Riga IFF demonstrēs Berlīnē godalgoto drāmu Aferim!

Komentāri
Riga IFF demonstrēs Berlīnē godalgoto drāmu Aferim!
Publicitātes foto

Programmā Riga IFF Selection Rīgas Starptautiskais kino festivāls šogad izrādīs Berlīnes kinofestivāla Sudraba lāci ieguvušo rumāņu režisora Radu Žudes (Radu Jude) melnbalto pilnmetrāžas filmu Aferim!, informē festivāla rīkotāji.

1977. gadā dzimušais rumāņu kinorežisors un scenārists Radu Žude bijis Berlīnes, Kannu un Sandensas konkursants, un balvas, ko viņš jau ieguvis, norāda uz Bukarestes Mediju universitātes absolventa talantu. Karjeras sākumā viņš strādāja kā asistents, kā arī uzņēmis vairākas īsfilmas, kuru vidū ir arī Lampa cu caciula (2006). Tā iegājusi Rumānijas kinovēsturē kā darbs, kas saņēmis visvairāk starptautisku balvu – filma plūca laurus Sandensā, Sanfrancisko, Losandželosā, Hamburgā, Bilbao, Aspenā, Briselē, Krakovā un daudzos citos festivālos. Tāpat Žude aktīvi veidojis reklāmas video.

Pilnmetrāžas kino Radu Žude debitēja ar komēdiju Laimīgākā meitene pasaulē (Cea mai fericita fata din lume, 2009), un negaidītie panākumi lenti aizveda gan uz Berlīnes kinofestivālu, gan Sofiju, gan arī Kannām. Rumāņu kino tobrīd bija sasniedzis vēl nebijušu popularitāti, un filmas ar niecīgiem budžetiem un universāliem stāstiem izaicināja skatītāju emocijas visā pasaulē.

Radu Žudes jaunākā filma Aferim! atklāj dramatisku stāstu, kas inscenēts 19. gadsimta vidus dekorācijās. Melnbaltā bilde seko līdzi likumsarga un viņa dēla gaitām, kuri, saņēmuši muižnieka pavēli, dodas meklēt čigānu, kurš, pieķerts dižciltīgā vīra sievas skavās, aizbēdzis. Filmas scenārija pamatā ir patiesi notikumi no daudzu cilvēku dzīvēm, kas apvienoti vienā stāstā un atklāj traģēdijas, par kurām nav pieņemts runāt – piecus gadsimtus čigānu statuss tagadējā Rumānijas teritorijā bija nožēlojams, viņi bija vergi, kuru dzīvībām nebija vērtības. Taču šī asiņainā paverdzināšana atstājusi būtiskus nospiedumus Rumānijas vēsturē.

Filma Aferim! tika iekļauta šā gada Berlīnes kinofestivāla konkursa programmā, saņēma Sudraba lāci par režiju, kā arī bija izvirzīta Oskaru nominācijai kategorijā Labākā filma ārzemju valodā. Melnais humors un klasiskie vesternu elementi stāstam piešķir papildu dimensiju, un Žude ar spilgtiem portretiem runā par īpaši nežēlīgu vēstures posmu, par kuru pasaule labprāt neko nezinātu.

Rīgas Starptautiskais kino festivāls norisināsies no 15. līdz 25. oktobrim ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes atbalstu, sadarbībā ar Latvijas Kinematogrāfistu savienību un Latvijas Kinoproducentu asociāciju. Pirmās filmas un festivāla dažādās programmas publicētas festivāla mājaslapā rigaiff.lv.

Lasi vēl