē un Jelgavā,
• 27. aprīlī Popē, Ventspilī, Kuldīgā un Liepājā,
• 28. aprīlī Grobiņā un Saldū,
• 29. aprīlī Preiļos, Krāslavā un Daugavpilī,
• 30. aprīlī Rēzeknē un Ludzā,
• 5. maijā Valmierā, Mazsalacā, Rūjienā un Smiltenē,
• 6. maijā Alūksnē, Balvos un Gulbenē,
• 7. maijā Madonā un Jēkabpilī,
• 8. maijā Talsos un Tukumā,
• 11. maijā Ogrē un Aizkrauklē,
• 12. maijā Siguldā, Cēsīs un Limbažos,
• 13., 14. un 15. maijā Rīgā.

Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki ir lielākie Latvijas bērnu un jauniešu kultūras un mākslas svētki, kas notiek reizi piecos gados. XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki norisināsies Rīgā no 6. jūlija līdz 12. jūlijam, tajos piedalīsies ap 37 000 dalībnieku. XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus rīko Valsts izglītības satura centrs, atbalsta lieldraugi Swedbank un Kārums, kā arī atbalstītāji Latvijas Mobilais telefons (LMT), Latvijas Valsts meži, Valsts kultūrkapitāla fonds, Statoil, Sixt auto noma un Moller Auto lidosta.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl