Komentāri
Nobela prēmiju literatūrā ieguvis franču rakstnieks Patriks Modiano
Franču rakstnieks Patriks Modiano. Foto: AFP/ Scanpix

Nobela prēmiju literatūrā šogad ieguvis franču rakstnieks Patriks Modiano, kurš darbos bieži pievērsies Otrā pasaules kara un 40. gadu tēmām.

Prēmija pasniegta “par atmiņu mākslu, ar kuru viņš atmodināja visneaptveramākos cilvēku likteņus un atklāja okupācijas dzīvotni”, paziņoja Zviedrijas akadēmija.

“Viņš sarakstījis vairākas grāmatas, kas atbalsojas viena otrā. Tās vēsta par atmiņu, identitāti un tiekšanos,” sacīja akadēmijas sekretārs Pēters Englunds.

Modiano ir 11. francūzis, kas saņēmis prestižo apbalvojumu.

Modiano dzimis 1945. gadā. Literārajā pasaulē viņu ieveda romāna “Zazie dans le métro” (“Zazī un metro”) autors Reimons Keno.

Modiano pirmais romāns “La Place de l’Étoile” iznāca 1968. gadā. 2010. gadā tas tika apbalvots ar vācu radiostacijas SWR balvu, raksturojot to kā vienu no svarīgākajiem postholokausta literārajiem darbiem.

Tulkojums vācu valodā nāca klajā 42 gadus pēc grāmatas iznākšanas, jo tajā aprakstīti strīdīgi temati un satīriskā manierē lietoti antisemītiski izteikumi.

Modiano saņēmis prestižas literatūras balvas, tostarp Gonkūra balvu par 1978. gada romānu “Rue des boutiques obscures”.

70. gados Modiano piedalījās scenārija rakstīšanā filmai “Lacombe Lucien” par frančiem, kuri okupācijas laikā sadarbojās ar nacistiem.

Modiano mitinās Parīzē. Viņš izvairās no mediju uzmanības un reti piekrīt intervijām, vēsta britu laikraksts “The Guardian”.

Modiano saņems prēmiju astoņu miljonu Zviedrijas kronu (878 000 eiro) apmērā.

Prēmija tiks pasniegta svinīgā ceremonijā Stokholmā 10. decembrī – zviedru filantropa un dinamīta izgudrotāja Alfrēda Nobela nāves gadadienā.

Pērn Nobela prēmiju literatūrā ieguva kanādiešu rakstniece Alise Manro.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl