Komentāri

Rīgas festivāla aicina uz izcilu komponistu – Raimonda Paula un Gijas Kančeli – kinomūzikas vakaru Rīgas Kongresu namā 4. jūnijā.

Raimonda Paula un Gijas Kančeli kinomūziku koncertā atsakņos Latvijas Radio bigbends, DD orķestris, sitaminstrumentālists Māris Briežkalns, kontrabasists Andris Grunte, pie klavierēm būs maestro Raimonds Pauls, informē Latvijas Koncertu pārstāve Rinta Bruževica.

Raimonda Paula veikums aptver mūziku vairāk nekā 50 latviešu filmām, no kurām košākie šedevri ir Vella kalpi, Dāvana vientuļai sievietei, Limuzīns Jāņu nakts krāsā, Teātris un Ilgais ceļš kāpās. Vairākus desmitus skaņu celiņus dažādu režisoru kinolentēm darinājis arī Gija Kančeli. Viņš ir mūzikas autors arī teju pusei Georgija Danelijas filmu, ieskaitot Mimino, Kin-dza-dza un Asaras lija.

Raimonda Paula un Gijas Kančeli radošā draudzība, kas savulaik sākusies Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi, ilgst jau gandrīz 60 gadus.

”Par manām attiecībām ar Raimondu Paulu stāstāms sevišķs un skaists stāsts. Viss sākās vēl tad, kad PSRS džezu dēvēja par ”mūziku resnajiem” jeb ”mūziku biezajiem” – tieši tādus vārdus Maksims Gorkijs veltījis džeza mūzikai kādā padomju enciklopēdijā… Tāpēc džezu tolaik varēja iepazīt, vien slepeni klausoties Amerikas balsi. Un tad pēkšņi… Tieši tad, kad esmu aizrāvies ar džezu, no Latvijas uz Tbilisi atbrauc jauns pianists, sniedz koncertu un pirmo reizi manā dzīvē rodas iespēja ne tikai šo mūziku dzirdēt dzīvā izpildījumā, bet arī iepazīties ar cilvēku, kurš to spēlē,” stāsta Gija Kančeli.

Abu meistaru ceļi vēlreiz krustojušies brīdī, kad tikusi uzņemta filma ”Es – izmeklētājs”, kam Gija komponējis mūziku. Ieraksti veikti Rīgā un Tallinā, tāpēc komponists Paulam palūdzis, lai piedalās mūzikas ieskaņošanā. No tā brīža arī sākusies abu komponistu draudzība.

”Gija pasaulē sasniedzis lielus augstumus – viņš brīnišķīgi jūt simfonisko mūziku, kori, turklāt simpātiski, ka viņa mūzikai vienmēr piemīt gruzīnu tautas mūzikas aromāts. Bet par to, ka Gija radījis tik daudz mūzikas šedevru, arī mums ļoti labi zināmo mūziku filmai Mimino, viņu var tikai apskaust…” teic Raimonds Pauls.

Pērn komponisti atkal satikās Rīgā, lai atvērtu jaunu lappusi abu sadarbības vēsturē: klajā nāca albums R. Pauls plays G. Kančeli.

”Kad Gija reiz uzdāvināja nošu burtnīciņu ar savu teātra un kino mūzikas melodiju izlasi, pamēģināju tās nospēlēt. Sagadījās, ka tieši tobrīd Latvijas Radio 1. studijai tikko bija uzdāvināts lieliskais Steinway koncertflīģelis. Bez īpašas sagatavošanās kopā ar Māri Briežkalnu un Andri Grunti vairākas melodijas brīvi ieskaņojām. Kopš tā brīža pagājuši jau vairāki gadi,” albuma atvēršanas svētkos atmiņās gremdējās R. Pauls.

”Kaut arī mana diskogrāfija ir ļoti plaša, šis ieraksts man nozīmē ko īpašu… Jūtos dziļi pagodināts! Manas attiecības ar Raimondu kā dzīvu leģendu te sasniegušas savu kulmināciju.” saviļņots saka G. Kančeli.

Biļetes uz koncertu jau tagad nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl