Pasaulslaveno triloģiju izdod arī Latvijā

Komentāri
Pasaulslaveno triloģiju izdod arī Latvijā
Foto: Phil Roeder, Flickr.com

Kad jaunā somu rakstniece Salla Simuka sarakstīja Sniegbaltītes triloģiju, pat pēc grandiozajiem panākumiem Somijas lasītāju vidē viņai prātā nenāca, ka romāni Sārta kā asins, Balta kā sniegs un Melna kā ogle gūs tādus panākumus pasaulē! Gada laikā tiesības to izdošanai iegādājušās jau vairāk nekā 40 valstis, un to skaits turpina pieaugt.

Sallu Simuku (1981) dēvē par Stīga Lārsona tradīcijas turpinātāju, viņas romānus pielīdzina Millennium sāgai un Jū Nesbē darbiem, taču jāatzīst, ka somu rakstniecei tomēr piemīt pašai savs rokraksts.

Viņas triloģijas galvenā varone ir Lumiki Andersone, ļoti jauna meitene, kura nav nedz žurnāliste, nedz detektīve. Lumiki ir parasta meitene ar asu prātu, smagām bērnības atmiņām un nerimtīgu zinātkāri. Jā, un atšķirībā no vairuma mūsdienu cilvēku Lumiki, ieraudzījusi kaut ko nepareizu vai pat tikai neparastu, nespēj vienkārši paiet garām un izlikties, ka tas uz viņu neattiecas.

Tieši šī izzūdošā spēja iejaukties īstajā brīdī, palīdzēt, padot roku slīcējam, šķiet, ir viena no īpašībām, kas atšķir Lumiki no citu romānu varoņiem un nodrošina nedalītu lasītāju sajūsmu un uzmanību.

Lumiki iemieso to gandrīz izzudušo laiku, kad cilvēki apstājās, ieraugot uz ielas raudošu bērnu, apstājās, lai palīdzētu. Lai gan mēs dzīvojam pasaulē, kur sen jau ierasts iet garām pakritušajiem, nosalušajiem un citām neērtības sagādājošām cilvēciskām būtnēm, izskatās, ka sirds dziļumos tomēr esam sākuši apzināties, ka vienaldzība nav īstais veids, kā pasauli padarīt labāku.

Publicitātes foto

Publicitātes foto

Nu nerimtīgā Lumiki ieradusies arī pie latviešu lasītājiem, un romāna nākamās grāmatas būs iespējams iegādāties decembrī un janvārī.

Kirkus Review raksta: “Sallas Simukas triloģija pārliecinoši iekaro vietu līdzās labākajiem skandināvu trilleriem. Lumiki tiek dēvēta par Līsbetas Salanderes līdzinieci, tomēr dziļi dvēselē viņa ir Smillas jaunkundze. Trausla sniegpārsla, kas nebīstas ledaina asuma.”

Sārta kā asins ir triloģijas pirmā grāmata. Lumiki, kura nav nedz sārta kā asins, nedz balta kā sniegs vai melna kā ogle, nejauši kļūst par liecinieci kādai grūti izskaidrojamai spēlītei. Kāds uzlauž viņas datoru, izseko, mēģina nolaupīt – un Lumiki steidzami ir jāizdomā lielisks glābšanās plāns. Ar draugu palīdzību tāds top, bet īstenot to nākas pašai Lumiki. Jā, pat tad, ja tas nozīmē pārtapšanu brīnumskaistā Sniegbaltītē un slepenu ielavīšanos narkotiku karaļa ballē.

No somu valodas tulkojusi Anete Kona.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl